fbpx
20098112039111264

Grabštejn

LIBERECKÝ / PARDUBICKÝ / KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Tradiční prohlídky objektů jsou v létě doplněny řadou kulturních akcí, které jsou zaměřeny na návštěvníky všech věkových kategorií, ale i zájmů. Na své si přijdou milovníci hudby, květin i ptactva, rodiny s dětmi jistě potěší zkrácené prohlídky v doprovodu prince či princezny na zámcích Sychrov, Zákupy, Náchod, Slatiňany a hradě Grabštejn.

Hrad Trosky bude zpřístupněn o prázdninách denně, navíc nabízí i noční program, zámek Lemberk otevírá nově dva prohlídkové okruhy. Na Opočně již tento víkend proběhne pátý ročník Svátků s růží, Kunětická hora zve na koncerty vážné hudby i ukázky výcviku loveckých psů. Na Hrubém Rohozci Vás o víkendu v průběhu jedné trasy provede více průvodců, navíc ještě v dobových kostýmech. Grabštejn láká na Létohrátky….

ČERVENEC – Liberecký kraj

Od 1. 7. SZ Lemberk – Zpřístupnění nových prohlídkových okruhů – trvalé zapojení nově instalovaných místností tzv. clam-gallasovské apartmá a vrchnostenských bytů zaměstnanců zámku k stávajícím prohlídkovým okruhům. V červenci je také zpřístupněna středověká věž.

5. a 6.7. SH Grabštejn – Létohrátky 9.00 – 17.00 hod. – tradiční víkendový program na hradě: divadlo denní i večerní, středověká hudba, žongléři, letos i cizokrajná zvířata, také ukázky výcviku psů u vojenské posádky pod hradem. Ve vstupném je zahrnuto i vstupné do hradu, kde Vás čeká prohlídka s průvodci v kostýmech! Vstupné 150,-Kč a 100,- snížené.

5. 7. a 6. 7. SH Bezděz – Dva dny ve středověku – prohlídky hradu oživeny šermířským vystoupením – vystoupí skupina VSŠ Askalon, občerstvení zajištěno.

5. 7. a 6. 7. SZ Hrubý Rohozec – Móda sedmi staletí – prohlídky zámku s průvodci v dobových kostýmech, kdy v každé místnosti čeká jiný průvodce, takže i výklad je pestrý, netradiční, neboť skupinu si postupně předá více průvodců. Zpřístupněny všechny tři prohlídkové trasy.

5.7. Večerní a noční program na SH Trosky: Návrat do středověku – divadlo, šerm, fireshow a také překvapení pro návštěvníky. Občerstvení zajištěno. Program bude od 20.00 do 21.30 hod., objekt zpřístupněn 18.00 – 23.30 hod. Vstupné: plné 120,-Kč, snížené 60,-Kč.

9.7. (středa)- Prodloužená návštěvní doba na SH Trosky: Západ slunce a stmívání na Troskách – doporučujeme vzít si s sebou dalekohledy, fotoaparáty. Objekt zpřístupněn do 23.30 hodin. Vstupné: plné 70,-Kč, snížené 40,-Kč.

9. 7. SZ Frýdlant – Audience Albrechta z Valdštejna – při některých audiencích se budou opět péci i koláčky v zámecké kuchyni.

12. 7. a 13. 7. SH Bezděz – Šermířské rozvernosti – SSŠ a divadla Bibus Spiritus, občerstvení zajištěno.

12. 7. SH Grabštejn – od 20.00 hodin – Noční prohlídky se sv. Barborou – prohlídky hradu v rámci projektu „Otevřte 13. komnatu“ v netradičním večerním čase a s dalšími „tajemnými“ postavami. Vstupné 110 Kč, snížené 60,-Kč.

12. – 13.7. SZ Hrubý Rohozec – Varhanní víkend – prohlídky I. okruhu budou o tomto víkendu v čase od 9:00 do 14:00 hodin zpestřeny ukázkou hry na historické varhany v zámecké kapli Nejsvětější Trojice.

19. 7. – 27. 7. SH Bezděz – Šermířské oživení – vystoupí skupina VSŠ Askalon, občerstvení zajištěno.

19. 7. SH Grabštejn – od 20.00 hodin – Noční prohlídky se sv. Barborou – prohlídky hradu v rámci projektu „Otevřte 13. komnatu“ v netradičním večerním čase a s dalšími „tajemnými“ postavami. Vstupné 110 Kč, snížené 60,-Kč.

