Oficialni_zahajeni_medium

Největší kulturní událost Libereckého kraje v roce 2014 – otevření Oblastní galerie na Masarykově třídě v Liberci, v novém objektu zvaném „Lázně“, je za námi. Po včerejším slavnostním otevření se po dvouleté rekonstrukci v pátek 28. února v 10 hodin otevřou expozice nejmodernější galerie v České republice i pro veřejnost.

Symbolickou pásku ověšenou historickými plavkami přestřihli hejtman LK Martin Půta, náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc a ředitel galerie Jan Randáček.

Slavnostní vernisáži galerie a první výstavy přihlíželi vzácní hosté princezna Milicent zu Solms-Lich, lékařka, která pochází z rodu Liebiegů. A také její příbuzný baron Paul Liebieg s dcerou, kteří sklidili obrovský potlesk zaplněné vstupní haly, v prostorách bývalého bazénu bývalých městských lázní. Spolu s nimi přijali pozvání další osobnosti  – Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, Miroslav Masák, architekt, spolu se zesnulým  tvůrcem Ještědu Karlem Hubáčkem vůdčí osobnost Sialu, Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, MUDr. Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu, Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury, Jiří Houdek, náměstek ministryně pro místní rozvoj Arnd Voigt, primátor Žitavy, náměstci hejtmana a členové Rady LK, starostové měst a obcí LK, a také jedna z nejlepších českých plavkyň, olympionička Petra Chocová, devítinásobná držitelka titulu nejlepší sportovec Českolipska, která překonala přes 70 českých plaveckých rekordů na prsařských tratích, a mnoho dalších. V rámci slavnostního otevření byla také pokřtěna kniha „ Proměna libereckých lázní autorů Jana Mohra, Jana Randáčka, Jaroslava Čecha, Jiřího Veselky, Marka Řeháčka, Tomáše Hampla a Jitky Mrázkové s fotografiemi Karla Čtveráčka, Jana Pikouse mladšího a Marka Řeháčka.

O pohodu všech se postaral moderátor Václav Žmolík,  pěvecký sbor Rosex a herci Divadla F. X. Šaldy a Naivního divadla.

Na první tři dny – od pátku do neděle,  ohlásila galerie snížené vstupné – dospělí zaplatí jenom 40 korun, všichni ostatní budou mít vstup zdarma. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin.

Oblastní galerie s přesunem do Lázní také upravila svou otvírací dobu a vstupné. Návštěvníci sice zaplatí 80 korun, ale každý čtvrtek je bude čekat volný vstup do všech expozic a na všechny výstavy. Čtvrtek bude také dnem, na který budou směřovány všechny vernisáže, komentované prohlídky nebo přednášky. Soboty pak budou patřit výtvarným dílnám pro děti nebo kurzům pro dospělé. Galerie bude pro návštěvníky otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin a každý čtvrtek do 19 hodin.

Viz také video: http://www.youtube.com/watch?v=X2s0cA6ELmE

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest