Po_Hrebenovce_napric_Libereckym_krajem__medium

Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách je již více než sto let tzv. Blauer Kammweg neboli Modrá hřebenovka. V dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

Liberecký kraj společně s německým partnerem Landkreis Görlitz zrealizovali projekt podpořený Evropskou unií na znovuobnovení části této hřebenové cesty. Obnovená trasa Hřebenovky vede od Karlovského mostu přes Jizeru na českopolské hranici přes území Libereckého kraje do německé oblasti Žitavských hor a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských hor, Černostudničního a Ještědsko-kozákovský hřbetu, Lužických a Žitavských hor. Užívat ji mohou jak pěší turisté a cyklisté, tak v zimě i běžkaři.

Tři paralelní trasy – pro turisty, cyklisty a běžkaře byly pečlivě vybrány, aby procházely jak známými lokalitami česko-německého pohraničí, tak i místy, která jsou sice turisticky zajímavá, ale zatím jen málo využívaná. Trasy jsou navrženy tak, aby nedocházelo ke kolizím mezi pěšími turisty a cykloturisty.

Vydejte se námi objevit místa na trase dosud málo probádaná, například sáňkařskou dráhu ve Smržovce, ta původní tu stála již v roce 1912. Dnešní je z let 1972 -1975, je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, dosahuje se zde průměrná rychlost 79,6 km/h, maximální rychlost je 103 km/h a raritou je kruhová 400 stupňová zatáčka. Dráha je určená k výcviku a také k pořádání závodů. Tréninky i závody na dráze probíhají v létě i v zimě, a pokud budete mít štěstí, můžete zažít i zajímavé a ojedinělé závody v ČR.

Nebo se po Hřebenovce vydejte rozhlédnout do dáli na jednu z mnoha rozhleden v Libereckém kraji. Třeba objevit jednu méně známou, Terezínku, na skalní vyhlídce nad Tanvaldem s výhledem na soutok řek Kamenice a Černé Desné, která je přístupná po červené turistické značce.  Výlet si lze ještě prodloužit o výstup na skalní masiv vrchu Muchov (787 m n. m.). A z rozhledny
s Cimrmanovým heslem „Vzhůru dolů“ – nabízíme jeden tip na návštěvu podzemí. Jde o bývalý kryt civilní ochrany pod městem Liberec. Při prohlídce krytu si můžete prohlédnout i výstavu věnovanou původnímu vybavení krytů, které se předpokládalo zřizovat v 50. až 80. letech minulého století. Objednat se na vstup do krytu můžete v Libereckém informačním centru.

Další tipy na výlety po Hřebenovce najdete na webové stránce www.hrebenovka.cz nebo si zde můžete stáhnout brožuru s tipy na výlety po Jizerských, Lužických a Žitavských horách. Na webové stránce najdete i mapový portál, kde si nad interaktivní mapou můžete naplánovat výlet.

V letošním roce probíhají jednání na prodloužení trasy Hřebenovky do sousedních krajů Ústeckého a Královehradeckého a také s dalšími kraji Pardubickým, Olomouckým a Karlovarským s cílem prodloužit trasu Hřebenovky po celém česko-německém pohraničí od Karlovarského kraje až na Praděd.

Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
485226324 / 739541624

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest