Napsali o nás

HEJNICE – Aktuality –  2. 2. 2010

Freedlantsko.eu nabízí kompletní informační zpravodajství

Kdo jste ještě neobjevil webové stránky www.freedlantsko.eu, měl byste tak rychle učinit. Na této adrese totiž naleznete aktuální informace z celého Frýdlantska a blízkého okolí. Můžete tu tak objevit aktuality z jednotlivých měst a obcí zdejší „zakopečkové samostatné republiky“, spoustu informací ohledně turistického ruchu, sportovního vyžití a kulturních událostí. Při návštěvě si nenechte ujít spousty rozmanitých fotografií z celého výběžku včetně těch mimořádných – panoramatických. Toto všechno a spousty dalšího pro vás připravuje redakce ve složení Jan Šebelka, Pavel Jung a Petr Bíma. Všem vřele doporučujeme návštěvu těchto stránek a jistě si spousta z vás uloží adresu mezi své oblíbené položky.

Frýdlantsko si zaslouží větší pozornost

Grafik Petr Bíma se přestěhoval do Pekla u Raspenavy z Liberce před pěti lety. Dnes si neumí představit, že by se do krajského města někdy vrátil. Zároveň však pociťuje na vlastní kůži, že Frýdlantsko se mění jen velmi pomalu. Povídali jsme si s ním o webových stránkách www.freedlantsko.eu, které spustil se svými kamarády novinářem Janem Šebelkou a IT specialistou Pavlem Jungem letos v květnu.

Jak vás napadlo vytvořit webové stránky, které jsou tak napůl zpravodajské a napůl turistické?

Dlouho jsme o tom uvažovali, protože není žádným tajemstvím, že Frýdlantsko leží mimo zájem médií, Libereckého kraje i podnikatelů. Zvlášť se to týká západní části tohoto regionu: Bulovka, Habartice, Pertoltice… Není to ale nic nového, mluvili jsme s pamětníkem novinářem Lubošem Příhodou a on nám vyprávěl, že o nutnosti pomoci Frýdlantsku se už mluvilo v šedesátých letech.

Chcete pomáhat Frýdlantsku?

Tak vysoké ambice nemáme. Chceme ho naší činností zviditelnit. Chceme, aby informace odtud proudily ven a jiné zas dovnitř. Aby vznikla jakási infodálnice. Víc samozřejmě udělat nemůžeme. Na druhou stranu informace hýbou světem. Snad se nám jimi pomůže pohnout stojatými vodami  regionu.

Jak se vám to daří?

Očekávání bylo poněkud optimističtější. Překvapuje nás, že o náš web nemají velký zájem obce, organizace ani podnikatelé. Ale samozřejmě víme, že je to běh na delší trať, tak se to snad zlepší.

Všimli jsme si, že občas vypustíte nějakou poplašnou zprávu. Jako třeba, že radar bude na Pekelském vrchu… Co tím sledujete?

Pojem „poplašná zpráva“ je velmi nadsazený, spíše je to takové plácnutí do stojacích vod. Vždy tam je poznámka, že to pochází z agentury PrášilBaron. Proč to děláme? Chtěli jsme tím vyprovokovat nějakou diskuzi. Čtenáři to sice zaregistrují, zvedne se návštěvnost, ale diskuze na našem portálu zůstává přesto prázdná! Je to škoda, my také potřebujeme nějakou reflexi od čtenářů. Jedině tak můžeme svoji práci dělat dobře.

Poslední otázka: Proč se používáte takový česko-anglický název?

Na to je jednouchá odpověď. Jiné domény nebyly volné.  Myslím, že to nevadí, naopak je to zajímavé, taková slovní hříčka a anglické slovíčko free jako volný, vystihuje i princip otevřenosti našeho webu. Přeci jen už to vchází trochu do povědomí. To jsme chtěli. Je pravdou že některým starším občanům, čtení názvu portálu činí problémy. Frýdlantsko i freedlantsko.eu opravdu potřebují zviditelnit.

