img_9309jpgZOO Liberec se podařilo v průběhu dubna odlíhnout hned tři mláďata novozélandského papouška nestor kea (Nestor notabilis). Jde o historicky první odchov těchto papoušků od roku 2008, kdy je liberecká zoo chová. ZOO Liberec se tak stala součástí nepočetné rodiny chovatelů, kteří tyto opeřence množí – v roce 2013 se v evropských zoo narodilo jen 18 nestorů (Heidelberg, Münster, Bristol a Tenerife), přičemž populace v lidské péči dosahuje téměř 200 kusů. Liberečtí nestoři přišli na svět 15., 16. a 18. dubna v umělé líhni. Tento způsob byl zvolen právě v zájmu zachování přirozené reprodukce populace (nízký počet odchovů z minulých let), protože nebylo jisté, zda by sami rodiče mláďata na hnízdě odchovali. Mláďata jsou uměle rozkrmována speciální papouščí směsí (injekční stříkačkou), a to každé tři hodiny.

Nestoři ve volné přírodě žijí jako endemit na jižním novozélandském ostrově, jejich počty však stále klesají. Podle nejnovějších údajů jich na ostrově přežívá už jen do 5.000 kusů. Až do roku 1970, než byly spuštěny první záchranné programy, totiž byli papoušci ve velkém vybíjeni místními farmáři, protože se věřilo, že napadají jejich stáda ovcí. Červená kniha ohrožených zvířat (IUCN) udává, že jich farmáři zastřelili více než 150.000 kusů a na ostrov dokonce uměle vysadili zvířecí predátory (lasice, kočky, kusu liščí), aby jim s decimováním nestorů pomohli. Papoušci se v lidské péči dožívají i 35 let, mláďata nejčastěji vyvádějí na svět v únoru – dubnu. Patří mezi velmi inteligentní zvířata, která se dokáží naučit i složitějším úkonům.

Fotografie jsou ke zhlédnutí či stažení na picasaweb.google.com/zooliberecext. Na facebook.com/zooliberecext je také k dispozici video.

Zdroj: ZOO Liberec

Pin It on Pinterest