fbpx

01KRAJ – Každé Velikonoce bdí policisté nad řidiči a dohlíží, zda neusedají za volant pod vlivem alkoholu. Letos tomu nebylo jinak.

V rámci Velikonoc probíhala v Libereckém kraji, tak jako každý rok, dopravně bezpečnostní akce, při které se policisté zaměřili zejména na dodržování zákazu pití alkoholu před jízdou a souběžně s ní i další, tentokrát preventivní akce „Řídím, piju nealko pivo“. S tímto preventivním projektem se mohli řidiči a řidičky setkat již pátým rokem, popřetí pak v průběhu Velikonoc. Záměrem této preventivní akce je upozornit řidiče na rizika spojená s požíváním alkoholu a následné jízdě vozidlem a nabídnout jinou alternativu než alkoholické nápoje – nealkoholické pivo. V rámci letošních Velikonoc nebyl nikdo z kontrolovaných řidičů pod vlivem alkoholu a od promotérky tak získali nealkoholické pivo a testr na alkohol. Preventivní akce je pořádána ve spolupráci Českým svazem pivovarů a sladoven ČR.

Probíhala ale také klasická dopravně bezpečnostní akce „Velikonoce“, v rámci které více jak čtyři desítky policistů v celém kraji kontrolovaly, zda řidiči před jízdou nepili. Akce byla zahájena již v pátek, 3. dubna a pokračovala velikonočním pondělkem.

Foto_17

Výsledky jsou zatím známy pouze za okres Liberec:
– zkontrolováno bezmála 500 vozidel,
– zjištěno 109 přestupků proti bezpečnosti silničního provozu,
– 106 řidičů zaplatilo blokové pokuty ve výši cca 20 tisíc korun,
Nejčastější prohřešky řidičů:
– 24x  nevyhovující technický stav vozu
– 21x  nepoužití bezpečnostních pásů
– 15x  překročení povolené rychlosti
– 2x  alkohol (zjištěn při akci 3. 4., nikoliv o Velikonocích) – výše alkoholu v dechu 0,15 a 0,53 promile

Výsledky dopravně bezpečnostní akce za celý Liberecký kraj budou známy v úterý, 7. dubna 2015.

A jaké byly Velikonoce na silnicích Liberecka v roce 1014?
Policisté, jak dopravní, tak z pořádkové policie, v rámci velikonočního bezpečnostního opatření zkontrolovali v Libereckém kraji celkem 1065 vozidel. Přitom zjistili, že se řidiči ve 318 případech dopustili nějakého přestupku. Sto osmnáct z nich porušilo povolenou rychlost, 113 zaplatilo za tento přestupek bezmála 60 tisíc korun na pokutách. Dalších 5 řidičů se z rychlé jízdy zpovídalo ve správním řízení. Pět řidičů bylo přistiženo pod vlivem alkoholu, 33 přepravovaných osob nepoužilo za jízdy bezpečnostní pás, dva jeli po dálnici bez dálniční známky a 56 nemělo vyhovující technický stav vozidla. Co ale bylo pozitivní, že o Velikonocích  2014 na silnicích kraje nikdo nezemřel.

Více fotografií najdete zde.

6. 4. 1015, 17:00 hodin
mjr. Bc. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

Zdroj: Policie ČR

 

Pin It on Pinterest

Share This
X
X