Odpocinkove_misto_projektu_Hrebenovky_v_Radle_na_Jablonecku_mediumPěší turistika je jednou z hlavních aktivit, za kterou návštěvníci míří do Libereckého kraje. Díky Klubu českých turistů je návštěvníkům k dispozici zhruba 2 688 km značených tras. Každoročně je podle metodiky opravována 1/3, což odpovídá 896 km.

Dotace na opravu značení pro KČT přicházejí od Ministerstva pro místní rozvoj i jednotlivých krajů. Liberecký kraj poskytuje pravidelně KČT dotace a v uplynulých letech neustále zvyšuje dotace, konkrétně ve výši 120 000 Kč (2012), 150 000 Kč (2013) a 170 000 Kč (2014).

„Snažíme se zvyšovat příspěvek na opravu pěších tras, protože si uvědomujeme potřebnost kvalitně značených tras,“ říká Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, pod kterou daná problematika spadá.

„Při opravě dané třetiny kilometráže celé sítě tak vychází na jeden kilometr částka 190Kč,“ dodala a připouští, že by se částka mohla ještě navýšit.

Klub českých turistů požaduje ovšem částku 365 000Kč, což činí 407 Kč/kilometr a to je v současné finanční situaci a dalších nárocích na resort nereálné. Navíc i ostatní kraje přispívají částkou ve výši 200 – 280 Kč za kilometr,“ zdůraznila Maierová.

Jako podporu činnosti KČT vidí i v propagaci jejich práce.

Naše turistické portály www.liberecky-kraj.cz a www.hrebenovka.cz mají integrované mapové portály, kde jsou zobrazovány linie pěších trasy, cyklotras i běžeckých tras a nabízí se tak možnost informovat návštěvníky o nově vzniklých či zrušených trasách,“ uvedla náměstkyně.

„Veškerou práci spojenou s digitalizací tras bere na sebe oddělení cestovního ruchu, stačí dodat informace o změně a my vše zpracujeme a vystavíme nad mapu. Stejně tak se dají propagovat i naučné stezky, jejíž kompletní aktualizaci jsme letos v rámci našeho tématu provedli.  Byla by škoda, aby se informace o značených trasách či novinkách na trase v době digitálního věku uváděly pouze v tištěných mapách, trend mobilních aplikací a digitálních map se neustále vyvíjí a možnosti prezentací jsou čím dál tím dokonalejší,“ dodala.

Významnou podporou pěší turistiky byl podle ní i projekt Hřebenovka, který Liberecký kraj realizoval v loňském roce díky programu EU Cíl 3/Ziel 3.

„Vzhledem k tomu, že si uvědomujeme nutnost jednotného značení v kraji, požadovali jsme od realizátorů projektu, aby značení tras bylo uděláno v souladu s metodikou a hlavně pod dohledem KČT. V rámci projektu došlo na 150km tras v Jizerských a Lužických horách a Černostudničním hřebenu k výměně rozcestníků a instalaci nových směrovek, velkoformátových venkovních map, laviček a přístřešků.  Využili jsme tak efektivně finance na opravu, na kterou se v rámci rozpočtu nedostává. Na zkvalitnění rozvoje pěší turistiky a vybavení pro návštěvníky jsme investovali 4 mil. Kč.,“ vypočítala Hana Maierová.

Pro turisty byla navíc vydána brožura s tipy na výlety a vytvořen portál www.hrebenovka.cz, kde je možné plánovat výlety.

Liberecký kraj navíc intenzivně podporuje pokračování Hřebenovky, již jednal s Ústeckým a Karlovarským krajem o rozšíření na stranu Českosaského Švýcarska a Krušných hor. Směr k Pradědu přes Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník je řešen jako vlajkový projekt Libereckého kraje, Královehradeckého kraje, Pardubického kraje a Olomouckého kraje a v tuto chvíli čeká na své hodnocení.

„Věřím, že se v příštích letech dočkáme obnovené trasy Hřebenovky, která v dobách své slávy vedle od Pradědu až do Blankensteinu v Německu,“ uzavřela náměstkyně hejtmana.

Více informací: Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu, 485 226 614, eva.hornova@kraj-lbc.cz

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
485226302 / 739541588

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest