Malebnou horskou tratí ohraničenou strmými svahy Jizerských hor je šest a půl kilometru dlouhá lokálka z Raspenavy do Bílého Potoka pod Smrkem. Stejně jako mnohé další trati, i tato sloužila k dopravě výrobků z místních továren. Dnes, po více než sto dvaceti letech od zahájení provozu, slouží především pro osobní dopravu.

„Dnes slouží tato trať osobní a turistické dopravě, ale historicky byly důvody k jejímu zřízení hospodářské. Dokladem potřeby nákladní dopravy je řada historických továrních budov, které podél trati jsou,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na horním toku řeky Smědé se nacházely přádelny, koželužny, tkalcovny a výrobny papíru. Objem zboží, které bylo do té doby přepravováno koňskými povozy, stále narůstal, a tak byl v květnu 1900 zahájen provoz na takzvané Wittigtalbahn – podle německého názvu řeky Smědé Wittig.

Po druhé světové válce se rozšířilo využití zprvu průmyslové trati o přepravu osob. Tu využívali nejen turisté mířící do Jizerských hor, ale také poutníci, jejichž cílem byl kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, proslavený legendou o uzdravující panně Marii.

Oblast mezi Raspenavou, Hejnicemi a Bílým Potokem je plná zajímavých míst, věcí a lidí. V bílopotocké budově bývalé textilní továrny Karla Bienerta se v současné době nachází Jizerskohorské technické muzeum. Uvnitř se nalézají původní strojovna a kotelna z roku 1907, ale také expozice textilní výroby a výstava leteckých motorů včetně leteckého trenažeru TL-29 Delfín.

Milovníci dobrého jídla by neměli opomenout návštěvu řeznictví Karla Kloučka v Raspenavě. Některé z Kloučkových výrobků se pyšní titulem Regionální potravina. Dámám lze v témže městě doporučit výpravu do firmy, která se zabývá ekologickým pěstováním rostlin, především levandule, a jejich zpracováním.

Mezi produkty Jizerské Levandulovny se nalézají květinové vody, sirupy, soli do koupele, čaje, vonné paličky, vonné pytlíčky, polštáře nebo hnízda pro miminka. Výborné jsou také koláče a další pečivo hejnické pekárny.

Z Bílého Potoka si lze domů odvézt keramické výrobky z Keramiky Strunovi nebo pořídit kolébku od Antonína Hanuse. Jeho web je www.kolibky.cz.

Tato linka se skvěle hodí turistům, kteří se chystají na přechod Jizerských hor z Bílého Potoka přes Frýdlantské cimbuří nebo z Hejnic přes Štolpišské vodopády. Výzvou pro cyklisty pak může být výjezd z Bílého Potoka na Smědavu.

 

Zdroj: Jan Mikulička, odborný zaměstnanec vztahů s veřejností, Liberecký kraj.
Foto: Jan Polk

Žehnání obnovenému pomníku obětem první světové války a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny v Dětřichově / Fotoreportáž

Žehnání obnovenému pomníku obětem první světové války a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny v Dětřichově / Fotoreportáž

V sobotu 18. listopadu 2023 jsme slavnostně požehnali obnovenému pomníku obětem první světové války v Dětřichově a instalaci čtrnácti skleněných stanic Křížové cesty smíření v zahradě u kostela sv. Anny. Mezi hosty, kteří se této významné události zúčastnili, byli...

číst více
Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Na odnomu korabli – zapojujeme ukrajinské rodiny

Od roku 2022 přibylo na Frýdlantsko 600 ukrajinských uprchlíků. Mnoho jich už region opustilo, ale mnoho jich u nás zůstává. Aktuální situace je trochu nepřehledná, jedná se o 200-500 osob. Projekt Na odnomu korabli pomáhá uprchlíkům z celého...

číst více
Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Školy a školky na Frýdlantsku – Nová mapa vzdělání

Frýdlantsko je těžký kraj. Na relativně velkém prostoru nás žije 24,7 tisíc a jsme roztroušeni po 18 obcích. Máme tu 3 střední školy (1 106 žáků), 15 základních škol (2 276 žáků) a 14 mateřských škol (805 dětí). Naše děti učí 296 učitelů v mateřských (78)...

číst více

Pin It on Pinterest