Čilý ruch probíhal od léta na Křížovém vrchu ve Frýdlantu. Dělníci, restaurátoři i odborníci na ošetřování stromů, tam pracovali na obnově křížové cesty, která vznikla s největší pravděpodobností po třicetileté válce v 17. století. V posledních desetiletích byla ale téměř zapomenuta, jednotlivá zastavení byla poškozena, malované obrázky z nich dávno zmizely a vrch pokryly náletové dřeviny. Díky česko-německému projektu Paměť v krajině Trojzemí se podařilo křížovou cestu obnovit a prostředí Křížového vrchu upravit. Dnes je novým zajímavým turistickým cílem Frýdlantu.

„Projekt na obnovu křížové cesty zahrnoval kompletní restaurování všech 14 zastavení křížové cesty, uměle vytvořené skalní jeskyně apoštolů Petra a Jana a také kamenné niky, která nahrazuje studánku a do které je sváděna srážková voda ze srázu. Obrázky, připomínající poslední cestu Kristovu, jsou smaltované a osazeny na jednotlivá zastavení budou v průběhu prosince. Jsou trochu odlišné od klasických výjevů na křížových cestách, ale věříme, že se návštěvníkům budou líbit,“ říká vedoucí investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant Bc. Zdena Ubiasová.

Vedle restaurátorských prací bylo nutné upravit i okolí křížové cesty. V době, kdy vznikala, byl vrch téměř holý, v současné době je ale zalesněný a bylo tedy nutné například odstranit náletové dřeviny. Úpravy se dočkala i stezka, kterou jsou návštěvníci křížové cesty vedeni. Ta původní byla téměř neznatelná, dnes turisté procházejí po zřetelně ohraničené a pohodlné zpevněné cestě.
Součástí křížové cesty jsou tři nové vyhlídky. Dvě nabízejí nevšední pohled na hrad a zámek Frýdlant, třetí pak na město.

Oficiální otevření křížové cesty je naplánováno na 12. květen příštího roku za účasti biskupa Litoměřického, Mons. Mgr. Jana Baxanta.

Celkem přišla obnova křížové cesty na Křížovém vrchu na 3 miliony a 200 tisíc korun, financována byla z projektu „Paměť v krajině Trojzemí“.

Pro Frýdlant je obnova křížové cesty dalším splaceným dluhem minulosti, ve které se na takovéto památky nepamatovalo. „V minulosti byly podobné věci devastovány a ponechávány svému osudu. My to dnes měníme. Daří se to na hřbitově, rekonstrukcí prošel Špitálek, Simonův betlém, nové je náměstí, na které se vrátila socha Albrechta z Valdštejna,“ podotýká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Na Křížovém vrchu mohou navíc turisté i místní nově navštívit i Lesní naučnou stezku. Ta byla dokončena v listopadu a vznikla díky česko-polskému projektu. Obě cesty na sebe v jednom místě Křížového vrchu navazují a společně tvoří z Křížového vrchu turisticky atraktivní místo s návazností na další objekty v takzvaném Podzámčí, jako je například Zámecký pivovar Frýdlant.

Projekt „Paměť v krajině Trojzemí“ č. 100 260 207 je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj (85%) v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014 – 2020, ze státního rozpočtu ČR (5%) a soukromých zdrojů (10%).

Zdroj: Město Frýdlant

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 2)

Frýdlantské děti poslaly Morenu po Smědé z města. Jaro může začít

Frýdlantské děti poslaly Morenu po Smědé z města. Jaro může začít
Děti ze všech budov mateřských škol ve Frýdlantu i ze Základní školy speciální vynesly dnes z Frýdlantu Morenu, symbol zimy ...
Číst dále

Záchranáři oživovali běžkaře v Jizerkách, život mu nezachránila ani dlouhá resuscitace

Záchranáři oživovali běžkaře v Jizerkách, život mu nezachránila ani dlouhá resuscitace
Tragicky skončilo víkendové lyžování v Jizerských horách pro běžkaře, který zkolaboval poblíž Olivetské hory. I přes rychlý zásah záchranné a ...
Číst dále

Nabídka práce ve Švýcarsku

Nabídka práce ve Švýcarsku
Nabízíme pracovní místo chůva / pečovatelka k půlroční holčičce. Vzdělání a praxe v oboru pedagog, pečovatel, zdravotník výhodou. Nástup duben ...
Číst dále

Další mrazivá noc na Liberecku. Na Jizerce klesla rtuť teploměru k minus dvaceti

Další mrazivá noc na Liberecku. Na Jizerce klesla rtuť teploměru k minus dvaceti
Liberecký kraj má za sebou další mrazivou noc. Pod minus deset stupňů klesla teplota k ránu v Liberci, Doksech nebo ...
Číst dále

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé
Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a 80. letech ...
Číst dále

Ve středu proběhne ve Frýdlantu zkouška funkčnosti městských rozhlasových hlásičů

Ve středu proběhne ve Frýdlantu zkouška funkčnosti městských rozhlasových hlásičů
Zkouška funkčnosti rozhlasových hlásičů bude ve středu 21. března 2018 probíhat po celém Frýdlantě včetně Albrechtic u Frýdlantu. Stav hlásičů a ...
Číst dále
Loading...
Error: View 673d3cctsq may not exist
Error: View b6ea8f194d may not exist
Error: View b90a221j8l may not exist
Error: View f3784a8dor may not exist
Error: View 76600d0f1w may not exist

Pin It on Pinterest

Share This