2014371542273544Počtvrté v historii krajů zavlaje v pondělí 10. března v 8 hodin na budově Krajského úřadu Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci tibetská vlajka. Na terase ve 3. patře ji vedle krajské vlajky vyvěsí stejně jako vloni hejtman Libereckého kraje Martin Půta a členové Rady LK.

„Liberecký kraj se tak opěr připojí k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Vyvěšením vlajky chceme podpořit nejen lid Tibetu, ale i další národy, které za svoji svobodu a identitu bojují,“ řekl hejtman.

Na letošní 10. březen připadá 54. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země, která trvá prakticky dodnes. Po potlačeném povstání musel duchovní vůdce Tibetu dalajlama odejít do indického exilu. Dalajláma byl velkým přítelem prezidenta Václava Havla.

Česká republika se k této celosvětové akci aktivně připojila již v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice. V roce 2012 podpořilo v ČR kampaň 410 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Na budově Libereckého kraje vlály tibetské vlajky v roce 2004 za hejtmana Pavla Pavlíka a v roce 2005, kdy vlajku vyvěsil druhý hejtman Petr Skokan.

Ve 3. volebním období za hejtmana Stanislava Eichlera vlajka vyvěšena nebyla.

Zdroj: Regiony24.cz

Pin It on Pinterest