Tak ať se vám to daří. (red)

Rozhovor pro Raspenavský zpravodaj – září 2009

Sdílet

…………………………………………………………………

Nový web na Frýdlantsku nabízí spolupráci

 

Redakce nové webové stránky nabízí spolupráci na nových webových stránkách http://www.freedlantsko.eu, které chtějí zevrubně informovat o Frýdlantském výběžku. Její snahou je vytvořit živý web, jenž bude mimo základních informací (obce a města, ubytování, pracovní příležitosti, kultura, kalendář akcí, pohled k sousedům, hraniční přechody, atd.) přinášet také podrobné zpravodajství z tohoto regionu.
„Nechceme konkurovat oficiálním webům obcí nebo jiných organizací a spolků, ale vytvořit jakési „zastřešující” stránky přinášející ucelený pohled na Frýdlantsko. Naopak chceme konkurovat tištěným médiím, které se vesnicím věnují pouze tehdy, když se v nich někdo oběsí nebo zastřelí,” uvedl za redakci Petr Bíma.
Cílem projektu by mělo být zviditelní tohoto poněkud zanedbávaného území navenek (pro potenciální návštěvníky), stejně tak jako informování jeho obyvatel o tom, co aktuálního se děje v jejich okolí.
„Současná podoba www.freedlantsko.eu trpí nejen nedostatečným množstvím informací, které jsme čerpali z nejrůznějších dostupných zdrojů, ale i nouzí obrazového materiálu. Předpokládáme, že se definitivní tvář i obsah našeho redakčního systému budou tvořit „za pochodu” několik dalších měsíců, ovšem bez spolupráce s obcemi, občanskými sdruženími, spolky, podnikateli, státní správou a dalšími subjekty, se nám to podařit nemůže,” vysvětlil redaktor Jan Šebelka.Podle něj jde nyní o upřesnění již zveřejněných údajů a doplnění nových. Jde o adresy drobných podnikatelů, služeb, spolků atd., ale především o pravidelné zasílání informací (textů i obrázků) o tom, co se v obcích děje, dít bude, popřípadě dělo.
„Zjednodušeně nás zajímá vše. Od oslavy stých narozenin nejstaršího občana, přes plánovanou opravu koupaliště po otevření nového pensionu. Doufáme, že se nám společně podaří vytvořit ucelenou „informační dálnici”, která dopodrobna propojí Frýdlantský výběžek s okolním světem i sám se sebou,” uzavřel Pavel Jung, jenž se stará o správu portálu.
Veškeré náměty, připomínky a názory pište prosím na redakce@freedlantsko.eu

Za redakci freedlantsko.eu

Jan Šebelka
Editor a redaktor
sebelka@freedlantsko.eu

Pavel Jung
Programování a technická správa portálu
jung@freedlantsko.eu

Petr Bíma
Vizuální styl a editoring portálu
bima@freedlantsko.eu

Redakce
freedlantsko.eu
redakce@freedlantsko.eu

Zdroj: Portál Libereckého kraje
http://www.kraj-lbc.cz/index.php?page=56&akt=8235&strana=

Sdílet

………………………………………

Freedlantsko.eu chce pomoci Frýdlantsku

K rozvoji pohraničního Frýdlantska, které dlouhodobě zaostává za bohatšími oblastmi Libereckého kraje, by měl přispět nový internetový server. Spisovatel Jan Šebelka, grafik Petr Bíma a programátor Pavel Jung         chtějí udělat z www.freedlantsko.eu jakousi informační dálnici do českého vnitrozemí i do sousedního Polska. Web pracoval od začátku dubna zkušebně, oficiálně byl spuštěn 25. května.

Podle Petra Bímy je na Frýdlantsku kromě jiného krásná příroda a mnoho ojedinělých historických památek.

„Území ale nedokáže své přednosti zatím prodat. Rádi bychom ho zviditelnili v celé republice i v zahraničí,” řekl Bíma a dodal, že na Frýdlantsku žije zhruba 25.000 obyvatel a některým obcím chybí kvalitní internetové stránky. Mimo to chce freedlantsko.eu propojit tento region také zevnitř. To znamená, že bude přinášet veškeré informace o tom, co se ve Frýdlantském výběžku děje. Ve spolupráci s polskou stranou chce informovat o dění i polské části Euroregionu Nisa.

