Sportování a relax

Turistika (sport)

Infocentrum Lázně Libverda
Lázně Libverda 17
p. Hejnice, 463 62
Telefon:   +420 482 322 457
Fax: +420 482 322 457
E-mail: infocentrum@laznelibverda.cz
Web: www.laznelibverda.cz

Městské informační centrum Frýdlant
nám. T.G.Masaryka 99
Frýdlant, 464 01
Telefon:   +420 482 312 552
Fax: +420 482 312 440
E-mail: mic@mesto-frydlant.cz
Web: www.frydlantvc.cz

Informační centrum Hejnice
Klášterní 87
Hejnice, 463 62
Telefon:   +420 482 322 276
E-mail: infocentrum@ichejnice.cz
Web: www.ichejnice.cz

Cykloturistika

Jizerská magistrála
www.jizerskaops.cz
Jizerská magistrála vznikla jako trasa pro běžecké lyžování, ale protože její velká část vede po upravovaných cestách, které jsou vhodné pro cyklistiku, brzy si získala oblibu i mezi cyklisty. Je vhodná také pro pěší turistiku a kolečkové brusle.
V současné době je délka Jizerská magistrály 155 km. Na trasy je 20 nástupních míst, která byla vybrána podle dobré přístupnosti a možností parkování.
Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, který bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu (na Hřebínku, Promenádní cestě, Knajpě), a restaurace v blízkosti většiny nástupních míst.Nástupní místa Jizerské magistrály z Frýdlantského výběžku:
Nové Město pod Smrkem
Smědava
Oldřichov v Hájích
Bílý Potok

Pašerácká cyklotrasa
číslo 3039
Délka trasy: 41 km
Hartava – Loučná  – Hrádek n. N. – Oldřichov na Hr. – Uhelná, u pískovny – Vítkov – Albrechtice – Heřmanice – Kunratice – Višňová – Filipovka – Andělka
Trasa je středně náročná, v jediném úseku prochází větším převýšením. Na trase jsou 4 zastavení naučné stezky, které jsou zaměřeny na historii kraje a života v něm, přírodní zajímavosti, občanské aktivity v regionu, problémy ochrany životního prostředí, přírody a krajiny. Na německé straně lze navázat na značené turistické cesty a naučnou stezku Po stopách hornictví.

Hejnice – Andělka
číslo 3016
Délka trasy: 28 km
Hejnice – Frýdlant – Andělka

Heřmanice – Lužická bouda
číslo 3060
Délka trasy: 7 km
Heřmanice – Krompach – Lužické Boudy

Nové město pod Smrkem – polská jezera a zámek Czocha
Délka trasy: 48 km
Nové Město pod Smrkem – Swieradów Zdrój – Jezioro Zlotnickie – zámek Czocha – Lešno – Srbská – Horní Řasnice – Nové Město pod Smrkem.
Trasa překračuje státní hranice. Je vhodná pro zkušené cyklisty

Okruh Frýdlantským výběžkem I.
Délka trasy: 55 km
Frýdlant – Krásný Les – Dolní Řasnice – Hajniště – Nové Město pod Smrkem – Ludvíkov pod Smrkem – Přebytek – Obří sud – Lázně Libverda – Hejnice – Raspenava – Frýdlant.

Okruh Frýdlantským výběžkem II.
Délka trasy: 40 km
Frýdlant – Hejnice – Bílý Potok – Smědava – Kasárenská silnice – Štoplišská silnice – Hřebínek – Ferdinadov – Hejnice – Frýdlant.

Okruh Frýdlantským výběžkem III.
Délka trasy: 40 km
Frýdlant – Víska – Višňová – Pertoltice – Srbská – Horní a Dolní Řasnice – Krásný Les – Frýdlant.

Raspenava – Ferdidandov
Délka trasy: 13 km
Raspenava – Oldřichovské sedlo – Viničná cesta – Ferdinandov.

