Prevzeti_ceny_ministra_vnitra_mediumKaždoročně udělovanou cenu ministra vnitra z oblasti informačních a komunikačních technologií získal pro rok 2014 Liberecký kraj. Milan Chovanec kraj ocenil za nejaktivnější přístup k publikaci otevřených dat na Portálu veřejné správy. 

Možnost zveřejňování smluv, objednávek a finančního plnění mají úřady na Portálu veřejné správy od února 2013. Za rok fungování služby zveřejnil Liberecký kraj na 1600 dokumentů, což je téměř polovina z celkového počtu 3600 zveřejněných záznamů.

„Myšlenka nic před občany netajit, naopak dobrovolně a bez vyzývání zveřejňovat co nejvíce informací, se mi dlouhodobě líbí. Státní úřady by měly transparentně zveřejňovat smlouvy, objednávky a další údaje. To vítám a podporuji. Občané si aktivní přístup úřadů v této oblasti zaslouží,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že důsledné zveřejňování strukturovaných dat veřejné správy, např. smluv, může pomoci jak při efektivizaci využívání veřejných financí, tak i při boji s korupcí.

Cenu ministra vnitra převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta z rukou ředitele odboru veřejné správy a eGovernmentu Ministerstva vnitra Bohdana Urbana 7. dubna tradičně během konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové.

„Liberecký kraj na Portálu veřejné správy publikoval zdaleka největší počet smluv a objednávek ze všech dosud publikujících subjektů. Důležitější a pozitivnější než samotná čísla pro nás však bylo to, že kraj zveřejňování smluv úřadů také prosazuje i mezi vlastními příspěvkovými organizacemi,“ ocenil aktivitu kraje na severu Čech Bohdan Urban.

„Doufám, že nebude dlouho trvat a zveřejňování smluv na Portálu veřejné správy bude standardní činností obcí, měst a krajů, takže se nebudou muset za tuto samozřejmost předávat ceny,“ řekl s úsměvem liberecký hejtman Martin Půta.

Co jsou otevřená data?

Open-data jsou informace, které veřejná správa bez omezení poskytuje veřejnosti, a která je poté možné využívat pro komerční i nekomerční aktivity. Vzájemné využívání těchto dat je kromě veřejnosti důležité i pro veřejnou správu, protože díky tomu odpadá byrokracie v podobě složitého získávání již jednou zveřejněných a volně dostupných informací. V oblasti boje proti korupci jsou známé např. „rozklikávací rozpočty“ obcí, které příslušné organizace využívají k řešení problematiky efektivního využívání veřejných financí. Zveřejňování na Portálu probíhá prostřednictvím datových schránek.

Řešení na Portálu nabízí vyhledávání databázového typu i fulltextové vyhledávání v metadatech i přílohách záznamů. Všechna publikovaná data jsou veřejně dostupná a stažitelná ve formátu XML, který umožňuje další analytické vyhodnocování údajů na straně subjektu, který data stáhl.

 Co je Portál veřejné správy?

Portál veřejné správy je rozcestník pro úřady i občana, který chce on-line komunikovat se státní správou i samosprávou. Na internetové adresewww.portal.gov.cz najde na jednom místě informace o úřadech, informace zveřejňované úřady i odkazy na další důležité služby i úřady obecně. Získá zde přehled o řešení životních situací, úřední věstníky i možnost vyhledávat v zákonech, datových schránkách či požádat o výpisy či změnu údajů v základních registrech.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
485226302 / 739541588

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest