Černousy

Černousy je obec v okrese Liberec v Libereckém kraji. Původní jméno obce bylo Černohousy, na dnešní jméno bylo změněno roku 1924. Obec má železniční spojení s Frýdlantem. Je členskou obcí Mikroregionu BULPERHA.

Osady
Ves a Boleslav

Adresa: Černousy – obecní úřad
Černousy 72, 463 73
Telefon/ Fax +420 482 345 065
E-mail: obec_cernousy@volny.cz
webové stránky  http://cernousy.cz

Počet obyvatel: 354 obyvatel
Starosta: Miroslav Richter

Černousy – kultura

Místní lidová knihovna v Černousech
Černousy 47, 463 73 Habartice
Telefon: 482 345 065 (OU)
webové stránky:
http://www.knihovnacernousy.webk.cz/
E-mail: knih.cernousy2004@volny.cz
Vedoucí knihovny: Libuše Zaunarová
E-mail zřizovatele: obec_cernousy@volny.cz
WWW zřizovatele:
http://cernousy.cz
Internet: ano
Otevírací doba
pondělí: 14.00 – 16.00
středa: 15.00-17.00

Černousy – služby

všeobecný praktický lékař
MUDr. Viera Holečková
zdrav. zařízení: Višňová 162, 464 01 Višňová;

zubní lékař
MUDr. Jiří Gürlich
zdrav. zařízení: Černousy 47, 463 73 Černousy;

Černousy – spolky

Sbor dobrovolných hasičů
starosta: Petr Coufal
velitel: František Soukup

Myslivecké sdružení Černousy-Předlánce
Kyncl, předseda

Myslivecké sdružení Andělka – Ves

předseda Zdeněk Štrbák

Černousy – ubytování

Dvůr Hlaváč
(Anna Ondřejíková)
Černousy-Ves
Agroturistika, BIO farma, výroba BIO potravin, rostliná i živočišná výroba certifikovaná v BIO kvalitě. možnost jízdy na koních i zapůjčení jízd.kol. Dvůr se nachází na hranicích s Polskem 1 km od přehrady WITKA.

Černousy – turistika

Kostel sv. Vavřince ve Vsi u Černous
Kostel sv.Vavřince je dominantou obce. Již v roce 1346 příslušel k míšeňské, později pražské diecézi. V kostele i na zdi přilehlého hřbitova jsou dodnes zachovány cenné renesanční a barokní náhrobky majitelů obce ze 16.-18. století. Náhrobky jsou památkově chráněny, stejně jako hřbitovní kruhová zeď s branou a márnice.

Černousy – zajímavosti

Osada Ves je nejsevernější osadou libereckého okresu ležící na někdejší zemské hranici Čech, Pruska a Saska. Jde o původně slovanskou obec znovuosídlenou podle německého práva a zvanou „Wiese“ (louka). Osada leží v údolí Smědé. Svými 209 m nadmořské výšky se řadí k nejníže položeným místům v této oblasti. Dominantou je kostel sv.Vavřince, který již v roce 1346 příslušel k míšeňské, později pražské diecézi. V kostele a na hřbitově jsou dnes zachovány cenné náhrobky majitelů obce ze 16. a 18. století.
Nejstarší písemná zmínka o obci je z roku 1385, kdy je zmiňován místní šlechtic Heynecke z Černous. Obec byla po dlouhá léta v držení různých rodů drobné venkovské šlechty – postupně se zde vystřídali: Rackwitzové, Kottwitzové, Gersdorfové, Miltitzové a Shweinichenové. V letech 1663–1664 panství odkoupili Gallasové. V té době, po třicetileté válce, žilo v obci 39 osob. Pro obec byl katastrofou požár roku 1671 a protireformační akce z roku 1677, kdy misionáři a vojáci zde žijící vesničany uvěznili. Obyvatelé sice tehdy naoko katolickou víru přijali, po osmi dnech ale uprchli do Lužice. I přesto se obec vzpamatovala a roku 1790 v ní bylo 32 usedlostí, jejichž obyvatelé převážně pracovali na poplužním dvoře Clam-Gallasů.
Černousy byly v tu dobu ve stínu blízké obce Ves, dokonce neměly ani vlastní kostel a školu. Situace se změnila až v poslední čtvrtině 19. století, kdy se po otevření železniční trati spojující Frýdlant a Zhořelec staly Černousy poslední stanicí na české straně a logickým dopravním centrem pro celé okolí. Kvůli dopravním možnostem se zde také rozšířil dřevozpracující průmysl.
Vrcholu dosáhla mezistátní přeprava v roce 1950, kdy po trati projížděl nákladní vlak téměř každé dvě hodiny. 1. 9. 1990 se Černousy osamostatnily po svém desetiletém spojení s Višňovou, osady Ves a Boleslav zůstaly jejich součástí.

1 komentář

  1. Veronika Jíchová

    Dobrý den!
    Zajímala by mě středověká historie osady Ves (Wiese), zejména období, kdy ji drželi vladykové von Wiese, kteří odtud údajně mají pocházet a pak se rozšířili po celém Slezsku i do okolních zemí (jedna větev se usadila koncem 16. století dokonce v západních Čechách). Prosím, víte o nich něco? Má jít snad o 13. nebo 14. století, v 15. století už byly rozlezlí po Slezsku. Předem děkuji za pomoc!

    Odpovìdìt

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Share This