Srbská – Frýdlant
číslo 3059
Délka trasy: 17 km
Srbská – Dolní Řasnice – Frýdlant

Horolezectví v Jizerských horách

Pytlácká skála je osamělý skalní srub nacházející se na vrcholu Klínového vrchu v nadmořské výšce 972 m. Od skály je výhled na nejvyšší vrchol jizerských hor – Smrk a do údolí Jizery a Hájeného potoka. Pytlácká skálá není zpřístupněna oficiální turistickou cestou ale pouze bývalou dřevařskou cestou odbočující z modré turistické značky nedaleko od rozcestí pod Klínovým vrchem.

Vyhlídková skála Paličník o nadmořské výšce 944 m se nachází nad Šindelovým dolem. Z vyhlídky je krásný výhled na protějsí stranu na skalní hradbu Frýdlantského cimbuří a do údolí Smědé na obce Bílý potok, Hejnice a Lázně Libverda a také na nejvyšší vrchol Jizerských hor na horu Smrk.. Vyhlídková skála je zpřístupněna, opatřena zábradlím a je na ní umístěn dřevěný kříž.

Zelený kámen je osamělý skalní srub nacházející se na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 933 m.Vrcholová skála není přístupná oficiální turistickou cestou, nachází se však asi 300 m od lesnické asfaltové cesty vedoucí z Předělu k Pytláckým kamenům. Z vrcholu je pěkný výhled do údolí Jizery a na vrcholy Smrku a Stógu Izerského.

Skalní útvar Houba se nalézá asi 1 km severozápadně od Pytláckých kamenů těsně nad panelovou lesnickou cestou vedoucí z údolí Jizery na Předěl

Pytlácké kameny jsou výrazná skalní skupina nacházející se na středním hřebeni Jizerských hor v nadmořské výšce 975 m. V nejvyšší skalní skupině se nalézá výrazné skalní okno a v blízkém okolí se nalézá mnoho výrazných balvanů jako je například Zkamenělý mozek. Pytlácké kameny jsou zpřístupněny po červeně značené turistické stezce vedoucí z osady Jizera na Předěl. V blízkosti Pytláckých kamenů se nachází další bezejmenný skalní hřeben (nepřístupný oficiální cestou) s výraznou skálou v podobě Sfingy.

Vlašský hřeben je horský hřeben táhnoucí se od Černého vrchu (1025 m) přes Hruškové skály až po Zámky nad přehradou Souš. Hřeben je na vrcholcích v současné době odlesněný a proto je vidět několik výraznějších skalních skupin jako jsou například Hruškové skály, Kaní hnízdo, Ěrtův kámen a skály nad Jezdeckou cestou nad osadou Jizerka.

Čertův kámen je název pro skalní skupinu nacházející se na vrcholu Černého vrchu v nadmořské výšce okolo 1025 m. Skalní skupina se skládá z nejvýraznější skály s názvem Čertův kámen a z dalších kamenů rozložených po úbočí Černého vrchu.

Čertův odpočinek je výrazný balvan mající na svém vrcholu výrazné skalní mísy. Nalézá se v Jizerských horách nad samotou Kristiánov na úbočí Černé hory. Podle pověstí zde usedal k odpočinku čert.

Sněžné věžičky jsou horský vrchol v Jizerských horách nacházející se nad PR Rašeliniště Na Čihadle asi 3 km západně od vrcholu Jizery. Na vrcholu zarostlém smrkovým lesem se nachází skupina skalních věží, z nichž jedna je zpřístupněna železným žebříkem. Jednotlivé skalní věže pouze vykukují z lesa

Polední kameny (1006 m) jsou horským vrchlem Jizerských hor s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří asi 1,5 km západně od vrcholu Smědavské hory (1084 m)

Frýdlantské cimbuří je významná skalní skupina ve střední části hřebene Poledních kamenů v Jizerských horách . Název má připomínat podobnost skal s rozeklaným cimbuřím frýdlantského zámku . V okolí skal byla do roku 1999 stejnojmenná národní přírodní rezervace , dnes však je tato oblast částí NPR Jizerskohorské bučiny . Skály jsou také významnými horolezeckými terény.
Pouze horolezecky je přístupný východní vrchol skupiny. Poprvé jej zdolali 27. 5. 1912 Franz Haupt a Wilhelm Bergmann.

