1

LIBEREC – Nová výstava ilustrací knížek pro děti odstartovala v přízemí Krajské vědecké knihovny v Liberci ve středu 15. dubna letošní liberecký svátek dětské literatury. Festivalové dny dětské knihy, jak se dnes jmenuje skromnější verze někdejšího veletrhu, se v knihovně konají až do 20. dubna a přinesou sérii besed, přednášek, autorských čtení, ale také výtvarné dílny nebo divadelní představení.

Výstava, nazvaná Šampióni české ilustrace, je ohlédnutím za Zlatou stuhou let 2004 – 2014, soutěží nejlepších autorů, ilustrátorů a překladatelů literatury pro děti a mládež. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obrázky z knih těch nejlepších výtvarníků, kteří cenu v uvedených letech získali. Ilustrace totiž bývá u knížek pro děti zpravidla tím, co rozhodne, proč malý čtenář po konkrétním titulu sáhne.

„Dny dětské knihy podporují vztah dětí ke knížkám a ke čtení. Když děti nebudou číst, nebudou se umět vyjadřovat, a to ani písemně a ani ústně. Jako bývalý učitel češtiny s tím mám sám zkušenost,“ zdůraznil náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr na vernisáži výstavy. Když se potom zeptal přítomných školáků, kdo z nich už tento rok přečetl alespoň jednu knížku, sám byl překvapen, že se nad hlavami dětí zvedl celý les rukou.

O tom, jak důležitou roli hraje pro vývoj dětí četba, mluvila také Dagmar Helšusová, předsedkyně Sdružení pro veletrhy dětské knihy v Liberci. „Nejenže si děti čtením budují slovní zásobu a rozvíjejí vlastní představivost a fantazii. Pokud dostatečně nečtou, dělá jim v pozdějším věku rozumět psanému slovu. To znamená, že mohou mít problémy i s učením,“ zdůraznila Dagmar Helšusová. „A to je smysl našich dnů dětské knihy – přivést ke knížkám více malých čtenářů,“ doplnila.

Ani tento rok nebude v programu chybět Křest zvukové knihy, který se uskuteční ve čtvrtek 16. dubna odpoledne v obřadní síni historické radnice. Tento rok namluvili žáci a studenti libereckých, frýdlantských a českolipských škol pro nevidomé děti knížku Ivy Procházkové Uzly a pomeranče. Román o statečnosti, odpovědnosti a první lásce je určený hlavně dospívajícím čtenářům.

Na Festivalové dny dětské knihy přispělo statutární město Liberec částkou 130 tisíc korun. Jak naznačila Dagmar Helšusová, mohl by se s pomocí případných sponzorů příští rok vrátit opět původní model akce – Veletrh dětské knihy. Ten se poprvé v Liberci konal v roce 2003 a už o dva roky později přesáhly náklady na něj sumu 3 miliony korun. Zpravidla se jej zúčastnilo na 40 vystavovatelů – nakladatelů dětské literatury, a počet návštěvníků dosahoval více než 8 tisíc. Z úsporných důvodů se ale před několika lety změnila akce s bohatým doprovodným programem, na kterou přijížděly celé školní třídy i z okolních obcí Liberecka, ve skromnější Festivalové dny dětské knihy.

Výstavu Šampióni české ilustrace si budou moci prohlédnout návštěvníci krajské knihovny až do 28. dubna.

Autor / zdroj: Zuzana Minstrová

Zdroj: Regiony24.cz

Pin It on Pinterest

X
X