Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou (německy Gablonz an der Neisse, polsky Jabłoniec nad Nysą) Zdroj informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jablonec_nad_Nisou

Jablonec nad Nisou je statutární město[2] v Libereckém kraji, 9 km jihovýchodně od Liberce, v údolí řeky Nisy a jejich přítoků. V roce 2011 v městě Jablonec nad Nisou žilo zhruba 45 tisíc obyvatel a má rozlohu 31,38km2. Jablonec nad Nisou patří do liberecké aglomerace. Je sídlem okresu Jablonec nad Nisou a patří do volebního obvodu č. 35 pro volby do Senátu.

Město Jablonec nad Nisou je proslulé výrobou skla a bižuterie. Jablonec nad Nisou nabízí také vyžití v množství sportovních i turistických aktivit v atraktivním okolí města Jablonec nad Nisou, které tvoří jak romantické Maloskalsko, tak populární Jizerské hory. Je v něm zastoupena i řada jiných odvětví průmyslu.

jablonec nad nisou

Jablonec nad Nisou – Znak

Historie – Jablonec nad Nisou

První zmínka o městě Jablonec nad Nisou pochází z roku 1356. Město Jablonec nad Nisou bylo vypáleno během husitských válek a během vlády Jiřího z Poděbrad, město Jablonec nad Nisou trvale osídleno bylo toto místo však až od 16. století, především v souvislosti s rozvojem sklářství. Od druhé poloviny 17. století nastává bouřlivý rozvoj právě sklářství a poté zejména bižuterního průmyslu ve století osmnáctém.

Rozvoji města Jablonec nad Nisou a jeho povýšení na městys či město dlouho bránila další města v okolí, ta se obávala konkurence. Teprve až roku 1808 byl tedy Jablonec nad Nisou povýšen na městys a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. Jmenovací dekret však obdržel až v roce 1906; tehdejší starosta si vydání dekretu u císaře údajně doslova „vyseděl“.

Jablonec nad Nisou se stal světově proslulým střediskem obchodu s bižuterií. K tomu ještě přispělo napojení města na železniční síť v roce 1888. Železniční trať byla zanedlouho prodloužena z Jablonec nad Nisou přes Smržovku a Tanvald až do Kořenova a tam napojena na síť tehdejších pruských železnic. To vše výrazně přispělo k rozvoji obchodu s jabloneckým průmyslem.

V městě Jablonec nad Nisou došlo také i k výraznému rozvoji architektury. Hlavně secese výrazně zasáhla do tváře města v mnoha exportérských domech. V této době vznikl i výjimečný secesní kostel Povýšení nejsvětějšího kříže. Mnoho staveb ve městě má také tvář dobového historismu, např. novorenesanční budova pošty, historizující budova městského divadla se secesními interiéry, či stavba evangelického kostela ve stylu novogotiky.

V meziválečném období vznikly v městě Jablonec nad Nisou i dvě dominanty ve stylu funkcionalismu – nová radnice a katolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova.

I městem Jablonec nad Nisou se provalila historie v podobě útěku Čechů před nacismem i poválečným odsunem německého obyvatelstva. Jablonec nad Nisou naopak tolik nepostihla okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ta totiž mnohem hůř postihla sousední Liberec. Město Jablonec nad Nisou zasáhla, stejně jako celou republiku, vlna panelové výstavby, která „pohřbila“ i vesnici Mšeno nad Nisou, jednu z částí města Jablonec nad Nisou a zcela změnila malebná jablonecká předměstí.

Původ názvu Jablonec nad Nisou

O původu jména Jablonec nad Nisou existuje několik teorií, za nejpravděpodobnější je v současnosti považována ta, že jméno „Jablonec“ je odvozeno od slova „jabloň“ (podle pověsti, která kolovala mezi většinovým německým obyvatelstvem, Jablonec nad Nisou vznikl kolem zájezdního hostince na křižovatce obchodních cest, u kterého rostla jabloň – dnes křižovatka „U Zeleného stromu“ s kruhovým objezdem).

Podle jiné teorie název města Jablonec nad Nisou souvisí s latinským označením „gabulum“, místo, kde se vybíralo clo. Tato teorie je podporována tím, že velká část měst s podobnými názvy (Jablonné, Jablunkov) leží u hranic nebo na významných starých stezkách.

Další teorie jméno dávala do souvislosti název města Jablonec nad Nisou s německým „gabel“ (vidlice, větvení – Jablonec nad Nisou leží na soutoku Novoveského potoka, Lužické a Bílé Nisy).

