000000000000000000000000000001Učme se přežít. Název zdokonalovacího programu pro motocyklisty, který rozhodně není nadsázkou. Nevěříte?

Zde je několik čísel. Ne náhodou jsou motocyklisté označováni – spolu s cyklisty a chodci – za tzv. zranitelné účastníky silničního provozu. Jezdci v jedné stopě utrpí při své jízdě s 18x větší pravděpodobností smrtelné zranění než cestující v osobních automobilech. A navíc ti, kteří sedlají superbiky, umírají až 4x častěji než jejich kolegové na cestovních motocyklech!

„Už dávno neplatí, že závažné nehody jsou doménou mladých řidičů. Čím dál tím častěji umírají osoby ve středním věku,“ dodává Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

A rozhodně ne vždy je podle něj na vině motorkář. V přibližně polovině případů padá vina za způsobenou smrtelnou nehodu na jiného účastníka silničního provozu. Ovšem to život posádce motocyklu nevrátí.

Liberecký kraj již od roku 2010 pořádá na autodromu v Sosnové zdokonalovací kurzy určené čerstvým držitelům řidičského oprávnění a méně zkušeným řidičům motocyklu. V letošním roce do série přibudou další 4 termíny. Na autodromu v Sosnové se tak budou moci přihlášení účastníci pod dohledem zkušených instruktorů seznámit s teoretickými základy pokročilejších technik jízdy, které budou moci vzápětí prakticky vyzkoušet v navazující praktické – tedy jízdní – části. Zájem je tradičně veliký. Napomáhá tomu možná i to, že loňský rok byl pro motocyklisty skutečně tragický. Zatímco v ČR dlouhodobě platí, že každá desátá oběť nehody je jezdec v jedné stopě, loni byl každým sedmým mrtvým řidič motocyklu či jeho tandemista.

„Učme se přežít je tradiční projekt Libereckého kraje v oblasti zvyšování bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Ohlasy účastníků, které pečlivě sledujeme, jsou pozitivní. Hlavně nás těší ty zprávy, kdy nám účastníci zpětně píší, že kurz jim pomohl opravdu vyřešit krizovou situaci a předejít pádu a třeba i zranění. V letošním roce uspořádáme 4 další termíny pro cca 200 motocyklistů. Pokusíme se také zapojit ostatní instituce, aby se přidali a na své náklady pořádali další kurzy,“ uvedl Vladimír Mastník, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy.

Neváhejte, přihlaste se včas. Sami můžete být bravurními jezdci, nebezpečí však může přijít od ostatních. Ne náhodou se říká, že štěstí přeje připraveným

V roce 2015 provede nadstavbové kurzy pro minimálně 200 motocyklistů.

Termíny jednotlivých kurzů

  • 27.5.2015
  • 28.5.2015
  • 30.6.2015
  • 1.7.2015

Více na http://www.bezpecnenasilnicich.cz/news/562/ucme-se-prezit-2015-prave-startuje.html včetně registrace a volných termínů.

Kontakt:

Jan Polák
Koordinátor bezpečnosti silničního provozu
Liberecký kraj
Tel: 776 844 388
E-mail: jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
485226302 / 739541588

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest

X
X