Jak jezdit bezpečně nejen po cyklostezce se dozví zájemci v průběhu červenceJaká jsou pravidla provozu na cyklostezkách, co patří do povinné a doporučené výbavy jízdního kola? Že cyklistická přilba významně snižuje riziko vážného zranění při kolizi či pádu, je známo. Ale jak vybrat tu správnou? To vše se dozvěděli cyklisté, kteří se v úterý 7. července zúčastnili preventivní akce s názvem „Bezpečně po cyklostezce“. Akci uspořádaly Městská policie Liberec, Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje a Policie ČR na cyklostezce u fotbalového stadionu U Nisy v Liberci.

I v hornatém Liberci patří cyklisté k běžnému koloritu dne. Jízda na kole se stala oblíbenou volnočasovou zábavou, řada lidí však začala používat bicykl i k ryze prozaickým účelům, jako jsou dojíždění do zaměstnání i cesty za nákupy. „Bicyklisté se nejbezpečněji cítí na cyklostezkách, kde se ovšem, především za prosluněného letního počasí, setkávají s dalšími nemotorizovanými účastníky silničního provozu –  korzujícími chodci, maminkami s kočárky, dětmi na odrážedlech, bruslaři. A všichni se tam musí vejít, bezpečně, ke spokojenosti všech,“ říká Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

A právě informace o tom, jak se na kole chovat a předcházet možným kolizím a nejen je, se mohli v úterý cyklisté dozvědět.

Odhaduje se, že v českých domácnostech je na 4 miliony jízdních kol. V současné době se u nás cyklistika podílí nemalými 7 % na celkových přepravních výkonech, do roku 2020 se tento podíl zvýší až na celou jednu desetinu. Bylo zjištěno, že většina cest uskutečněných v rámci evropských měst není delší než 6 kilometrů. Pro bicyklisty se jedná o běžnou vzdálenost, navíc nejednou bývají rychlejší než automobilisté. Cyklistická doprava je tak plně konkurenceschopná do vzdálenosti 5-6 kilometrů.

„Pravidelná jízda na kole navíc prokazatelně zlepšuje zdravotní stav a přispívá k prodloužení délky života. Ti, kdo denně dojíždějí do práce na kole, čelí o 39 % nižšímu riziku úmrtí na civilizační choroby. Dospělí, kteří se pravidelně věnují cyklistice, mají fyzickou kondici na úrovni jedinců mladších o 10 let, současně se prodlužuje průměrná délka jejich života o nemalé dva roky,“ doplňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti Libereckého kraje.

Akce „Bezpečně nejen na cyklostezce“ bude pokračovat na stejném místě i v následujících dnech. Zájemci mají další možnost účasti 9., 14. či 16. července, vždy od 9:00 do cca 11:30 hodin. Využijte této možnosti, kdy se můžete dozvědět řadu cenných informací a také si prověřit, nakolik ovládáte základní pravidla pohybu v silničním provozu. Správné odpovědi budou odměněny drobnými cenami a zároveň se můžete zapojit do velké soutěže o hodnotné ceny. Více o projektu a dalších akcích naleznete na stránkách www.nakolejensprilbou.cz

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
485226302 / 732765215

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest

Share This