sychrov masopust, archiv npu, ups na sychroveNa zámku Sychrov se bude konat již 6. zámecký masopust, a to v sobotu 23. ledna od 9.00 hodin. Přijďte se podívat na ukázku lidových řemesel, ochutnat dobroty tradiční zabijačky a hlavně se skvěle pobavit!

Masopust byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná „šperky“ a v Čechách „zabijačka“. Výslužka většinou obsahovala klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

Zámecký masopust se bude na zámku Sychrov pořádat již v sobotu 23. ledna, a to přímo v zámeckém parku od 9.00 do 16. hodin. Tradiční česká řemesla (sklář, keramik, výrobce dřevěných hraček atd.) doplní pochopitelně klasická zabíjačka, která neodmyslitelně k masopustu patří, zrovna tak jako sladkosti z kynutého těsta. Nabídku obohatí stánek s královskou čokoládou, a protože bude masopust, tak bude stánek pojatý jako čokoládové uzenářství s čokopárky, čokojátrovkou a čokotlačenkou. Nebude chybět ani masopustní průvod. Náladu celé akce podtrhne národopisný soubor Krkonošský Horal z Vrchlabí a folklorní soubor Horačky.

V době konání masopustu zve k příjemnému posezení i zámecká Oranžérie v parku.

Vstupné na akci:  Dospělí 50 Kč, děti  30 Kč

Zdroj: Cestou necestou – Liberecký kraj

 

Pin It on Pinterest

Share This