Loňské odběry an ústavu zdravotnických studií (1)Výzvu na dárcovství krvetvorných buněk, kterou loni studenti naší univerzity uspořádali na podporu své nemocné kolegyně Vendy, letos rozšiřují o dárcovství krve.

Studentská unie Technické univerzity v Liberci letošní výzvu zacílenou nejen na studenty liberecké univerzity nazvala Připoj se a daruješ život.

„Cílem je nejen najít dárce na naší univerzitě, ale dostat tuto výzvu mezi studenty i na dalších univerzitách. Uspořádání podobné akce už přislíbili studenti Ostravské univerzity v Ostravě, slibná jednání jsme začali také s Českým vysokým učením technickým a Masarykovou univerzitou v Brně,“ řekl dnes novinářům předseda Studentské unie TUL Radek Němeček a v souvislosti s loňskou výzvou mezi studenty dodává:

„Vendy nechtěla najít dárce kostní dřeně jenom pro sebe, ale velmi si přála, aby se rozšířilo povědomí o registru a našli se dárci i pro další. Opakováním akce její přání následujeme a navíc ho letos rozšiřujeme o výzvu na darování krve.“ Loňská výzva byla úspěšná a Český registr dárců krvetvorných buněk se díky ní rozšířil o 74 našich studentů, dva z nich prošli do užšího výběru a byli již vyzváni k podrobnějším testům.

„Zdá se to malé číslo, ale dva dárci na podrobnější testování, to je převedeno na procenta v našem oboru obrovský úspěch,“ říká koordinátorka Českého registru dárců v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) Gabriela Hošková, která akci za IKEM pomáhala loni organizovat a podporuje úsilí libereckých studentů i letos.

„V registru sice vedeme dárce do 60 let věku, ale zařazujeme je výlučně ve věku mezi 18–35 lety. Proto bych chtěla zdůraznit, že studenti jsou ideálními dárci a velmi si této iniciativy studentů Technické univerzity v Liberci vážíme. Zrovna letos musíme kvůli vysokém věku vyřadit z registru asi 6000 lidí, nové dárce tedy potřebujeme,“ pokračuje Gabriela Hošková.

Ze statistik registru dárců krvetvorných buněk vyplývá, že ročně u nás onemocní asi stovka lidí leukémií a zhruba tisíc osob poruchou krvetvorby. Transplantace kostní dřeně je pro tyto pacienty jedinou šancí na záchranu života. Donedávna zhruba třetina nemocných našla svého dárce mezi příbuznými a třetina mezi cizími dárci. Vlivem změny v demografické křivce, kdy ubývá dětí v rodinách, se ale podle posledních čísel tento poměr mění ve prospěch dobrovolných dárců z registru.

 „Výzva studentů je plně v souladu s tím, co má univerzita představovat. Že to není jen prostředí, kam studenti chodí na přednášky a zapisují se na zkoušky, aby za pár let dostali diplom. Má to být místo, kde se dějí akce prospěšné pro celou společnost, pro naši zemi,“ řekl dnes novinářům rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs. Dodal, že univerzita za každého studenta přihlášeného do Českého registru dárců krvetvorných buněk nebo k odběru krve v Krajské nemocnici v Liberci věnuje na účet některé charitativní organizace částku ve výši okolo 200 korun. „Studenti-dárci pak budou moci sami rozhodnout, kterou charitativní organizaci nebo akci má univerzita podpořit,“ doplnil rektor Kůs.

Na testovací odběry, které budou pracovníci IKEMu provádět v zázemí našeho ústavu zdravotnických studií (budova F3) v úterý 29. dubna, může přijít každý, kdo splňuje podmínky potenciálního dárce a nemusí to být jen studenti. Odběrům budou, tak jako loni, předcházet dvě přednášky, kde se zájemci dozví více o podmínkách vstupu do registru dárců i o okolnostech odběru krve a krvetvorných buněk. Konat se budou ve středu 23. dubna od 8.50 v posluchárně E9 a od 12.00 v univerzitní knihovně.

Nové informace Studentská unie zveřejňuje průběžně na webu darce.sutul.cz. Více o dárcovství kostní dřeně se dozvíte také na webových stránkách Transfuzního oddělení Krajské nemocnice v Liberci, zde, která se do akce zapojila jako partner, nebo na webu IKEMu www.darujzivot.cz.

Jaroslava Kočárková, Radek Pirkl

Zdroj: TUL

Pin It on Pinterest