Církve – Jablonec nad Nisou

Podle sčítání lidu v roce 2001, kdy měl Jablonec nad Nisou 45 600 obyvatel, uvedlo 33 976 z nich, že jsou bez vyznání (75 %). Následuje seznam církví ve městě:

Průmysl – Jablonec nad Nisou

V bižuterii a sklářství je v městě Jablonec nad Nisou a okolí ještě dnes zaměstnáno 11 000 lidí, přičemž produkce je z velké většiny orientována exportně.[zdroj?] Kromě bižuterie a sklářství je však v Jablonci výrazně zastoupeno také strojírenství, dřevozpracující průmysl a výroba nábytku.[zdroj?] V městě Jablonec nad Nisou je také mincovna pro Česko Česká mincovna, založená po rozpadu Československa (mincovna pro Slovensko zůstala ve slovenské Kremnici).

Nejdůležitější sklářské firmy v městě Jablonec nad Nisou: Ecoglass, GB beads, Preciosa.[zdroj?] Společnosti Bižuterie Česká mincovna, Ornela a Železnobrodské sklo byly součástí jedné společnosti Jablonex Group.[zdroj?] Padesátiletá historie závodu Železnobrodské sklo v Železném Brodu na Jablonecku skončila v srpnu 2009.[zdroj?] Další podniky v městě Jablonec nad Nisou společnosti Jablonex Group byly prodány nebo uzavřeny v roce 2010.

Firma Soliter vyrábí kovové šperky. Společnost Jablotron vyrábí zabezpečovací zařízení, mobily etc. Vzbudila velký zájem svým modelem „největšího mobilu na světě“ „JABLOTRON GDP 02 Grand“. Tento mobil vypadající jako telefon pro pevnou linku byl původně určen pro staré lidi, velký zájem však vzbudil v regionech se špatným stavem pevné sítě a u mobilních operátorů, kteří v něm vidí další prostředek v konkurenčním boji s pevnými linkami. Podobné zboží vyrábí v městě Jablonec nad Nisou i společnost Jablocom. Společnost Lucas Varity vyrábí v Jablonci a okolí autobrzdy pod jménem TRW Automotive Aftermarket CZ LUCAS Autobrzdy (převzala zařízení bývalých podniků Autobrzdy a Ateso). Dodává mimo jiné pro společnost Škoda Auto.

Doprava – Jablonec nad Nisou

Související informace naleznete v článcích Tramvajová doprava v Jablonci nad Nisou, Tramvajová trať Liberec – Jablonec a Městská autobusová doprava v Jablonci nad Nisou.

Jablonec nad Nisou disponuje napojením na dálniční síť (spojení dálnicí, resp. čtyřproudou silnicí, se 100 km vzdálenou Prahou). S Prahou je Jablonec nad Nisou spojen nově zavedenou luxusní autobusovou linkou Jablonec n. N.-Praha. Známá úzkorozchodná „tramvaj jedoucí lesem“, stejně jako železnice a autobusy, Jablonec nad Nisou spojuje s cca 13 km vzdáleným Libercem. Vlakové spojení s jinými městy je však relativně špatné, neboť Jablonec nad Nisou leží mimo hlavní železniční trasy.

Památky – Jablonec nad Nisou

 