Západní vrchol (900 m n. m.), zvaný Brandfels, byl v roce 1978 zpřístupněn po železném žebříku i běžným turistům . Ze skály je nádherná vyhlídka do údolí horní Smědé a rokle Černého potoka .
vské hory

V galerii Smědavské hory se nacházejí fotografie skalních útvarů nalézajících se na jejím úbočí pod žlutou turistickou značkou vedoucí z křižovatky turistických cest pod vyhlídkou Frýdlantské cimbuří přes Polední kameny a úbočí Smědavské hory na vrchol Jizery.

Jizera je se svými 1122,0 m druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor a také nejvyšší vrchol Hejnického hřebene a celé Jizerské hornatiny. Na vrcholku se nachází vyhlídková skála, která je zpřístupněna železným zábradlím a je místem daleké vyhlídky do okolního kraje. Na vrchol se lze dostat pouze jedinou cestou – a to odbočkou cesty mezi Smědavou a místem zvaným Na kneipě nedaleko stejnojmenné přírodní památky. Tato cesta míří podél Bílé Smědé sedlem mezi Smědavskou horou a Jizerou.

Koupání (bazény, koupaliště, příroda)

Plavecký bazén
městské lázně Nové Město pod Smrkem
Ludvíkovská 38
Nové Město pod Smrkem, 463 65
GSM:  +420 776 098 911
E-mail: bazen@nmps.cz
Web: www.volny.cz/nmps.sport.relax
Plavecký bazén (6m x 12m) se nachází v památkově chráněné secesní budově bývalých Městských lázní.
Návštěvníkům je k dispozici vířivá vana pro relaxaci a nová finská sauna, vč.masáží.

Koupaliště Hejnice
venkovní koupaliště s písčitou pláží
Rozměry: 70 x 30 m
Hloubka: do 2 m
Aktuální informace o kvalitě vody najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz
Koupaliště Nové Město pod Smrkem
venkovní koupaliště s travnatou pláží
Rozloha: 2500 m
Hloubka: do 4m
Aktuální informace o kvalitě vody najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz

Koupaliště Raspenava
venkovní koupaliště s travnatou pláží
Rozměry: 50 x 25 m
Hloubka: do 3 m
Aktuální informace o kvalitě vody najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz

Fojtecká přehrada
travnatá  pláž
Přehrada leží mezi obcemi Mníšek u Liberce a Fojtka, vodou ji zásobuje tzv. Fojtův potok. Vodní nádrž Fojtka (někdy nazývána Fojtecká přehrada nebo Mníšecká přehrada) je přehrada na Fojteckém potoce 6 km severovýchodně od centra Liberce. Její stavba byla započata v květnu 1904 a dokončena 31. července 1906. Zděná hráz je 11 m vysoká a 146, 5 m dlouhá. Celá nádrž má rozlohu 7 hektarů s průměrnou hloubkou okolo 10 m. Hojně se zde vyskytují lososovité ryby.
Přehrada slouží i jako koupaliště a na jednom břehu je také nudistická pláž. Na březích přehrady je mnoho místa nejen na rozložení dek a osušek, ale i na hraní her.
Rozloha: 7 ha

Přehrada Černá Nisa
Travnatá pláž
Přehrada položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova.
Voda se z přehrady odvádí podzemním potrubím podél levého břehu Nisy k elektrárně do dosti vzdáleného Rudolfova. Hráz přehradní nádrže je zděná vysoká 15 m a její délka je asi 340 m. Přehrada byla vybudována v letech 1902 až 1905 a rozloha činí kolem 42 hektarů. Průměrná hloubka je asi 15 m. Přehrada je díky svému položení a okolní krajině vyhledávaným místem pro turisty. V letním období poskytuje možnost klidného koupání, v zimě lze po její zamrzlé hladině jezdit na běžkách. Dno nádrže je bahnité, je zde možné koupání a opalování bez plavek.
Rozloha: 42 ham hloubka: 15 m

Šolcův Rybník
Kousek za Raspenavou při silnici směrem na Liberec. Starý rybník snad ze 17. století. U blízké hájovny Na hrázi mohutný buk věk asi 600 let. Je považován za nejmohutnější svého druhu v CHKO Jizerské hory

Rybník Petr
Peklo u Raspenavy
Nejbližší koupání v přírodě od Lázní Libverda. Celou osadou prochází úzká asfaltová silnička, kterou každý motorista a cyklista ocení. Pro pěší je nejlepším východiskem vlaková zastávka Lužec pod Smrkem. Voda je zde stále trochu zbarvená zbytky nevytěžené rašeliny.

