0001

LIBEREC – Elektromobil Nissan LEAF zdomácní na ulicích a silnicích pod Ještědem. Hejtman Martin Půta ve čtvrtek převzal od člena představenstva ČEZ Iva Hlaváče vůz zapůjčený Krajskému úřadu Libereckého kraje od projektu Elektromobilita ČEZ. Společně podepsali memorandum o spolupráci při rozvoji elektromobility v Libereckém kraji.

Běžným dopravním prostředkem na silnicích v kraji pod Jizerskými horami a Ještědem by se měly stát elektromobily.

Projekt Elektromobilita ČEZ totiž zapůjčil Krajskému úřadu Libereckého kraje na 3leté vyzkoušení model Nissan LEAF.

„Vítáme možnost vyzkoušet výhody elektromobilu, k nimž patří zejména tichý a nízkonákladový provoz. Je to v souladu s naším zodpovědným působením v oblasti životního prostředí. Elektromobil budou využívat naši zaměstnanci při jízdách za pracovními povinnostmi,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. Jízdní vlastnosti předurčují elektromobil ke spolehlivému zvládnutí všech úskalí zdejšího náročného podhorského terénu. Nissan LEAF je 5-ti dveřový hatchback s pohonem předních kol, bez emisí výfukových plynů. Dojede až 199 km a zavazadlový prostor má obsah 370 l.

„Jsme rádi, že Liberecký kraj podpoří projekt Elektromobilita ČEZ a současně jde ve využívání a propagaci elektromobility příkladem i dalším subjektům v oblasti státní správy a samosprávy,“ uvedl Ivo Hlaváč, člen představenstva a ředitel divize vnější vztahy a regulace společnosti ČEZ, a. s.

42 veřejných dobíjecích stanic ČEZ

Skupina ČEZ, provozovatel nejkomplexnější sítě veřejných dobíjecích stanic v České republice, nabízí v současnosti elektromobilistům možnost doplnění energie ve 42 lokalitách, (7 z nich je obsazeno rychlodobíjecími stanicemi. Další stanice, zejména rychlodobíjecí, jsou letos připravovány. V rámci širšího severočeského regionu fungují již od loňska veřejné dobíjecí stanice Elektromobility ČEZ v Chomutově a Ústí nad Labem. V České republice je v současnosti registrováno asi 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního roku však odhady hovoří o překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i u nás se vozy poháněné elektřinou stávají se běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu. Postupně nabídne i infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je dnes důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice 42 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či radnic. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Trutnově, Vrchlabí, Třinci, Havířově nebo Chomutově. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu se zapojuje čím dál více partnerů

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s, Kaufland nebo automobilky jako Škoda Auto, BMW, Peugeot, Mercedes-Benz, Volkswagen, Nissan či Opel.

Autor / zdroj: Soňa Holingerová
 Zdroj: Regiony24.cz

Pin It on Pinterest