0112Publikace „Maloplošná chráněná území Libereckého kraje“ přináší stručný popis a mnoho fotografií všech přírodních rezervací i památek  regionu. Nechybí ani obrázky vzácných živočichů i rostlin, které se v těchto chráněných územích vyskytují. Liberecký kraj koncem loňského roku uvedl ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR již třetí doplněné vydání této knížky.

125 přírodních rezervací a památek se představuje
Publikace představuje všech 125 přírodních rezervací a památek v našem kraji. Chceme široké veřejnosti ukázat, že příroda Libereckého kraje je neobyčejně pestrá a jedinečné přírodní zajímavosti je možné najít i v odlehlejších částech kraje.  Věřím, že knížka poslouží nejen jako soupis znalostí o přírodě Liberecka, ale také jako průvodce k netradičním výletům,“ vysvětluje smysl jejího vydání Josef Jadrný, náměstek hejtmana Libereckého kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství.

Třetí vydání knížky v novém hávu
Současné vydání není stejné jako jeho předchůdci, je výrazně přepracované a doplněné o třináct přírodních památek a rezervací, o které se rodina chráněných území za osm let od posledního vydání rozrostla. A přepracování se týká hlavně obrazové části. Fotografie jsou téměř všechny nové a často se jejich plocha zvětšila na úkor textu. „Lepší je jednou vidět, než si o něčem desetkrát číst,“ přibližuje strategii autorů editorka třetího vydání Radka Vlčková, vedoucí oddělení zemědělství a ochrany přírody. A dál láká k prohlédnutí publikace: „Pro současné vydání jsme ke spolupráci oslovili přední přírodovědce a zároveň fotografy přírody ze severních Čech. A ti nám poskytli skutečné fotografické skvosty. V knížce tak uvidíte tetřívky v jejich přirozeném prostředí, hodujícího sokola, mláďata dravců a sov na hnízdě, vážky v letu či detaily květů našich orchidejí.

Nepostradatelná mapa
Díky vložené velkoformátové mapě se čtenář v území rychle zorientuje. Stačí do mapy zapíchnout prst, najít si o vybraném chráněném území víc informací v knížce a vydat se objevovat. Inspirací mohou být podle Jitky Šádkové, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, oblíbené výletní cíle. „Číslem jedna pro mě vždycky byla a pořád jsou pískovcová skalní města, kterých je v našem kraji opravdu pestrá nabídka. Nejlépe dosažitelné jsou pro mne Klokočské skály, Měsíční údolí pod Kozákovem nebo Maloskalsko s méně známými stezkami vedoucími přes Záborčí a skalami U Kalicha.“ A co by Jitka Šádková jako vedoucí odboru, který má na starosti nejen přípravu publikace, ale také praktickou ochranu přírody v Libereckém kraji, doporučila návštěvníkům našeho kraje? „Zákoutí, kde se každý bude cítit dobře podle své nátury. Například cesty podél vodních toků a rybníků, bludiště ve skalních městech, rašeliniště v Jizerských horách, horské stezky v Krkonoších… V Libereckém kraji si svůj kousek přírody najde každý.

Kde je knížka k dostání
Elektronická verze publikace i mapy je ke stažení na webu Libereckého kraje zde. Fyzické výtisky jsou pro zájemce po domluvě k vyzvednutí na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje u editorky Radky Vlčkové. Knížku nelze najít na pultech knihkupectví, je neprodejná. Její oficiální křest proběhne na výstavě o ochraně přírody v Libereckém kraji, která se uskuteční v březnu 2016 ve foyer krajského úřadu. I na výstavě bude pro zájemce tato publikace  k dispozici.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
485226324 / 739541624

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest