Čerpáno z blogu PIPVNÍ PARTYZÁN – V Praze na Starém Městě, nedaleko od Staroměstského náměstí vzniklo v uplynulých měsících malé muzeum piva a pivovarnictví, pojmenované oficiálně Czech Beer Museum. Muzeum sídlí v prostorách barokního domu Husova 7 (nedaleko je minipivovar U Tří růží) a zabírá jeho nádvoří, část přízemí ale i rozsáhlé sklepní prostory, jejichž historie sahá až hluboko do 13. století. Zajímavý sám o sobě je tak již dům, ale pozornost si určitě zaslouží i samotná expozice.
 Nádvoří domu Husova 7 a čerstvě otevřené Czech Beer Museum.
K její realizaci jsem se dostal vlastně náhodou. Kamarád, architekt Míra (mám těch kamarádů Mírů nějak moc, zdá se), který se zřizovatelem muzea již delší dobu spolupracuje na nejrůznějších projektech, mne na přelomu února a března oslovil s prosbou. Sháněli někoho, kdo by jim do aktuálně vznikajícího muzea zpracoval texty na panely k dějinám pivovarnictví a výrobě piva. Vzhledem k tomu, že jsou to témata mně velmi blízká, souhlasil jsem. Situaci mi sice trochu komplikoval fakt, že koncepce muzea již byla víceméně vytvořená, ale dalo se s ní poměrně dobře pracovat a i za pochodu některé věci měnit. Nakonec jsem tak zpracovával texty téměř pro celou expozici, s výjimkou několika málo panelů.
Prohlídka muzea je rozdělena do několika okruhů, které jsou logicky rozčleněny do jednotlivých místností. Návštěvník po vstupu nejdříve zamíří vpravo do místnosti, která krátce představí dějiny piva ve světě a zejména pak pivo jako kulturně-společenský fenomén. Ve stejné místnosti je pak také instalován velkoplošný strom piva, který přehledně seznamuje se složitým rozvětveným rodokmenem spodně a svrchně kvašených piv a jejich stylů.
 Strom pivních stylů.
Následující místnost seznamuje s dějinami piva u nás a také s cestou, jakou se pivo v historii dostávalo ke spotřebiteli. Dějinný vývoj je zpracován na chronologicky řazených panelech od pravěku takřka až do současnosti. Podstatnou část místnosti ale zabírá expozice starých pivních lahví, plniček a zátkovaček s příslušnými texty a další drobnosti.
 Expozice starých pivních lahví, plniček ad. v místnosti prezentující dějiny pivovarnictví
u nás.
Závěrečná místnost pravého křídla muzea je mozaikou nejrůznějších zajímavostí souvisejících s pivem, své místo zde má i panel věnující se homebrewingu a také velká mapa v současnosti všech u nás fungujících pivovarů, rozdělených barevně na skupinu velkopivovarů a průmyslových pivovarů a na skupinu minipivovarů a restauračních pivovarů. Místnosti pak dominuje vitrína, která ukazuje průřez současnou českou nabídkou lahvového piva.
 Mapa všech u nás fungujících pivovarů k 1. dubnu 2014.
 Průřez současnou českou lahvovou pivní nabídkou.
Zbylá část expozice v přízemí zabírá tři místností vlevo od vstupu. První místnost se věnuje fenoménu sběratelství s ukázkou sbíraných předmětů a také představením našich nejaktivnějších sběratelů. Více se dočtete zde.

Zdroj: PP

Pin It on Pinterest