 • Bývalá fara – historiky považována za nejstarší budovu celého Jablonce nad Nisou.Nachází se v Kostelní ulici naproti kostelu sv.Anny. Na zahradě je umístěno sousoší Getsemanské zahrady z roku 1829. Jablonec nad Nisou
 • Kostel svaté Anny je nejstarším dochovaným jabloneckým svatostánkem. Stojí na místě původního dřevěného kostelíka. Současný kostel je původně barokní stavba z let 1685 – 1687. Věž byla přistavěna až roku 1706 a roku 1842 byla přistavěna i sakristie situovaná do svahu za kostelem. V té době byla fasáda kostela upravena v neorenesančním stylu. Kostel v současnosti neslouží bohoslužebným účelům a po letech, kdy byl v katastrofickém stavu, byl financemi města opraven a přidružen k Městskému divadlu. Dnes je kouzelným místem pro kulturní události. Před kostelem byl umístěn smírčí kříž z roku 1666, přemístěný od jabloneckého pivovaru. Jablonec nad Nisou
 • Belveder je pozdně barokní dům s mansardovou střechou, poprvé zmiňovaný roky 1773. Dnes je zde umístěna část expozice Muzea skla a bižuterie. Jablonec nad Nisou
 • Petřín – vrch nad Jabloncem, kde stojí secesní výletní restaurace s rozhlednou postavená roku 1906. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory i do jižní části okresu Jablonec nad Nisou.
 • Evangelický kostel. Toleranční evangelický kostel stál v Jablonci už na začátku 19.století. Nachází se v samém centru na Náměstí Dr.Farského. Roku 1892 byl přebudován v neogotickém stylu. Věž je jednou z dominant jabloneckého panoramatu (vysoká 60 m). Kostel je dnes ve vlastnictví Církve československé husitské. Jablonec nad Nisou
 • Starokatolický kostel Povýšení svatého kříže je vzácnou secesní sakrální stavbou. Byl postaven v letech 1902 – 1906 podle návrhu Josefa Zascheho, jabloneckého rodáka. Kostel byl staven pro starokatolickou církev, která kostel užívá dodnes. Jablonec nad Nisou
 • Římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova byl rovněž postaven podle Josefa Zascheho, který jej navrhl ještě ve stylu secesním, ale později plány upravil v tehdy aktuálním stylu funkcionalistickém. Tento trojlodní chrám byl vybudován v letech 1930 -1932 a od té doby je největším kostelem Libereckého kraje. Na hlavním oltáři je umístěna bronzová socha Krista v nadživotní velikosti od vídeňského sochaře Arnolda Hartiga z roku 1930. Kostel byl rekonstruován na konci 20.století. Sídlí zde děkanský úřad. Jablonec nad Nisou
 • Městské divadlo – stavba firmy Fellner a Helmer byla postavena v letech 1906 – 1907 v secesním stylu. Divadlo bylo v 90. letech nákladně zrekonstruováno. Nesídlí v něm stálý divadelní soubor. Jablonec nad Nisou
 • Stará radnice byla postavena nedlouho po povýšení Jablonce na město, v letech 1867 – 1869. V neorenesanční stavbě kromě městského úřadu sídlila i pošta a později i okresní úřad. Po postavení nové radnice ve třicátých letech 20. století byla do staré radnice přemístěna Městská knihovna, na kterou největší měrou přispěl Dr.Anton Randa, po kterém se zde jmenuje jedno z gymnázií. Jablonec nad Nisou
 • Nová radnice. Pětipatrová funkcionalistická budova byla postavena podle plánů libereckého německého architekta Karla Wintera v letech 1931 – 1933, tedy v letech hospodářské krize. Výstavba přinesla množství pracovních příležitostí v této těžké době. V objektu bylo od začátku umístěno kino, kavárny a restaurace. Radnici v poválečné době postihly nešťastné úpravy vnitřních prostor. Dnes je objekt sídlem městského úřadu, informačních středisek a kina. V přízemních prostorách jsou umístěny obchody. V létě lze s průvodcem vystoupat na radniční věž, odkud je nádherný kruhový rozhled. Jablonec nad Nisou
 • Schmelowského vila Jedna z nejhodnotnějších meziválečných staveb na našem území, byla postavena roku 1933 pro lékaře Friedricha Schmelowského. Jejím tvůrcem byl čelný představitel tzv. Vratislavské architektonické školy, Heinrich Lauterbach. Jablonec nad Nisou
 • Synagoga

Osobnosti – spojitost s městem Jablonec nad Nisou

Přírodní zajímavosti – Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou je zasazen do nádherné přírody. Ze severu takřka až do města zasahují Jizerské hory, dobře přístupné i MHD, jejíž autobusy zajíždí až do Bedřichova – ráje běhu na lyžích. V Jižní části města jsou dobře přístupné dva zalesněné hřebeny – Prosečský a Černostudniční. Na obou se nachází rozhledny s možností dobrého výhledu. Nedaleko Jablonce je situováno i Maloskalsko, malebný mikroregion s množstvím rozeklaných pískovcových skal protnutých tokem řeky Jizery.

Městem prochází rozvodí Baltského moře (povodí řeky Lužická Nisa) a Severního moře (povodí Labe), kam směřuje řeka Mohelka – pravostranný přítok Jizery.

Na území města je několik zajímavých geologických útvarů – Balvan s kotlem v ulici U Balvanu, Čertův kámen (kámen položený na čtyřech menších kamenech) a Schnuppstein (skalisko s vyhlídkou) v místní části Vrkoslavice, peřejnaté údolí řeky Lužická Nisa v části Brandl s říčními hrnci.

Části města Jablonec nad Nisou

Katastrální území města Jablonec nad Nisou

Město Jablonec nad Nisou se skládá z 8 místních částí, které jsou shodné s katastrálními územími (v závorce německý název):

 1. Jablonec nad Nisou (Gablonz an der Neisse)
 2. Jablonecké Paseky (Bad Schlag)
 3. Kokonín (Kukan)
 4. Lukášov (Luxdorf)
 5. Mšeno nad Nisou (Grünwald an der Neiße)
 6. Proseč nad Nisou (Proschwitz an der Neiße)
 7. Rýnovice (Reinowitz)
 8. Vrkoslavice (Seidenschwanz)

Z dalších sídel na území města lze zmínit např. Dobrou Vodu (Guttbrunn bei Gablonz an der Neisse).

Správní území města Jablonec nad Nisou

Související informace naleznete v článcích Okres Jablonec nad Nisou a Obvod obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou.

Jablonec nad Nisou je okresním městem a také obcí s rozšířenou působností a pověřeným obecním úřadem. Okres Jablonec nad Nisou se skládá ze 34 obcí, ORP z 11 obcí.

ZDROJ: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jablonec_nad_Nisou

Pin It on Pinterest