19.7. večerní a noční program na SH Trosky: Návrat do středověku – divadlo, šerm, fireshow a také překvapení pro návštěvníky. Občerstvení zajištěno. Program bude od 20.00 do 21.30 hod., objekt zpřístupněn 18.00 – 23.30 hod. Vstupné: plné 120,-Kč, snížené 60,-Kč.

19.7. SZ Sychrov – od 17:00 hodin, sychrovská oranžerie: „ČAJ O PÁTÉ“ – SLUŽEBNÍCI Účinkuje: Divadlo Inkognito.Tři monology – zpovědi tří významných mužů Francie z doby vlády Ludvíka XIII., kteří jsou přesvědčeni, že právě jejich čin nemůže být než Bohem požehnán – Ministr Richelieu, Vrah Felton, Sochař Vicieux Jednotné vstupné: 150,– Kč. Vzhledem ke kapacitě oranžérie doporučujeme rezervaci na telefonu 482 416 011.

23.7. (středa)- Prodloužená návštěvní doba na SH Trosky: Západ slunce a stmívání na Troskách – doporučujeme vzít si s sebou dalekohledy, fotoaparáty. Objekt zpřístupněn do 23.30 hodin. Vstupné: plné 70,-Kč, snížené 40,-Kč.

26. 7. SH Grabštejn – od 20.00 hodin – Noční prohlídky se sv. Barborou – prohlídky hradu v rámci projektu „Otevřte 13. komnatu“ v netradičním večerním čase a s dalšími „tajemnými“ postavami. Vstupné 110 Kč, snížené 60,-Kč.

29. 7. SZ Lemberk – Z lemberských sbírek- k 100. výročí začátku 1. sv. války bude až do konce návštěvnické sezóny vystaven v zámecké kapli původní březový kříž, na který se připevňovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky, kříž bude k vidění v rámci běžných prohlídek zámku.

1. 7. – 31. 8. – SZ Zákupy – Prohlídky s princeznou – Prohlídka s princeznou je zkrácená prohlídka určena dětem do 10 let v doprovodu dospělých. Průvodkyně, oblečená v kostýmu princezny, si s dětmi vypráví, dává jim hádanky a nechává děti hledat plyšové medvídky poschovávané v zámeckých pokojích. Cílem je, aby se děti prohlídky aktivně účastnily a nemusely jenom mlčky naslouchat průvodcovskému textu pro dospělé, který mnohdy ani nemohou chápat. Vstupné: plné 60,- Kč, snížené pro děti do 10 let 30,- Kč; délka prohlídky: 30 min., doporučujeme rezervaci vstupenek na tel.: 487 857 278.

SZ Sychrov – denně: Každou celou hodinu prohlídky s princeznou (zkrácená prohlídka, která je uzpůsobena věku dětí, vede ji princezna a dětem pokládá během prohlídky různé otázky. Na závěr se mohou děti s princeznou vyfotit.) prohlídka trvá cca 25 minut, vstupné 100,-Kč. V zámeckém sklepení výstava medvědích obrázků – „Medvědí galerie“, která volně navazuje na hru „Cesta za pokladem medvědího klanu“, kterou si rodiče a děti mohou dle zakoupených dispozic zahrát v zámeckém parku. Pro kluky a tatínky je v zámecké konírně interaktivní výstava TECHNOPOLIS, která zachycuje vývoj vědy a vynálezy konce 19. a počátku 20. století.

SH Grabštejn – dětské prohlídky se svatou Barborou, plnění úkolů během těchto prohlídek v rámci projektu http://www.otevrte13komnatu.cz/ , kdy návštěvníci sbírají klíče ze zapojených deseti objektů. K získání klíče k tajuplné Třinácté komnatě stačí navštívit sedm.

ČERVENEC – Pardubický kraj

SZ Litomyšl – II. patro zámku: Výstava Josef Matička – Dar Litomyšli představuje nový pohled na tohoto autora nejen jako malíře, ale i jako vytříbeného sběratele a velkorysého mecenáše. Vedle více než stovky jeho prací jsou představena i špičková vrcholná díla Emila Filly, Jana Zrzavého či Josefa Čapka, která Matička odkázal své milované Litomyšli. Výstava Městské galerie Litomyšl je k vidění v obrazárně v 2. patře Státního zámku Litomyšl od 15. 6. do 28. 9. 2014.

