Radní

Tradiční Krajské slavnosti Libereckého kraje se v letošním roce uskutečnily společně s Libereckým jarmarkem. Mimořádnou podívanou pro malé i velké letos poprvé uspořádaly právě uplynulou sobotu ruku v ruce Liberecký kraj a statutární město Liberec.

Celodenní kulturní a zábavní program se uskutečnil ve třech zónách – na středověkém tržišti na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci, před Divadlem F. X. Šaldy vystupovaly kapely a prodávali stánkaři, v okolí Nákupního centra Plaza se prezentovaly turistické destinace i sportovní aktivity, a bohatý program běžel po celý den také v parku u Severočeského muzea a v nové Oblastní galerii Lázně. Navíc v suterénu radnice, bývalém Parlamentu, byla slavnostně otevřena stálá výstava nazvaná Zapomenuté dějiny města Liberce.

Obě akce v dopoledních hodinách zahájil slavnostní příjezd kočáru s Kateřinou z Redernu v podání Míši Jadrné a kancléře Vratislava z Perština (Miroslav Kněbort alias Albrecht z Valdštejna), kteří se strážemi vystoupali na schody před radnicí, kde se pozdravili s primátorkou Liberce Martinou Rosenbergovou a hejtmanem LK Martinem Půtou a jejich doprovodem rovněž v historických kostýmech.

Všichni si pak prohlédli tržiště zaplněné stánky s nejrůznějšími dobrotami. Hejtman, primátorka, kancléř a Kateřina Redernová si na úspěch slavností připili kalíškem horké medoviny a zdravili se a fotografovali s občany a návštěvníky města a dalšími hosty, včetně krajských a městských radních.

Velký ruch byl na pódiu před Divadlem F. X. Šaldy, kde se kromě tanečních skupin či kouzelnické show vystřídaly za velké pozornosti diváků skvělé kapely EXIL 51, Těla, ATMO Music a Big O’Band s Janem Křížem, i když fanoušky občas pokropily dešťové přeháňky.

Velice zajímavý program zejména pro rodiny s dětmi se konal v Galerii Lázně a v parku u Severočeského muzea. Tady byly nachystány tvůrčí dílny, umělecké ateliéry, divadlo pro děti, módní přehlídka a mnoho sportovních aktivit. Vystoupili například Loutkový soubor Na Židli Turnov, Štěpán Magic nebo Naivní divadlo Liberec. U vchodu do galerie všechny vítal Liberecký

Dixieland Old Stars.

Krajské slavnosti a Liberecký jarmark ukončila před naplněným náměstím ohnivá a taneční show s ohňostrojem.

Podle slov hejtmana se po vyhodnocení akce ukáže, zda Krajské slavnosti nepořádat s Libereckým jarmarkem každoročně.

P. S.: V předvečer akce se v Divadle F. X. Šaldy v Liberci uskutečnilo slavnostní představení hry Králova řeč, před níž hejtman LK Martin Půta, náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová a primátorka města Martina Rosenbergová pogratulovali vítězům krajského kola soutěže městských památkových zón. Starosta Frýdlantu Dan Ramzer převzal za prvenství diplom a šek na 100.000 Kč, druhá skončila Lomnice nad Popelkou a třetí Česká Lípa.

Mgr. Jiří Langer

tiskový mluvčí

Libereckého kraje

Pin It on Pinterest