Singltrek

Singltrek pod SmrkemSingltrek pod Smrkem je naplněním partnerství mezi lesníky, samosprávou a neziskovým sektorem. Krajské ředitelství Lesů ČR v Liberci spolu se starosty Svazku obcí Smrk dlouho hledalo projekt, který by severní stranu Jizerských hor oživil cestovním ruchem a přitom by byl citlivý ke zdejší mimořádně krásné lesnaté krajině. Řešení složitého zadání přinesla Česká mountainbiková asociace (ČeMBA) a její projekt singltreku. Významnou roli sehrál i český dovozce kol Merida, který dlouhodobě podporuje činnost ČeMBy směřující ke zlepšování podmínek pro terénní cyklistiku v Česku. Při důkladném vyhodnocení se ukázalo, že singltrek je nejvhodnější možností pro okolí Smrku. Od počátku roku 2008 se intenzivně pracuje na jeho přípravě. Díky jejich spolupráci je nyní k dispozici první okruh singltrekových stezek. Tím ovšem rozvoj Singltreku pod Smrkem nekončí. Pro příští léta jsou naplánovány další úseky stezek pro nové cyklistické zážitky.

Singltrek

Singltrek

Daffyd Davis

Singltrek pod Smrkem projektoval Dafydd Davis. Bývalý reprezentant Walesu v horském běhu a zkušený horský vůdce se před 15 lety začal starat o síť stezek v části národního parku Snowdonia. Díky své práci pochopil, že nejlepší zážitky uživatelům poskytují úzké, pro rekreaci navržené stezky. Během několika let vypracoval dokonalý systém jejich plánování a přípravy. Dnes je jedním ze světově nejuznávanějších odborníků v oboru. Za svou práci byl britskou královnou v roce 2004 vyznamenán šlechtickým titulem.

Pro koho je singltrek

Singltrek je pro všechny, kteří mají rádi kolo, pekné stezky a přírodu. Nezáleží na vaší kondici ani technické zdatnosti. Na Singltreku pod Smrkem si ze čtyř stupňů obtížnosti vyberete takové stezky a okruhy, které vám budou vyhovovat a ze kterých se vrátíte nadšení, vydovádění a s úsměvem na tváři.

Menší děti s rodiči a také méně technicky zdatní cyklisté si přijdou na své na zeleném singltreku, kde si osvojí nebo zopakují ovládání kola a získají jistotu na přírodním povrchu stezky. Zelený singltrek je také vhodný pro handicapované cyklisty na handbiku a pro vozíčkáře.

Kdo bez problémů zvládá zelený singltrek, měl by zkusit modře značenou stezku. Tam začíná opravdová singltreková zábava: houpání a zatáčky. Tak dobrou příležitost k zábavnému ježdění pro středně pokročilé cyklisty nenajdete nikde jinde. Užijete si daleko větší radost než na asfaltu i než na lesních cestách a zároveň vás na stezce nepřekvapí nečekané a nebezpečné překážky.

Pro cyklisty, kteří již mají terénní kolo takříkajíc trochu “v ruce” anebo pro ty, kteří již modrý singltrek zvládají s přehledem, je tu červený singltrek. Zvolte rychlost podle sebe a užijte si takové flow, jaké jinde v Česku nenajdete. Červený singltrek si dovedou užít jak děti, tak zkušení FR a DH jezdci.

A na zkušené a zdatné terénní cyklisty čeká černý singltrek. Úzká stezka v prudkém srázu, která prověří vaše umění v ovládání kola, avšak nikdy neztrácí flow.

Unikátní zázemí Singltrek Centra umožní strávit příjemný čas na stezkách i skupinám s různými úrovněmi dovedností a kondice. Zatímco ti, kteří ještě nemají dost, brousí na kole stezky, ostatní se mohou mezitím zabavit v Singltrek Centru: posedět na terase či na pláži, vykoupat se v krásném koupališti, hrát si na hřišti.

I když už jste možná dávno dospělí, nebojte se tak trochu vrátit do dětských let a užijte si zase jednou naplno radost z pohybu na kole, houpání na vlnách, splynutí se stezkou a s okolní přírodou. Na singltreku není třeba trhat rekordy v ujetých i nastoupaných kilometrech a rychlosti. Singltrek je tu čistě pro maximální prožitek z jízdy na kole.

Singltrek Centrum

Singltrek Centrum poskytuje zázemí a služby pro bajkery a je oficiálním nástupním místem Singltreku pod Smrkem.

Budoucí podobu Singltrek Centra jsme plánovali již v době, kdy jsme chodili po lese a projektovali stezky Singltreku pod Smrkem. Před lety nás uchvátila jedinečná atmosféra britských trailových center, a tak jsme věděli, že jenom kvalitní stezky nestačí. Celý zážitek dotváří pohodové nástupní místo a potřebné doplňkové služby. Když jsme poprvé spatřili koupaliště v Novém Městě pod Smrkem, okamžitě jsme věděli, že to je ta pravá lokalita pro Singltrek Centrum.

Budova Singltrek Centra zahájila provoz na podzim roku 2011. V zázemí nástupního místa najdete Trail Shop se sortimentem bajkového oblečení, doplňků a komponentů, flotilu testovacích kol AGang, servis kol, občerstvení a nezbytné služby jako WC, sprchy, převlékárny, myčku kol a úschovnu zavazadel. Před budovou jsme zřídili příjemné posezení s výhledem na prolézačky dětského hřiště, zábavný pumptrek a na celé koupaliště zarámované ikonickým masivem Smrku. Před vstupem do areálu nástupního místa je možnost parkování. Stezky Singltreku pod Smrkem začínají přímo před budovou Singltrek Centra.

……………………….

Singltrek očima Petra Kellnera:

Fenomén Singltrek pod Smrkem / Fotoreportáž

ZDROJE:

http://www.singltrekpodsmrkem.eu/Singltrek_pod_Smrkem/Uvodni_stranka.html

http://www.singltrekcentrum.cz/?page_id=262

http://www.laznelibverda.cz/

Pin It on Pinterest

Share This
X
X