Další, již devátý ročník největší marmeládové soutěže ve střední Evropě právě odstartoval. Koná se už od roku 2013 v Kunraticích na Frýdlantsku pod názvem JamParáda. Pokud nenastanou neočekávané události, vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků 6. listopadu v kunratickém kulturním domě.

Kdo rád vaří marmelády, může se přihlásit. Veškeré potřebné informace včetně pravidel soutěže se nalézají na internetové stránce www.jamparada.cz. Zde je také možno stáhnout a vyplnit přihlášku pro soutěžní vzorky, které je možné odevzdat osobně nebo zaslat na kunratický obecní úřad. Uzávěrka je 15. října.

Soutěž se koná pod záštitami hejtmana Libereckého kraje Martina Půty i jeho náměstkyně Květy Vinklátové pověřené řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

„JamParáda je dobrou ukázkou fungujícího sousedského života v obci. Za devět let obyvatelé Kunratic společně vybudovali milou událost, kterou rok co rok doslova žijí,“ sdělil hejtman Martin Půta.

„Kunratice založily novou, ale dnes již nesmírně oblíbenou tradici soutěže JamParáda, kdy mnozí soutěžící vaří marmelády právě jen pro ni. A že je oblíbená, dokládají stovky marmelád, které chodí nejen od nás, ale i zahraničí, někdy velmi vzdáleného. Těším se na letošní ročník a jeho výsledky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Marmeláda a Kunratice je spojení, které má tradici již od 19. století. Firmu, která byla zprvu lisovnou ovoce a výrobnou ovocných vín, založil v roce 1880 na okraji Kunratic Carl Christian Leubner. Podniku se dařilo velmi dobře. Roku 1918 Christian Leubner zemřel a podnik převzal jeho syn Heinrich Edmund Leubner. V rozvoji továrny zdárně pokračoval: vybudoval pět  lisů na ovoce poháněných parními stroji, k výrobě džemů používal vakuové kádě. Byl také jedním z prvních výrobců ovocných šťáv a moštů.

„Kvůli továrně se dokonce změnila trať úzkokolejky zvané Heřmanička. Aby se mohly ze závodu rychleji a pružněji vyvážet výrobky, vedla nakonec oproti původním plánům kolem továrny,“ přiblížil starosta Kunratic Milan Götz.

Po válce se stala osiřelá továrna součástí místního JZD, což jí nepřidalo ani na vzhledu, ani na stavu. Dnes je areál při silnici do Bogatyně pobořený a zarostlý křovisky.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
485226324

Zdroj: Liberecký kraj

Žehnání obnovenému pomníku obětem první světové války a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny v Dětřichově / Fotoreportáž

Žehnání obnovenému pomníku obětem první světové války a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny v Dětřichově / Fotoreportáž

V sobotu 18. listopadu 2023 jsme slavnostně požehnali obnovenému pomníku obětem první světové války v Dětřichově a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny. Mezi hosty, kteří se této významné události zúčastnili, byli...

číst více
Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Od roku 2022 přibylo na Frýdlantsko 600 ukrajinských uprchlíků. Mnoho jich už region opustilo, ale mnoho jich u nás zůstává. Aktuální situace je trochu nepřehledná, jedná se o 200-500 osob. Projekt Na odnomu korabli pomáhá uprchlíkům z celého...

číst více
Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Frýdlantsko je těžký kraj. Na relativně velkém prostoru nás žije 24,7 tisíc a jsme roztroušeni po 18 obcích. Máme tu 3 střední školy (1 106 žáků), 15 základních škol (2 276 žáků) a 14 mateřských škol (805 dětí). Naše děti učí 296 učitelů v mateřských (78)...

číst více

Pin It on Pinterest