„Naší ambicí je vytvořit komplexní, ale především živý web, který do detailu zmapuje Frýdlantsko. Jeho návštěvník na něm najde ucelené informace o obcích, spolcích, sportovních klubech, informačních centrech, dějinách, přírodě a kulturních i sportovních akcích, realitách, firmách a řemeslnících nebo v budoucnosti i nabídku volných míst,“ doplnil Petr Bíma.

(zdroj: oficiální web Libereckého kraje)

Sdílet

………………………………………………….

Mladá fronta DNES

Nový web má pomoci chudému Frýdlantsku

4. dubna 2009Frýdlant – K rozvoji pohraničního Frýdlantska, které dlouhodobě zaostává za bohatšími oblastmi Libereckého kraje, by měl přispět nový internetový server. Spisovatel Jan Šebelka, grafik Petr Bíma a programátor Pavel Jung chtějí udělat z www.freedlantsko.eu jakousi informační dálnici do českého vnitrozemí i do sousedního Polska.„Nový informační web by mohl Frýdlantsku pomoci. Mikroregion Frýdlantsko sice provozuje server www.frydlantsko.cz, ale nedaří se nám s ním pracovat úplně perfektně,” uvedl starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. Podle Šebelky je na Frýdlantsku kromě jiného krásná příroda a mnoho ojedinělých historických památek. „Území ale nedokáže své přednosti zatím prodat. Rádi bychom ho zviditelnili v celé republice i v zahraničí,” upozornil Šebelka.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – liberecký kraj

Autor: (ČTK), Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=mfseverocech&v=080&c=1169029

Sdílet

………………………………………………………………………………………

R1 Genus / RTM TV

Nový web má pomoci chudému Frýdlantsku

Uveřejněno: 16.03.2009| Autor: zdroj ČTK

Frýdlant (Liberecko) – K rozvoji pohraničního Frýdlantska, které dlouhodobě zaostává za bohatšími oblastmi Libereckého kraje, by měl přispět nový internetový server. Spisovatel Jan Šebelka, grafik Petr Bíma a programátor Pavel Jung chtějí udělat z www.freedlantsko.eu jakousi informační dálnici do českého vnitrozemí i do sousedního Polska, řekl to Šebelka.

“Nový informační web by mohl Frýdlantsku pomoci. Mikroregion Frýdlantsko sice provozuje server www.frydlantsko.cz , ale nedaří se nám s ním pracovat úplně perfektně,” uvedl starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil.

Podle Šebelky je na Frýdlantsku kromě jiného krásná příroda a mnoho ojedinělých historických památek. “Území ale nedokáže své přednosti zatím prodat. Rádi bychom ho zviditelnili v celé republice i v zahraničí,” upozornil Šebelka. Na Frýdlantsku žije zhruba 25.000 obyvatel a některým obcím chybí kvalitní internetové stránky.

Na podobně velkém území jako www.freedlantsko.eu působí v Libereckém kraji informační server www.turnovskovakci.cz. Již dva roky se soustřeďuje na Turnov a okolní obce, kde žije dohromady přibližně 30.000 lidí. Na rozdíl od Frýdlantska se však Český ráj řadí k prosperujícím regionům.

“Jenom internetový server by nás neuživil, i když na něj denně chodí 900 až 1000 návštěvníků. Jednou za dva týdny ale vydáváme i tištěné noviny Turnovsko v akci, a tak si na sebe vyděláme,” uvedl majitel serveru www.turnovskovakci.cz Pavel Charousek. Pomáhá mu sedm spolupracovníků, někteří z nich berou honoráře.

“Internetové informační servery pro menší regiony sice čeká ještě dlouhá cesta za ekonomicky pevnou pozicí, ale některé vypadají již nyní velmi dobře. Z konkurence se mně líbí například českolipské www.i-noviny.cz nebo jičínský www.jicinskozpravy.cz,” shrnul Charousek.

Zdroj: http://www.tvrtm.cz/novy-web-ma-pomoci-chudemu-frydlantsku-id-1900.html

Zdroj: http://www.r1genus.cz/clanky/liberecko-4/novy-web-ma-pomoci-chudemu-frydlantsku–5222/

Sdílet

…………………………………………………………………………………….

Pin It on Pinterest