22222FRÝDLANT –  Jen si to představte! Zastřešený zimní stadión ve Frýdlantě! Bruslení kdykoliv, pořádání hokejových zápasů na vyšší úrovni, sem tam nějaká krasobruslařská show a po několika vratných úpravách velká společenská hala s pódiem pro vystoupení i těch hodně náročných hudebních či jiných skupin. Proudy návštěvníků nejen z Frýdlantského výběžku, ale i z širokého okolí. Autobusy s fanoušky skoro všude, plné restaurace, obchody, penzióny, … O Frýdlantu se ví, do Frýdlantu se jezdí! Jakpak to? No, Frýdlant má úžasnou obrovskou krytou halu a umí ji naplnit atraktivním programem! Že je to čirá fantazie? Ne tak docela.

Už na konci roku 2009 vydal Městský úřad Frýdlant – odbor stavebního úřadu a životního prostředí územní rozhodnutí na „Zastřešení zimního stadiónu ve Frýdlantě“. Vlastníkem stavby a dalších pozemků je město Frýdlant a v menší míře Tělovýchovná jednota SLOVAN Frýdlant.

Objekt zastřešení je navržen jako dvoupodlažní obdélníková hala o rozměrech 65×47 metrů s válcovou střechou, která má hřeben vysoký 12 metrů. „Dalšími stavebními úpravami vznikne objekt pro víceúčelové sportovní využívání, navýší se divácká kapacita zimního stadiónu, zvýší se komfort pro sportovce i návštěvníky, prodlouží se využitelná doba ledové plochy, budou se tu moci konat i jiné akce, zamezí se přístupu teplého vzduchu k ledové ploše, vyloučí se účinky teplého deště a sněžení a ještě se uspoří energie na výrobu chladu o jednu třetinu,“ vypočítává účel projektu Ing. Petr Beran, místostarosta Frýdlantu, který má zimní stadión ve své gesci. „Představa na začátku článku se mi sice moc líbí, ale buďme na zemi. Budeme rádi, když dokážeme stadión zastřešit a vytvořit podmínky pro bruslení odpovídající 21. století. Frýdlantský zimní stadión je totiž jeden z mála v republice, který ještě nemá střechu.,“ dodává místostarosta.

Co je tedy potřeba udělat? To nejdůležitější – mít na to peníze. A ty jsou nemalé.

„V I. etapě stavby se počítá s výstavbou konstrukce zastřešení zimního stadionu, kde se odhadují náklady na 25 mil. Kč. V další etapě pak budou pokračovat stavební úpravy na zvýšení komfortu pro sportovce a návštěvníky (šatna pro veřejné bruslení, šatny pro rozhodčí, sociální zařízení, šatny pro sportovce, nové střídačky, trestné lavice, kancelář vedoucího zimního stadionu, společenská místnost, skladové plochy apod.) včetně nutných rozvodů inž. sítí (vodovodní přípojka, kanalizační přípojka, plynovodní přípojka, přípojka nízkého napětí, osvětlení, …),“ vysvětluje Zdena Ubiasová, vedoucí investičního oddělení MěÚ Frýdlant.

Město se musí snažit získat na stavbu dotaci – stejně jako získalo např. na regeneraci náměstí T. G. M., rekonstrukci objektu muzea nebo jak se už několikrát marně pokoušelo uspět s žádostí na vybudování koupaliště. I tak bude Město muset vyčlenit ve svém rozpočtu určitou částku na pokrytí spoluúčasti. Takže, i když je územní rozhodnutí už na světě a o stavební povolení bylo v těchto dnech požádáno, investora akce spousta práce teprve čeká.

Zdroj : http://www.mesto-frydlant.cz/

Pin It on Pinterest