Lukas_Roka__pracuje_na_zvonici_pro_naucnou_stezku_medium

Desítka sochařů z celé ČR začala dnes tvořit v zahradě Riedelovy vily v rámci tradiční akce SYMPOZIUM DESNÁ 2014 – Dřevosochání motorovými pilami. Během celého týdne vznikne několik dřevěných soch a plastik, které budou nabídnuty k prodeji v sobotní aukci. Aukce začíná 31. května v 17 hodin v zahradě Riedelovy vily.

“Dřevosochání je letos věnováno kulturní památce Protržená přehrada. V roce 2016 si připomeneme 100. výročí katastrofy na Bílé Desné, která se nesmazatelně zapsala do historie našeho regionu. Město Desná se společně s partnery projektu obnovy a zviditelnění této památky již nyní na významnou událost připravuje, a tak na její konto půjde i výtěžek letošní aukce ,” říká starosta Desné Jaroslav Kořínek a uvádí, že již nyní dostává areál přehrady nový kabát.  “Zatím došlo na podzim loňského roku k rozsáhlému vykácení náletových stromů v areálu Protržené přehrady a letos na jaře k vybudování nové lávky. Ta bude slavnostně otevřena 20. června 2014. V plánu je celková rekonstrukce a úprava areálu bývalé přehrady tak, aby se opět stal atraktivním pro turisty,” dodává starosta s tím, že projekt obnovy areálu Protržené přehrady inicioval senátor Parlamentu ČR Jaroslav Zeman a vzniká ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., Povodím Labe, s.p., CHKO Jizerské hory a obcemi Mikroregionu Tanvaldsko.

V rámci XIII. Sympozia Desná vzniká také zvonička, která bude odhalena ve stejný den jako nově vybudovaná lávka. Zvonička bude umístěna v centru města Desná a bude výchozím bodem naučné stezky popisující události protržení přehrady v roce 1916. Stezka povede celým údolím Bílé Desné a bude zakončena právě v areálu bývalé přehrady.

Dřevosochání má letos pomoci sehnat další finanční prostředky, které pomohou obnově areálu Protržené přehrady. “Dražit může do Desné přijet kdokoliv. Aukci soch a plastik bude předcházet dražba menších uměleckých předmětů od dráteníka, kováře, skláře či svíčkaře. Všechna tato řemesla budou rovněž zastoupena na sympoziu a návštěvníci si je mohou také vyzkoušet. Koncem týdne jsou pro ně připraveny tvůrčí dílny,” vysvětluje hlavní organizátorka akce Lenka Neumannová.

Akce probíhá pod záštitou senátora Parlamentu ČR Jaroslava Zemana a náměstka hejtmana Libereckého kraje Marka Pietera, které by jistě všichni rádi přivítali na aukci soch a plastik v sobotu 31. 5. od 17 hodin i na tradiční večerní vernisáži od 21 hodin, která zakončí celé dřevosochání.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
485226302 / 739541588

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest