375-image-File-image--resizecrop-c193xt193Místo, kde v 18. století žil tajemný doktor Kittel, přezdívaný také doktor Faust, první květnový den ožije tradiční Kittelovou poutí. Lidé se tady společně setkají a připomenou si věhlasného doktora a léčitele. Zároveň na pouti návštěvníci vůbec poprvé ochutnají Kitl Syrob Mátový, vyrobený podle receptury inspirované předpisy právě tajemného doktora. Sirup bude mít na jaře světovou premiéru!

 Pouť se sv. Josefa již několikátý rok odehrává v Krásné u Pěnčína na Jablonecku, v areálu Kittelovska. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě.

V den konání poutě bude po zimní přestávce také otevřeno Kittelovo muzeum v Krásné, ve kterém se může každý seznámit se životem doktora Kittela. Muzeum také ukazuje, jak vypadala například Kittelova pracovna nebo jeho lékárna,“ zve návštěvníky Jan Vokurka ze společnosti Kitl, která je majitelem muzea a zároveň vyrábí sirupy a medicinální vína inspirované recepturami věhlasného doktora.

Navíc bude výjimečně zpřístupněn i Burk a těšit se mohou zájemci i na komentovanou prohlídku.

Veřejnosti se otevřou i všechny ostatní stavby. Fara poslouží jako výstavní prostor i místo k přátelskému posezení, kostel sv. Josefa bude dějištěm Mše svaté a následně se promění v pódium pro vystoupení pěveckých sborů. Prostranství s morovým sloupem zaplní stánky místních i přespolních, kteří návštěvníkům nabídnou různé regionální dobroty, rukodělné výrobky i třeba možnost vyzkoušet si tradiční místní řemesla.

Pouť v Krásné na Jablonecku se odehraje ve čtvrtek 1. května, kdy je státní svátek. Začne v 10 hodin a potrvá do pozdních odpoledních hodin.

Zdroj: Turistický region Jizerské hory

Pin It on Pinterest