Pěší turistika (vybrané trasy)

Jizerská magistrála
www.jizerskaops.cz
Jizerská magistrála vznikla jako trasa pro běžecké lyžování, ale protože její velká část vede po upravovaných cestách, které jsou vhodné pro cyklistiku, brzy si získala oblibu i mezi cyklisty. Je vhodná také pro pěší turistiku a kolečkové brusle.
V současné době je délka Jizerská magistrály 155 km. Na trasy je 20 nástupních míst, která byla vybrána podle dobré přístupnosti a možností parkování.
Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, který bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu (na Hřebínku, Promenádní cestě, Knajpě), a restaurace v blízkosti většiny nástupních míst. Nástupní místa Jizerské magistrály z Frýdlantského výběžku:
Nové Město pod Smrkem
Smědava
Oldřichov v Hájích
Bílý Potok

Historicko – přírodovědná stezka Nové Město pod Smrkem
Stezka prochází historicky i přírodovědně pozoruhodnými místy města i širokého okolí.
Délka trasy: 2,5 km, 8,5 km a 10 km. Počet stanovišť: 27 zastavení s informačními panely. Stezka byla otevřena v roce 1993. Je vedena ve třech okruzích – žlutý (2,5 km), zelený (8,5 km) a červený (10km). Stezka prochází historicky i přírodovědně pozoruhodnými místy města i širokého okolí. Má 27 zastavení, ne kterých jsou rozmístěny informační tabule.
Značení: žlutý, zelený a červený okruh
Naučná stezka Oldřichovské háje a skály
Trasa určená pro všechny školáky a malé milovníky přírody.
Délka trasy: 5 km. Počet zastavení: 10 informačních tabulí, které představují přírodní zajímavosti a historií oblasti a obsahují i hry, úkoly a kvízy.

Naučná stezka Viniční cesta
Viničná stezka patří k nejkrásnějším turistickým trasám v Jizerských horách.
Délka trasy: 8 km. Počet zastavení: 6 zastávek s informačními panely o zajímavých historických i současných fenoménech Jizerských hor.

Naučná stezka je vedena po Viničné cestě z Oldřichovského sedla do
Ferdinandova. Patří k nejkrásnějším turistickým trasám v Jizerských horách. Začíná v Oldřichovském sedle zvaném Hemmrich a končí v ústí Štolpichu ve Ferdinandově. Vede téměř po vrstevnici v nadmořské výšce okolo 500m n.m. Cesta má příjemný písčitokamenitý povrch. Je vhodná i pro cyklisty.

Vyhlídkový okruh Sluneční cesty
Frýdlant
Pro lepší poznání města Frýdlant v Čechách může návštěvník využít značený vyhlídkový okruh Sluneční cesty, který navazuje na mezinárodní Interkontinentální sluneční cestu (Sun Trail Intercontinental).
1. Radnice – Nynější budova radnice měla v letech 1532-1897 pět předchůdkyň. Architektonicky zdobná budova radnice byla vystavěna v novorenesančním stylu v letech 1893-1896 dle návrhu vídeňského architekta Franze von Neumanna, který je též autorem radnice v Liberci a ve Vídni. Věž radnice s hodinami je vysoká 48 m. Ve 2.patře radnice se nachází Městské muzeum, které bylo založeno v roce 1893 a postupně získalo regionální formát.
2. Náměstí T.G.Masaryka – Největší náměstí města je centrem Městské památkové zóny. Po jeho obvodu je celkem 14 památkovým zákonem chráněných budov, za zmínku stojí zejména tzv. dům Na panské zvůli (č.p.2), trojdům s bohatou štukovou výzdobou (č.p.73 – nyní v rekonstrukci) a dům spravovaný Pravoslavnou církví (č.p. 104).
3. Socha Piety (Panna Marie s Kristem) – V ulici Okružní je dílem anonymního autora z období vrcholného baroka. Mistr byl evidentně obeznámen s podněty vycházející z tvorby okruhu vynikající osobnosti českého barokního umění – Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílo patří k nejkvalitnějším anonymním osobnostem barokního sochařství v severočeském regionu.

