[singlepic id=1600 w=101 h=133 float=left]FRÝDLANT – Vzácný historický betlém zemědělce Gustava Simona, na který vypsala frýdlantská radnice veřejnou sbírku, se přestěhoval do restaurátorské dílny v Pardubicích. Podle odborníků by měla jeho renovace trvat přibližně dva roky. Současně s ním se bude opravovat podstavcový dům, ve kterém Gustav Simon žil a který koupil proto, aby v něm mohl svůj sen realizovat. Původně byl betlém nepohyblivý, ale jeho autor začal postupně figurky rozhýbávat. Dnes jich má 130 pohyblivých a 50 statických. Frýdlantský betlém má unikátní provázkový pohon a strojek, který ho uvede do chodu, se natahuje klikou. Jedná se o zcela mimořádnou ukázku betlemářské tradice v severních Čechách.
Předmět a účel veřejné sbírky je získání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků na statické zajištění objektu, ve kterém jsou jesličky umístěny, a na náročné, kompletní zrestaurování unikátního betlému.

Způsoby provádění veřejné sbírky:
1. Pomocí převodu příspěvku na zvláštní bankovní účet číslo 43-4533440277/0100.
2. Pomocí internetových stránek města Frýdlant (www.mesto-frydlant.cz > Turistika, sport a výstavy > Betlém). Možnost výběru z předloženého katalogu jednotlivých figurek, pro možnost zaslání finančního příspěvku na restaurování konkrétní figurky, domku, mlýna, pily, či zvířete.
3. Pokladničkami v určených místech (MIC Frýdlant, MIC Lázně Libverda, MIC Jablonec nad Nisou, recepce Lázně Libverda, recepce MCDO Hejnice atd.). O dalších místech, kde budou pokladničky k dispozici, budeme průběžně informovat na webových stránkách města Frýdlant.
4. Prodejem předmětů: pohlednice, děkovné glejty a další (příspěvek bude zahrnut v ceně předmětu).
5. Prodejem vstupenek na veřejná kulturní nebo jiné všeobecně přístupné akce pořádané za účelem získání příspěvku (příspěvek bude zahrnut v ceně vstupenek).
Sbírka bude ukončena nejpozději ke dni 15. 5. 2012 

Pin It on Pinterest