Horní Řasnice

Horní Řasnice (německy Bärnsdorf an der Tafelfichte) je vesnice ve Frýdlantském výběžku v severních Čechách. Leží v okrese Liberec, součástí obce je osada Srbská, kde je hraniční přechod do Polska. Obcí protéká říčka Řasnice a Jindřichovický potok. Obec má silniční spojení s okolními obcemi, spojení železniční představuje trať z Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem.

Osady
Horní Řasnice
Srbská

Adresa: Obecní úřad Horní Řasnice
Horní Řasnice 228
464 01 Frýdlant
Telefon/ fax: 482 341 018
e-mail: obec@hornirasnice.cz
webové stránky: http://www.hornirasnice.cz/

počet obyvatel 232
starosta obce: Radek Haloun

Horní Řasnice – školy

Horní Řasnice – kultura

Místní lidová knihovna v Horní Řasnici
Horní Řasnice 228, 463 65 Nové Město pod Smrkem
Telefon: 482 341 018 (OU)
E-mail: ou.knihovna@email.cz
Vedoucí knihovny: Věra Honysová
internet: ano
Otevírací doba
neděle: 14.00 -15.00

Horní Řasnice  – služby

Horní Řasnice – spolky

Hasiči
SDH Horní Řasnice
Starosta Miloš Fiala
http://www.sdhhornirasnice.estranky.cz/

Horní Řasnice – sport

Fotbalový klub
TJ Lokomotiva
Horní Řasnice

Horní Řasnice – ubytování

Horní Řasnice – turistika

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně gotický, barokně přestavovaný, kostel a mariánskou kapli z počátku 18. století zasvěcenou Panně Marii Sněžné.

Bílá skála je geomorfologický útvar tvořený čistým křemenem.

Pomník u celnice v Srbské připomíná její přepadení nacistickými diverzanty.

Hrázděné a podstávkové domy jsou typickou ukázkou lidové architektury v celé části Frýdlantska, německé Horní Lužice a dnes polského Dolního Slezska.

Přírodní okolí Srbské je zajímavé výskytem lesních mravenců rodu formica – jejich mohutná mraveniště jsou chráněna v přírodní památce Kamenný vrch

Ledňáčci žijí na říčce Řasnici.

Horní Řasnice – zajímavosti

Historické
První písemná zmínka o obci Horní Řasnice je z roku 1381, kdy je (stejně jako Dolní Řasnice) zmiňována ve frýdlantském urbáři – a to pod jménem Bärnsdorf nebo Bernsdorf, což je patrně zkomolenina jména Bernhardsdorf (Bernhardova vesnice).
Zatímco v roce 1651 zde žilo 296 obyvatel, v roce 1654 zůstalo obydleno pouhých 5 usedlostí, zatímco zbylých 84 jich jejich obyvatelé opustili a pro svou víru odešli ze země. Roku 1790 zde již bylo obydleno opět 110 domů.
Díky rozvoji průmyslu v nedalekých Jindřichovicích pod Smrkem počet obyvatel stále narůstal. Jindřichovická firma E.Heintschel zřídila v Řasnici pobočku své továrny na pánské i dámské látky a potištěné i tkané šátky. I když výroba v továrně byla během hospodářské krize zastavena, objekt sám druhou světovou válku přežil a po jejím skončení byl opět využit – nejprve firmou Severka vyrábějící zde pracovní oděvy a poté betonárkou produkující železniční pražce, betonové dílce a směsi

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

Share This