Vandalismus II - ZŠ Purkyňova 1

Vandalové řádí i u nás! 

Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřinášejí pachateli žádné materiální obohacení a pro které pachatel zpravidla nemá žádný motiv – většinou tak koná jen pro vlastní potěšení či pro potřebu odreagovat se. Často k němu dochází pod vlivem alkoholu nebo drog. Nejčastějšími projevy vandalismu jsou graffiti a demolování veřejných objektů či městského mobiliáře. Častým projevem vandalismu je i poškozování veřejné zeleně. Tolik nám říká definice z otevřené encyklopedie – WIKIPEDIE.

Před necelým měsícem bylo na území našeho města vysázeno mnoho stromků a keřů v rámci náhradní výsadby za dřeviny pokácené v uplynulém zimním období, jak jste se mohli dočíst v aktualitách “Město se o svou zeleň stará” a článku “Jaro přilákáme zelení!”.

Bohužel jsme zelení nepřilákali jaro, ale vandaly, omezence, ignoranty, hlupáky či primitivy. Na těchto stránkách nelze použít peprnější výraz pro to, co se stalo po uplynulých oslavách Kristova vítězství nad smrtí o Velikonočním pondělí. Někteří naši rádoby spoluobčané pojali oslavu velikonoc po svém a v prostoru před Základní školou v Purkyňově ulici se zřejmě rozhodli, že co je veřejné, je možné i beztrestně ničit. Před budovou školy vysypali, poničili a rozkopali dva odpadkové koše, které se budou muset vyměnit. Co je ovšem ještě závažnější a nepochopitelné, je úplná zkáza čerstvě vysazeného liliovníku tulipánokvětého – vzácné dřeviny v ceně 1.495,- Kč, která zaujala místo po vykácené staré vrbě bílé. Městská policie zdokumentovala toto jednání v pondělí okolo 13-té hodiny a současně zde i řešila jiný přestupek proti pořádku.

Nezbývá než dodat, že smysl jednání vandalů nikdo moc nechápe, a že normální člověk tohle neudělá. Takového jednání některých jedinců má své kořeny i ve špatné morálce celé současné společnosti. Výrostci, kteří z jakýchkoliv důvodů rádi ničí okolní věci, by měli být do omrzení svými rodiči, učiteli a preventisty kriminality poučováni o tom, že každou jimi rozbitou věc (lavičku, okno, strom, popelnici, apod.) musel někdo vyrobit a někdo zaplatit. A že, když město bude nuceno neustále renovovat (a tudíž platit!) předměty a objekty, které zničili, nebude dostatek peněz na sportoviště, dětská hřiště, kulturní programy a jiné volnočasové aktivity.

Frýdlant, 22/04/2014
Autor článku: Jan Mráz
Fotografie: Městská policie Liberec

Zdroj: Město Frýdlant

Pin It on Pinterest