6. 7. SH Kunětická hora – Hrad hudebníků – koncerty vážné hudby po celý víkend na různých místech hradního areálu, 10.00 – 24.00 hodin.

6. 7. SH Kunětická hora – Sokolnictví – celodenní výstava dravých ptáků a loveckých psů na nádvoří spojená s vystoupením trubačů a ukázkami výcviku v 11, 14 a 16 hodin.

12. 7. a 13. 7. SZ Slatiňany – Pokrok nezastavíš – speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova „od sklepů až po půdy“. Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti.

13. 7. SH Kunětická hora – Hrad řemeslníků – Výjimečný je zcela jistě množstvím účastníků-řemeslníků a pestrostí zastoupených řemesel. Samozřejmostí je, že si lidé mohou sami ledacos ozkusit a do tvůrčí práce se smějí kdykoli zapojit i zvídavé děti. Mohou např. kroužit hrnečky, drátkovat, kovat na kovadlině, zdobit perníky nebo vyrábět prstýnky. Hrad řemeslníků útočí na lidské smysly – zvonění kovadliny střídá vyvolávání trhovců a vzduchem se nese vůně pokrmů připravených podle tradičních receptur. Druhou předností je samotné místo, v němž se vše odehrává. Hrad Kunětická hora a jeho genius loci představují ideální volbu pro podobný festival. S řemesly se návštěvníci setkají nejenom na nádvoří, přístupové cestě nebo kolem rondelů, nýbrž i v samotném paláci. Celý program je integrován do běžného hradního provozu a dovoluje prožít alespoň symbolický návrat do minulosti. Návštěvník nebude pochopitelně připraven ani o klasické prohlídky. V paláci se lze navíc pohybovat volně, bez průvodce, a prakticky z každého patra je krásný výhled od okolí. Trvání akce: od 10 do 18 hodin.

19. 7. a 20. 7. SLS Vysočina – Veselokopecký jarmark – 9.00-17.00 hod., prodej výrobků lidových výrobců, kulturní program.

20. 7. SH Kunětická hora – Král na hradě – Návštěva krále Vladislava Jagellonského u svého rádce, pana Viléma z Pernštejna, na hradě Kunětická hora s ceremonií pasování na rytíře. Hradní palác, 10 – 16.00 hodin.

25. 7. – 26. 7. SH Kunětická hora – Festival České hrady.CZ – multižánrový hudební festival za účasti předních interpretů současné české a slovenské scény v amfiteátru pod hradem. Vystoupí Tomáš Klus, Mandrage, No Name, Divokej Bill, Horkýže Slíže, Monkey Business, Sto zvířat, Visací zámek, vypsaná fixa a další. Od 19.00 do 01:00 hod.

25. 7. a 26. 7. SZ Slatiňany – Noční „prohlídky na baterky“ – Přijďte se opět po roce bát a bavit zároveň! Čeká vás tajuplná procházka nočním zámkem s neobyčejnými příběhy starých i nových slatiňanských zámeckých strašidel. Odvahu a kapesní svítilnu nutně s sebou! Obojího bude zapotřebí! Nevhodné pro děti do 7 let. Prohlídky se konají v pravidelných intervalech od 19 do 22 hodin.

SLS Vysočina – Červen – září – Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům – rodiny s dětmi si mohou zahrát zajímavou hru v rámci jednotlivých expozic, o vybraných sobotách a nedělích ukázky řemesel a zvláštní doprovodné programy.

SZ Slatiňany – dětské prohlídky s žokejkou Latou, plnění úkolů během těchto prohlídek v rámci projektu http://www.otevrte13komnatu.cz/ , kdy návštěvníci sbírají klíče ze zapojených deseti objektů. K získání klíče k tajuplné Třinácté komnatě stačí navštívit sedm z deseti zapojených objektů a rozluštit uložené hádanky.

ČERVENEC – Královéhradecký kraj

SZ Náchod – Dětské prohlídky v expozici „Na dvoře vévodském“ – červenec – srpen od úterý do neděle vždy v 9:30, 11:30, 13:00 a 15:00 hodin, více informací viz hlavní strana www.zamek-nachod.cz nebo na tel. 491 426 201, 608 181 921 nebo na prokopova.lucie@npu.cz (Na dvoře vévodském: – prohlídkový okruh se tematicky vztahuje k závěru 18. a první polovině 19. století, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho dcera Kateřina Vilemína, známá jako „paní kněžna“ z románu Babička od Boženy Němcové).

