Vlajka_Tibetu_a_kraje_na_budove_KU_LK_v_Liberci_mediumPočtvrté v historii krajů dnes zavlála na budově Krajského úřadu Libereckého kraje, U Jezu, v Liberci tibetská vlajka.  Na terase ve 3. patře ji vedle krajské vlajky vyvěsili hejtman  Libereckého kraje Martin Půta a téměř všichni členové Rady LK.

Liberecký kraj se tak podle hejtmana již podruhé v tomto funkčním období  připojil k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet.

„Chceme tak připomenout bezpráví, které se děje i v jiných místech světa, a co je nejnebezpečnější, že právě i v největší zemi světa – Číně. Jsme tak solidární s lidmi, kteří nemají to štěstí, že žijí v klidné zemi, jako je ta naše, ale v nesvobodě,“ řekl hejtman, který tak navázal na tradici v Hrádku nad Nisou, kde se  tibetská vlajka vyvěšuje od roku 2003, letos tedy již počtrnácté.

 

„Jak ukazují nedávné události na Krymu, boj o identitu a svobodu národů ještě neskončil, a tak vyvěšení tibetské vlajky je naším symbolickým  pozdravem všem, kteří za svou svobodu bojují,“ Potěšilo mne, že se každým rokem přidávají  další obce a města Libereckého kraje,“  doplnila statutární náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová.

Na letošní 10. březen připadá 55. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země, která trvá prakticky dodnes. Po potlačeném povstání musel duchovní vůdce Tibetu dalajlama odejít do indického exilu.

Česká republika se k této celosvětové akci aktivně připojila již v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice. V roce 2013 podpořilo v ČR kampaň 467 410 obcí, měst, městských částí nebo krajů (v roce 2012 410). Na budově Libereckého kraje vztyčili tibetské vlajky v roce 2004  první hejtman LK Pavel Pavlík a v roce 2005 druhý hejtman Petr Skokan. Ve 3. volebním období za hejtmana Stanislava Eichlera tibetská vlajka vyvěšena nebyla.

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest