untitled

KRAJ – Policisté ve spolupráci s celníky odhalil mezinárodně organizovanou skupinu pěstitelů konopí . . . .

V rámci operace s krycím názvem TEPPICH se kriminalistům z nově vzniklého Toxi týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, ve spolupráci s Celní správou Praha, podařilo zadržet sedmičlennou organizovanou skupinu pachatelů, která v bývalém průmyslovém objektu v Liberci – Vratislavicích provozovala velkopěstírnu konopí. Zatýkání pachatelů se uskutečnilo na dvou místech, v Liberci a v Praze.

 

Jak uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství cel, Martina Kaňková, samotný případ rozpracovali již na jaře 2013, na základě vlastních poznatků, celníci z Celní protidrogové jednotky z Prahy. Pod dozorem státního zástupce zahájili trestní prověřování, které bylo zaměřeno na odhalení mezinárodně organizované skupiny pašeráků marihuany. Během toho byla navázána efektivní spolupráce se zahraničními kolegy, zejména ze Skandinávie a Polska. Celníkům se podařilo identifikovat objekt na Liberecku, ve kterém byla průmyslovým způsobem nelegálně produkována marihuana.
V polovině května 2014 pak zadrželi kriminalisté z Toxi týmu, ve spolupráci se Zásahovou jednotkou, krajské pořádkové jednotky policie Libereckého kraje a dále za účasti psovodů a dalších policistů územního odboru Liberec, tři muže, a to přímo v objektu v Liberci ve Vratislavicích, kde se velkopěstírna konopí nacházela.Další čtyři členy organizované skupiny, mezi kterými byli i dva hlavní organizátoři, zadrželi kriminalisté ve spolupráci s Celní správou Praha koncem měsíce května na území hlavního města Prahy.
Role jednotlivých členů organizované skupiny byly řádně rozděleny. Hlavními organizátory byli 53letý muž z Prahy a 40letý cizinec z asijských zemí. 53letý Čech našel nájemní prostory, kde od léta roku 2013 „rozjel“ velký byznys. Prostory k pronájmu poskytl další z obviněných, 44letý muž z Prahy, a to za nemalý finanční obnos. Další dva obvinění, rovněž 44letí muži, zajišťovali logistiku a pěstírnu po technické stránce, 55letý cizinec a 28letý muž z Prahy plnili roli zahradníků.
Trestná činnost organizované skupiny spočívala v tom, že si v bývalém průmyslovém objektu zřídili „indoor“ velkopěstírnu konopí. Ve speciálně a sofistikovaně upraveném prostředí policisté i celníci zajistili bezmála 2 300 rostlin konopí v různém stupni vegetativního růstu fázi růstu a technologii k pěstování. Při dalších domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor zajistili kriminalisté další podpůrné důkazy, které budou předloženy soudu a zabaveny byly i tři luxusní osobní vozy, které pachatelé při své trestné činnosti využívali.
Třem z obviněných, z toho dvěma hlavním organizátorům, hrozí za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nejvyšší tresty, a to v rozmezí od 10 do 18 let, ostatním obviněným pak tresty v rozmezí od 8 do 12 let. Vazba byla uvalena na čtyři ze sedmi obviněných, a to z důvodu, že by se mohli trestnímu stíhání vyhýbat a v trestné činnosti pokračovat.
 
ZÁVĚR:
I pro samotné kriminalisty je tento případ atypický, a to jak rozsahem prostor, na kterých se zakázané rostliny pěstovali, tak i objemem. Kriminalistům se podařilo zadokumentovat prodej 64 kilogramů již vyrobené marihuany z této indoorové pěstírny, což by na přímém trhu koncovým odběratelům mohli prodat za částku až 12,8 mil. Kč. Z rostlin, které byly zajištěny přímo v pěstírně by pachatelé mohli vyrobit až 172 kg marihuany, která by se koncovým uživatelů dala na černém trhu prodat až za částku 34,4 miliónů korun.
Tento rozsáhlý případ jde „na vrub“ krajskému Toxi týmu, který v tomto roce vznikl při Krajském ředitelství policie Libereckého kraje. Podle ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Vladislava Husáka má tento tým za úkol „destabilizovat drogový trh v Libereckém kraji, snížit objem drog a jejich dostupnost na trhu v ČR, a tím samozřejmě minimalizovat společenská a sociální rizika.“ Rovněž zdůraznil, že se nově vzniklý Toxi tým zaměří i na mládež, jejíž velké procento experimentuje s psychoaktivními látkami a navíc se snižuje i jejich věková hranice.
Zřízení Toxi týmu ocenil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který na uspořádané tiskové konference uvedl: „Problematiku vnímám jako velice silnou. Jsem rád, že dojde k navýšení policistů, kteří se budou zabývat touto problematikou v Libereckém kraji, a také, že na území Libereckého kraje budou pracovat specialisté z národní protidrogové centrály.“
mjr. Bc. Vlasta Suchánková                                                               kpt. Ing. Martina Kaňková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí                                       Generální ředitelství cel, tisková mluvčí
12. 6. 2014                                                                                               12. 6. 2014

Pin It on Pinterest