IMG_0360ZOO Liberec vypustila v pátek 23. 5. odpoledne do volné přírody (tzv. program reintrodukce) další mládě orlosupa bradatého, v pořadí již jedenácté. Stalo se tak v oblasti Národního parku Hohe Tauern (Fleisstal, Rakousko), zhruba 2000 metrů nad mořem, kde byl orlosup usazen na předem zbudované hnízdo. Při té příležitosti dostal dravec jméno Kilian. Vzhledem k tomu, že pták dosud neumí létat, budou mu, stejně jako jeho mrchožroutímu sousedu Felixovi (narodil se také letos v únoru ale v záchranné stanici Vallcalent, Španělsko a byl vypuštěn souběžně) zhruba tři měsíce nosit krmivo ornitologové. V okamžiku vzletu tato lidská asistence ustane a orlosupi už si budou potravu vyhledávat sami.

Ještě před vypuštěním prošel Kilian ve čtvrtek odpoledne v záchranné stanici Haringsee u Vídně, kde od února pobýval pod náhradními rodiči, veterinární prohlídkou a odbarvením některých letek. Odbarvování se provádí podle předem daného specifického klíče a slouží k identifikaci letícího orlosupa pozemskými pozorovateli. Žádný reintrodukovaný orlosup totiž nemá letky odbarveny stejně. Odbarvením se přitom zesvětluje peří jen o několik tónů, nikdy nesmí jít až do běla, aby je nepoškodilo. V místě vypuštění pak ještě oběma dravcům chovatelé nasadili kroužky na končetiny – Kilian má stříbrný vpravo a fialový vlevo. To je další identifikační znak. Přímo na hnízdo ve skalní rozsedlině donesli orlosupa lidští šerpové ve speciálních dřevěných bednách, cesta nahoru přitom trvala několik hodin.

ZOO Liberec letos odlíhla dvě orlosupí mláďata, 4. a 11. února, v obou případech šlo o samce. Starší z nich zůstal pod rodiči v liberecké zoo a bude podle doporučení koordinátora Evropského záchovného programu (EEP) určen k rozšíření populace v lidské péči, mladší Kilian pak kvůli riziku kainismu odcestoval týden po narození do Haringsee.

Fotodokumentace je dostupná v našich fotoalbech na Google Picasa zde: Kilian

Zdroj: ZOO Liberec

Pin It on Pinterest