FotoalbumDobrý den všem občanům a přátelům Frýdlantského výběžku,

píši vám ohledně silnice č. 290 z Frýdlantu v Čechách přes Raspenavu, Hejnice, Bílý Potok až na Smědavu. Jak všichni víme, tato komunikace se nachází v havarijním (doslova katastrofálním) stavu a v příloze posílám fotografie, které to dokumentují. Fotografie jsou jen částí toho, v jakém stavu se komunikace nachází. V podstatě není místo, kde by byla silnice v pořádku a bylo by to spíše na videozáznam, než na fotografie. Jezdím po této komunikaci denně do práce a začínám mít trochu deprese, kde to vlastně žiji (říkám si asi jako spousta ostatních jestli jsem si neměl koupit byt v Liberci a měl bych klid – jestli takto ale přemýšlí více lidí ,tak se tento region brzy vylidní). Bydlím tu už 35 let,ale v tomto stavu se silnice nikdy nenacházela (i když část z toho zavinily záplavy v roce 2010).  Vím, že Frýdlantský výběžek není ekonomicky silný, ale právě proto by se mělo v tomto něco udělat. Jednak proto, že všichni kdo tu bydlí jsou také lidé a nechtějí jezdit po tankodromu, ale také proto, že tento region podle mě jestli se má nějakým způsobem zvednout potřebuje, aby sem jezdili turisté, aby tu lidé investovali peníze. Nedokážu si představit, že by jsem tudy vezl nějakého investora, který by tu měl investovat – to už při jízdě po této silnici můžeme na investici zapomenout (a to si myslím, že by tu možnosti investic určitě byli, hlavně s rozvojem Singltreku). Řekl bych, že v tomto směru tu je co zlepšovat. Nedivil bych se ani, kdyby zaměstnavatelé kteří tu ještě jsou začali uvažovat o změně místa provozovny, tak jako to udělal Knorr Bremse z Hejnic, protože alespoň trochu slušná infrastruktura je základ. Moji známí, když sem přijedou se mě ptají, kde to proboha žijeme, že už tu nejezdíme po silnici. Já sám strávím ročně cca 60 tisíc km v autě po celé ČR a můžu zodpovědně říci, že tato silnice je jedna z vůbec nejhorších které znám. A bohužel se k tomu přidávají i další silnice jako např. Lázně Libverda – Nové Město pod Smrkem, a spousta dalších ve Frýdlantském výběžku. V současné době se udělali první opravy silnic. Probíhá to tak, že díry které jsou se zaplácnou asfaltem a udusají (tuto opravu bych byl ochoten akceptovat pouze v případě, že se v brzké době bude dělat povrch nový).

Když volám na Krajskou správu silnic, je mi řečeno, že na opravu nemají peníze. To přece ale nestačí, my také platíme daně jako všichni ostatní a chceme jezdit alespoň trochu na úrovni a ne kličkovat mezi dírami (což už v podstatě skoro není možné. Kdo vlastně rozhoduje o tom kdy a jak se budou tyto silnice opravovat – kdo vlastně rozhoduje o rozvoji tohoto regionu???

Proto prosím všechny, kterých se to týká, aby se stejně jako já pokusili vytvořit větší tlak na kompetentních místech (především na Správě silnic: http://www.ksslk.cz/cz/menu/2/kontakty/ ). Ale i na dalších místech,které vás napadnou, jako např. kancelář p. Hejtmana a výše… čím více nás bude tím větší bude tlak s tím něco udělat.

Vím, že už se některá místa opravují, ale některá jsou stále po povodni zničená (jako např. most v Raspenavě u úřadu) a to máme třetí rok po povodni. Po komunikaci se starostou Frýdlantu p. Ramzerem jsem byl ujištěn, že se opravdu snaží spolu s dalšímu dotčenými starosty obcí tuto situaci řešit. Pan Ramzer spolu s hejtmanem Půtou byli kvůli tomuto problému už i v lednu 2013 na vládě, kde jim bylo přislíbeno na rok 2014 dotace cca 0,5 miliardy korun na opravu silnic v tomto regionu –  Frýdlantsko a Chrastavsko.

Chápu, že se to také dost odvíjí od prací, které probíhají v Raspenavě, ale jak dlouho to budou práce ještě probíhat a jak se poté silnice opraví ? A to nejenom v místech kde se dělá kanalizace.

 

Proto vás tímto žádám o pomoc při řešení tohoto problému a vyvinutí tlaku na příslušná místa.

 

Marcel Svoboda

Lázně Libverda

marcel.svoboda@email.cz

………………………………………….

Přílohy ke stažení zde: Otevřený dopis Silnice č. 290

[nggallery id=181]

 

 

Pin It on Pinterest