Černousy – pohanské kameny
Délka trasy: 13 km
Černousy – Dubový rybník – Ves – Andělka – Saň – Višňová – Pohanské kameny

Frýdlant-Višňová
Délka trasy: cca 11 km
Frýdlant (nádraží) – zámek Frýdlant – Větrov – vrch Špičák – Oldřichov v Hájích
Značení: žlutá, dále zelená a opět žlutá

Hejnice – Holubník
Délka trasy: 22,5 km
Hejnice, žel. zastávka – Hejnice, kostel 0,5 km – Ořešník 3 km – vodopád Černého Štolpichu 4,5 km – Tetřeví chata 6 km – Krásná Máří 7 km – Ptačí kupy 9,5 km – Holubník 10,5 km – Sedlo Holubníku 12,5 km – Štolpišská silnice 13,5 km – Černý potok 14 km – Frýdlantské cimbuří 17 km – dolní vodopád Černého potoka 18,5 km – osada Bílý Potok 21 km – Hejnice 22,5 km.

Hejnice – Lázně Libverda – Bílý Potok
Délka trasy: 11 km
Hejnice, žel. stanice – Lázně Libverda 2 km – Obří sud 2,5 km – Jizerská chata 4,5 km – Hubertka 5,5 km – Kočičí kameny – Bílý Potok 9 km – Hejnice, žel. stanice 11 km

Hejnice – minerální prameny Lázní Libverda
Délka trasy: 6 km
Hejnice – Lázně Libverda – chata Hubertka – Kočičí kameny – Bílý Potok

Hejnice – Ořešník – vodopády Velkého Štolpichu
Délka trasy: 8,5 km
Hejnice – Ferdinandov – vodopády Velkého Štolpichu – Ořešník – Hejnice

Naučná stezka Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí duše
Naučná stezka, která vás provede po okolí Jindřichovic a tak trochu i po vlastní duši….
Délka trasy: 12 km
Okolí Jindřichovic pod Smrkem

Okruh z Hejnic za pomníčky Jizerských hor
Délka trasy: 19,5 km
Hejnice, žel. stanice – Hejnice, kostel 0,5 km – Ferdinandov, Lesní restaurace 2 km – Svobodova smrt 5 km – Hausmannova smrt 6,5 km – Zabitý mládenec 7,5 km – Oldřichovské sedlo 9,5 km – Krejčíkova louka 11,5 km – Poledník 13,5 km – Bílá kuchyně 15 km – vodopád Bílého Štolpichu 15,6 km – Ferdinandov, Lesní restaurace 17,5 km – Hejnice, žel. stanice 19,5 km.

Okruh z Nového Města pod Smrkem na Paličník
Délka trasy: 23 km
Nové Město pod Smrkem, náměstí – Purkmistrův most 2 km – Enderův obrázek 2,5 km – Streitův obrázek 4 km – Smrk 8 km – rozcestí Pod Smrkem 8,5 km – rozcestí Pod Nebeským chodníkem 9,5 km – Na písčinách 10,5 km – Paličník 12,5 km – údolí Hájeného potoka 13,5 km – Kratzerův obrázek 14,5 km – Bartlova bouda 15,5 km – Hubertka 17,5 km – sedlo pod Svinským vrchem 19 km – Kyselka 20,5 km – Nové Město pod Smrkem, náměstí 23 km.

Z Hejnic po nové poutní stezce přes Tetřeví boudy
Délka trasy: 15 km
Hejnice – Ferdinadov – údolí Malého Štolpichu – křižovatka Bílá Kuchyně – Tetřeví boudy – Štolpišská silnice – Ferdinadov – Hejnice.