4. 7. – 6. 7. SZ Opočno – Svátky s růží – pátý ročník svátečních prohlídek zámku provoněné bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže. Královna květin – takto ji nazvala již před dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó. Růže pocházejí z různých oblastí světa a lidé se jimi obklopovali odjakživa. Jejich historie je velice dlouhá, k lidem promlouvala různými způsoby a v každé historické epoše měla trochu jiný význam…. Přijďte na prohlídku zámku, který je provoněn a prozdoben květinovými vazbami! Od 9.00 do 16.45 hodin.

5. 7. SZ Náchod – Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie – od 16:00 hodin (Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie -vnitřek je zdoben plastikovou dekorací ze štuku, na které pracovali italští štukatéři Domenico Rossi a Andrea Cyrus. Drobné obrázky v kartuších a rámcích, jakož i na nástropní klenbě malované Fabiánem Harovníkem a Giovannim Vanettim, obsahují výjevy z bible, k níž patří i výjev na hlavním oltáři, dokončený asi roku 1654 Vanettim. K architektonické výzdobě patří též sochy čtyř sv. evangelistů v životní velikosti: Matouše, Marka, Lukáše a Jana.) Mši slouží náchodský děkan ThLic. Mgr. Boguslaw Partyka.

5.7. – 24.8. SZ Hrádek u Nechanic – VÝSTAVA „Hrádek u Nechanic a rod Harrachů“ – Fotografie a dokumenty vztahující se ke stavebně historickému vývoji budovy zámku a k majitelům zdejšího panství, aktuálně doplněná o nové exponáty – 100. výročí od elektrifikace zámku.

11. 7. a 12. 7. SZ Náchod – Večerní prohlídky s „Černou paní“, od 21:00 do 23:00 hodin. Přijďte i Vy si s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Návštěvníky provede I. okruhem (Piccolominská expozice) sám kníže Ottavio Piccolomini, který Vás seznámí i se svoji manželkou. Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Nutná rezervace na tel.: 491 426 201, 608 181 921 nebo na prokopova.lucie@npu.cz Vstupné: 120 Kč/plné, 80 Kč/snížené, 360 Kč/rodinné.

12.7. SZ Hrádek u Nechanic -Zahradní slavnost – letní zábava v kouzelném zámeckém prostředí s bohatým programem na nádvoří zámku: 13:00 – 16:00 ukázky aranžování květin k historickým kostýmům, módní přehlídky s kyticemi, vazby kytic a jejich zábavné dražby, 19:00 koncert na nádvoří zámku, 22:00 – 24:00 noční prohlídky zámku.

12.7. – 13.7. SZ Hrádek u Nechanic – Přijelo panstvo! Veselé historky ze života na zámku před sto lety v podání herců ochotnických divadel a hostů (kostýmové prohlídky) Slavnostní květinová výzdoba expozice.

19. 7. SZ Ratibořice – V. Ratibořické nocturno – účinkují: Filip Jerie – flétna, Iva Jeriová – klavír V kouzelném prostředí zámeckého parku zazní známá a populární díla světových autorů, jako stvořená pro pohodu pozdního letního večera. Začátek: 20.30 hodin Vstupné: Jednotné 100,- Kč. Upozornění: Vstup pouze z parkoviště.V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční ve Vstupní hale zámku.

19.-20. 7. SZ Náchod – Šermířská vystoupení – Manové Přemysla Otakara, krátká komentovaná vystoupení na III. nádvoří a nebo v gotickém sklepení (bližší informace budou zveřejněny na www.zamek-nachod.cz).

1. 5. – 31. 7. Fotosoutěž: „Náchodský zámek v záři ohňostroje“ – soutěž nejen pro návštěvníky, ale i pro širokou veřejnost, fotografie zasílejte na prokopova.lucie@npu.cz – připište svoje jméno, příjmení a telefon, výherci budou zveřejněni na webových stránkách SZ Náchod (www.zamek-nachod.cz).

Na všech objektech ve správě NPÚ běží věrnostní program „Klíč k památkám“, kdy návštěvník sbírá razítka do věrnostního pasu a na šestý objekt dle svého výběru má vstup zdarma. Program běží do roku 2015 a jsou v něm zapojeny i nestátní objekty a také historické pivovary. Seznam zapojených objektů nalezne návštěvník na návštěvnickém pasu nebo na http://www.npu.cz/klic-k-pamatkam-2014/.

 

Autor / zdroj: Lucie Bidlasová

Pin It on Pinterest

Share This
X

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close