LIBEREC – Staronového předsedu má Zájmové sdružení právnických osob Euroregion Nisa (ERN). Počtvrté se jím stal Petr Skokan, bývalý hejtman Libereckého kraje. Do funkce ho zvolila téměř stovka zástupců měst a obcí, která se sešla v pátek 24. dubna, od 10 hodin v kongresovém centru Libereckého kraje. Nově zvolená čtyřiadvacetičlenná rada poté vybrala šest místopředsedů ERN.
„Podle porovnání, které provedl ve své práci Petr Michl z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií při Masarykovské univerzitě v Brně patří Euroregion Nisa k nejlepších u nás. Ve vztahu k dalším euroregionům působícím na českých hranicích ho lze v mnoha ohledech podle jeho práce označit za vzorovou euroregionální strukturu. Dokládá to i zpráva, kterou nám na valné hromadě předložil tajemník Euroregionu Jaroslav Zámečník. Mojí snahou bude v příštích dvou letech tento trend nejméně udržet,” řekl nově zvolený předseda Petr Skokan.
Euroregionem Nisa se označuje oblast současného Libereckého kraje, Šluknovska a přilehlého polského a německého příhraničí. Na polské straně toto pojmenování obsahuje např. celé Krkonoše, na německé sahá až k Drážďanům. Jedná se o území asi s 1,7 mil. obyvatel. ERN vznikl po vzoru západních zemí v roce 1991 jako potřeba propojit území, které bylo vlivem 2. světové války poznamenáno stěhováním obyvatel, posunem hranic a následnou devastací v materiální i duchovní rovině.
Během působení ERN vzešla jen z jeho české kanceláře řada projektů měst a obcí, jejichž finanční součet je vyšší než dvě miliardy korun. Tyto peníze byly použity mimo jiné na turistické stezky, regeneraci lesních porostů, turistkou navigaci, cyklostezky, opravy mostů a silnic a další akce investičního charakteru.
Euroregion Nisa má dnes 139 členů, z toho je 136 obcí a další tři zastupuje Krajská hospodářská komora, Sdružení Český ráj a Liberecký kraj.

Přehled členů Rady Euroregionu Nisa pro období 2009-2011
Předseda: Petr Skokan (Česká Lípa)
Místopředsedové: Stanislav Eichler (Liberecký kraj)
Jan Farský (Semily)
Václav Horáček (Železný Brod)
Josef Poláček (Varnsdorf)
Martin Půta (Hrádek nad Nisou)
Jiří Vosecký (Okrouhlá)
Členové:
Michael Canov (Chrastava)
Daniel David (Janov nad Nisou)
Marek Hotovec (Smržovka)
František Kaiser (Mimoň)
Jiří Kittner (Liberec)
Jaroslav Kopta (Krajská hospodářská komora)
Antonín Lízner (Příšovice)
Jindřich Mareš (Nový Bor)
Vladimír Mastník (Lomnice nad Popelkou)
Ladislav Pokorný (Rumburk)
Hynek Raichart (Vilémov)
Dan Ramzer (Frýdlant)
Jaromír Pekař (Turnov)
Vladimír Richter (Jilemnice)
Jan Stejskal (Česká Lípa)
Petr Tulpa (Jablonec nad Nisou)
Josef Zoser (Jiřetín pod Jedlovou)
(zdroj Tisková zpráva ERN)

Pin It on Pinterest