Tenis

Sportovní areál TC HORNETS
Raspenava
V areálu je k dispozici restaurant (cca 40 míst) vybavený velkoplošnou projekcí a digitálním satelitem, taneční sál (127m2), sociální zařízení (šatny, sprchy, WC), šest dvou až čtyřlůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením (celkem 17 lůžek), ubytovna se třemi osmilůžkovými pokoji a a pevná tenisová hala s celoročním provozem.
Nabídka:
rekreační tenis na čtyřech antukových dvorcích
rekreační tenis v pevné tenisové hale s antukovým povrchem
sportovní a společenské akce pro firmy a kolektivy
soustředění pro taneční oddíly
soustředění pro sportovní oddíly
tenisové tábory
školní výlety, školy v přírodě
krátkodobé i dlouhodobé ubytován
TC HORNETS
Luční 743
463 61 Raspenava
Telefon:   777 66 84 69
E-mail: info@tenisovyklub.cz

Tenisový klub Frýdlant
Tenisový klub Frýdlant se nachází v nádherném prostředí pod státním hradem a zámkem Frýdlant. Areálem prochází cyklostezka . Udržujeme devět antukových tenisových kurtů, jeden betonový kurt s prostornou tréninkovou zdí, kurt na plážový volejbal, kurt na badminton a nadzemní bazén. Provozujeme výuku na přilehlém městském dopravním hřišti, kam docházejí žáci všech základních škol našeho výběžku. V areálu Vás rádi obslouží v klubové restauraci, s plně zásobeným barem, nebo můžete posedět na terase s výhledem přímo na frýdlantský zámek. Disponujeme ubytovací kapacitou 12 čtyřlůžkových chatek . V areálu si mimo tenisu a plážového volejbalu zahrajete také stolní tenis, fotbal, florbal, nohejbal, ba dokonce petengue. Pro příchozí návštěvníky máme k zapůjčení veškeré potřebné vybavení.Během celého roku se staráme a podporujeme výchovu mládežnických družstev, tenisovou přípravku a družstvo dospělých. Tři družstva reprezentují klub v mistrovských soutěžích
Telefon :  482 312 209
email: info@tenisfrydlant.com
www: http://www.tenisfrydlant.com

Tenisové kurty
jsou také v obcích Jindřichovice pod Smrkem, Hejnice, Lázně Libverda

 

Vodní sporty

Řeka Smědá pramení pod vrcholem Jizery (875 m.n.m.) a teče SZ až S směrem ke státní hranici s Polskem, kde se vlévá do Lužické Nisy. Od Smědavské chaty teče balvanitým korytem obrovským spádem až k Bílému potoku. Při jarních vodách je vodácky náročná. Z Bílého potoka do Raspenavy v obtížnosti WW III – II, Raspenavy hranice PL WW II – I.
Doba splutí celého toku je 2 dny.
Délka toku je 39 km.

Zimní sporty

Bruslení
Frýdlant
Zimní stadion, umělé kluziště
Podrobnosti na www.frydlantvc.cz
Běh na lyžích

Jizerská magistrála
www.jizerskaops.cz
Jizerská magistrála vznikla jako trasa pro běžecké lyžování, ale protože její velká část vede po upravovaných cestách, které jsou vhodné pro cyklistiku, brzy si získala oblibu i mezi cyklisty. Je vhodná také pro pěší turistiku a kolečkové brusle.
V současné době je délka Jizerská magistrály 155 km. Na trasy je 20 nástupních míst, která byla vybrána podle dobré přístupnosti a možností parkování.
Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, který bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu (na Hřebínku, Promenádní cestě, Knajpě), a restaurace v blízkosti většiny nástupních míst. Nástupní místa Jizerské magistrály z Frýdlantského výběžku:
Nové Město pod Smrkem
Smědava
Oldřichov v Hájích
Bílý Potok

Sjezdové lyžování
Lanovka a sjezdovka na Stóg Izerski  (Polsko)
Provozní doby 9.00 – 16.30 a 18.30 – 21.00
2,5 kilometrů dlouhá sjezdovka
Osmimístná kabinková lanovka (celoroční provoz)
www.kolejgondolowa.pl

Pin It on Pinterest