Výstava Norská Zima_head

Výstavu Velvyslanectví Norského království v Praze a Krajská vědecká knihovna v Liberci pořádají výstavu Norská zima v Liberci, která spolu s doprovodnými přednáškami a soutěží prezentuje nejrůznější podoby česko – norské spolupráce. V pondělí ji po fanfárách í mladých trubaček České lesnické školy v Trutnově zahájil velvyslanec Norského království v ČR J. E. Jens Eikaas.

V přítomnosti náměstkyň hejtmana LK Zuzany Kocumové a Hany Maierové, náměstka liberecké primátorky Jiřího Šolce a ředitelky KVK Blanky Konvalinkové velvyslanec v úvodu povyprávěl účastníkům vernisáže pověst, jak norští přistěhovalci na Aljašku se svými soby přispěli ke vzniku tradice Santa Clause a poté pozval na bohatý doprovodný program. Například 17. prosince se koná přednáška Norské vánoce, kterou připravuje Skandinávský dům a půjde o zajímavé povídání s promítáním a ochutnávkou severských vánočních dobrot. Zároveň zde budou vyhlášeni vítězové jednoduché znalostní soutěže.

„Třeba vyhrajete tradiční norský svetr,“ vybízel velvyslanec k vyplnění tří otázek (Jak se norsky řeknou Vánoce? Jaké tradiční jídlo jedí Norové na Vánoce? Která česká pohádka je pro Nory neodmyslitelnou součástí Vánoc?). Odpovědi najdou návštěvníci na výstavě. Ceny věnovaly firmy Norská móda, Madshus/Swix nebo Norwear.

Zuzana Kocumová v proslovu připomněla, že Norsko je kolébkou a rájem pro všechny lyžaře a má odtud ze své závodnické kariéry skvělé vzpomínky a zážitky.

Náměstkyně Hana Maierová připomněla některé kulturní památky zachráněné pomocí  Norských fondů – například turnovskou synagogu nebo nejnověji rekonstruované Krkonošské muzeum v Jilemnici.

V další části slavnostního zahájené prezentoval zástupce českého Ministerstva financí možnosti financování projektů z Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norských fondů.

Výstava a její doprovodný program mají kromě ukázek norských tradic (typický vánoční stromek ozdobený norskými vlajkami stojí ve vestibulu knihovny) ukázat, jak je oblast spolupráce Norska a České republiky široká, a že kromě vědy a vzdělávání zahrnuje také kulturu i sport, proto tu jilemnické Krkonošské muzeum a liberecký Skiklub Jizerská 50 prezentují tradice norského a českého lyžování.  Samotná výstava pak představuje výstupy některých již ukončených projektů a rovněž naznačuje možnosti, jak se zapojit do těch nadcházejících.

V průběhu výstavy Norská zima v Liberci, která potrvá až do 9. ledna, budou k vidění také pořady pro širokou veřejnost věnované norským vánočním tradicím a norsko-české historii lyžování.

 „Výstava představí různé podoby česko-norské spolupráce. Návštěvníci se tak mohou více dozvědět například o českém arktickém výzkumu na souostroví Svalbard, o možnostech spolupráce škol a stážích v Norsku a na Islandu nebo o možnostech financování projektů z tzv. Norských fondů,“ uvedla Hana Maierová.

Další část výstavy je věnovaná norským vánočním tradicím a norsko-české historii lyžování, jejíž součástí je i historie vzniku Jizerské padesátky – Memoriálu expedice Peru 1970, jenž připomíná tragédii pod Huascaránem, kde zahynulo 15 československých horolezců.

Výstava potrvá až do 9. ledna 2014. Tento den se v hlavním přednáškovém sále v předvečer startu 47. ročníku Jizerské padesátky na lyžích uskuteční od 18 hodin beseda na téma České a norské lyžování. Společné stopy českého a norského lyžování představí zástupci Jizerské 50 – legenda závodu Ladislav Míka, autor knihy Jizerská 50 Jiří Langer a bývalý český lyžařský olympionik Radim Nyč. Spolu s nimi promluví Jan Luštinec, ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici, které bylo rekonstruováno z EHP a Norských fondů, a v jehož prostorách se nyní nachází rozsáhlá expozice o lyžování.

„Výstava má tedy velmi zajímavý doprovodný program. Chcete-li zažít „Norskou zimu, přijďte do knihovny,“ zve ředitelka knihovny Blanka Konvalinková s tím, že program je již uveřejněn na webových stránkách ambasády http://www.noramb.cz/News_and_events/EEA_grants/Norska-zima-v-Liberci/ a www.kvkli.cz

Vstup na výstavu i všechny doprovodné akce je zdarma, a to bez nutnosti předchozí registrace.

Mgr. Jiří Langer
tiskový mluvčí Libereckého kraje

Výstava Norská Zima

Zahájení, velvyslanec Norska

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest