201469834297602

Mladí zdravotníci ze dvou krajů bojovali v centru Liberce o republikové finále. Foto: Jan Vrabec

LIBEREC – Děti dvou věkových kategorií v krajském kole pro Liberecký a Ústecký kraj bojovaly v Liberci o postup do národního kola soutěže mladých zdravotníků, kam se nakonec senzačně probojovali oba zástupci okresu Liberec – tým ČČK Liberec a děti ze ZŠ a ZUŠ Frýdlant.

Kontrast uklidňujícího azurového nebe a chaosu na zemi, kde se to hemžilo otevřenými zlomeninami, bolestmi všeho druhu a cákanci krve, které vypadaly tak skutečně, až někteří kolemjdoucí odvraceli pohled. Tak to v sobotu 7. června vypadalo v centru Liberce, kde se po dlouhých letech konalo krajské kolo soutěže mladých zdravotníků.

„Šlo o poslední postupové kolo sdružené pro dva kraje – Liberecký a Ústecký. V jeho pořádání se rok co rok střídají okresní města obou krajů, proto je tato soutěž v Liberci k vidění po mnoha letech a řadu dalších let se tu konat nebude,“ vysvětlil ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže Liberec Karel Studený, proč byla sobotní akce pro návštěvníky a kolemjdoucí opravdu jedinečnou příležitostí vidět simulovaná zranění a jejich ošetřování v takovém rozsahu.

Před několika týdny si sice děti z okresu Liberec mohly pod Ještědem užít oblastní kolo soutěže, ale to bohužel výrazně poznamenalo počasí. Využití původně zamýšlených stanovišť kvůli dešti nepřicházelo v úvahu, a tak díky vstřícnosti vedení FC Slovan Liberec organizátoři přesunuli soutěžní stanoviště do sucha na tribunu fotbalového stadionu U Nisy. Z oblastního kola, okořeněného netradičním dějištěm, postoupily do krajského klání děti ze ZŠ a ZUŠ Frýdlant spolu s družstvem mladých zdravotníků ČČK Liberec.

Slavnostního zahájení krajského kola v podobě hromadného nástupu hlídek mladých zdravotníků se v dopoledních hodinách zúčastnil také náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda, který v krátkém proslovu bleskově zareagoval na motto „Buš do mě, ať není po mně“, s nímž na dresech nastoupila část soutěžících. „Sám už jsem se v životě dostal do situace, kdy jsem musel bušit, a kdy šlo všechno. Dnes vám přeji, ať bušíte, co jen to jde, ale v reálu ať bušit nikdy nemusíte,“ uvedl Kamil Jan Svoboda, který dále ocenil nadšení dětí pro poskytování první pomoci.

Jednotlivé pětičlenné týmy mladých zdravotníků, věkově rozdělené zvlášť na I. a II. stupeň základní školy, pak až do odpoledních hodin putovaly mezi stanovišti rozesetými od budovy Krajského úřadu přes Dům kultury až po Soukenné náměstí. Děti si musely poradit s obvazovou technikou, dopravou raněných a standardní i improvizovanou první pomocí včetně simulovaného telefonátu na tísňovou linku záchranářů. A aby toho nebylo málo, došlo i na testy z teorie. Podle rozhodčích, kteří počínání každého týmu bedlivě pozorovali a hodnotili, si nakonec v mladší kategorii nejlépe vedl tým ČČK Liberec a ve starší kategorii děti ze ZŠ a ZUŠ Frýdlant. K velké radosti domácích organizátorů tak do finálového národního kola senzačně postoupili oba zástupci okresu Liberec.

Návštěvníci, kteří šli na jistotu, nebo kolemjdoucí, které přitáhla nevšední podívaná, se v sobotu mohli kromě soutěžních stanovišť podívat také na bohatý doprovodný program, který na volném prostranství před Domem kultury připravily jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému.

 

Autor / zdroj: Jan Vrabec

Pin It on Pinterest