fbpx

Balon_medium

Do areálu sychrovského zámku na setkání s balónáři a horkovzdušnými balóny se lze vypravit v sobotu 25. dubna odpoledne, od 14.30 do 19.00 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na povídání o balonovém létání, připravena je pohádka pro děti a tvůrčí dílny, vystoupení hudební skupiny Nautica, v prostorách zámku probíhá výstava Technopolis. Mimořádně bude zpřístupněna i vodárenská věž. V případě hezkého počasí bude vpodvečer zahájen provoz upoutaného balonu, takže se na zámek budete moci podívat z ptačí perspektivy. Po 17. hodině proběhnou přípravy na vzlet horkovzdušných balonů s předpokládaným startem po 18. hodině.

„V rámci akce na Sychrově veřejnosti poprvé představíme jeden unikát, který je první v České republice. Jedná se o nový balon španělského výrobce, který má koš s bezpečnostními dvířky a speciální sedačku pro hendikepovaného pasažéra. Měli jsme žádosti od vozíčkářů, hůře pohyblivých seniorů či lidí po operacích, které jsme museli odmítat, protože pro ně byl nástup do standardního koše obtížný, resp. nemožný. Do nového koše se vejde až sedm lidí, nastupuje se z boku a je tu i speciální sedačka vybavená elektrickým pohonem,“ vysvětluje Dana Vejnárková, která má ve společnosti Baart na starosti koordinaci letů. Na vzlet a přistání je sedačka ve snížené poloze a po vzletu je sedící pasažér „vyzdvižen“ do vyhlídkové pozice, která mu zabezpečí komfortní rozhled přes hranu koše. V regionu severovýchodních Čech se jedná o jedinou nabídku tohoto druhu, nikdo jiný tady podobnou službu pohybově hendikepovaným nenabízí. Sedačka je homologována pro provoz v ČR a lety tělesně postižených.

 

První pestrobarevné balony se v Českém ráji objevily na začátku 90. let minulého století; tehdy se zde na různých místech konala setkání balónářů, která budila zasloužený zájem veřejnosti. A horkovzdušný balon na obzoru budí zájem lidí dodnes, i když již nad Troskami, Jičínem, Turnovem či Ještědem nejde o takovou raritu.

„S balonovým létáním nad Českým rájem a na Liberecku jsme začali zhruba před sedmi lety. Je pravda, že již nebudíme takovou pozornost, přesto jsou balonové lety pro diváky stále atraktivní. Vyhlídkový let balonem je emotivní zážitek – vzduchoplavba, kterou lze jen velmi těžko srovnat např. s letem na rogalu nebo v letadle. Let balónem má své neopakovatelné kouzlo, které se nepodobá ničemu, co jste dosud zažili,“ přibližuje Luboš Baloun, pilot společnosti Baart s. r. o., který létá v současnosti právě nad Českým rájem nejčastěji.

Společnost BAART nyní vlastní tři horkovzdušné balony –  2.600 m³ (2 – 3pasažéři), 3.400 m³ (4 – 5 pasažérů) a nový balon bude zatím největší, objem obalu činí 4.550 m³, pojme najednou až sedm pasažérů a pilota. Maximální vzletová hmotnost je 1.569 kg a výška obalu včetně koše 26 metrů.

BAART s. r. o. nabízí vyhlídkové lety pro jednotlivce (jednotlivé letenky), vyhlídkové lety pro skupiny (privátní lety), vyhlídkové lety pro tělesně postižené a pohybově omezené, provoz upoutaného balonu – ideální pro firemní akce a dětské dny, reklamní lety s letenkou zdarma ad. Vše podstatné najdete na www.vyletbalonem.cz, letenky můžete zakoupit přímo prostřednictvím internetových stránek nebo v informačních centrech v regionu.

Další novinkou a službou pro veřejnost je spuštění nového on-line serveru o počasí v Českém ráji.

Kvůli létání pracujeme s předpovědí počasí takřka neustále, a protože informace typu jak je v Českém ráji určitě zajímá nejen místní obyvatele, ale i turisty, rozhodli jsme se vytvořit a zpřístupnit veřejnosti vlastní on-line server o počasí,“ doplňuje Luboš Baloun.

Jak je v okolí hradu Trosky? Podívejte se na www.pocasivraji.cz (meteostanice, webkamera, předpověď počasí).

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
485226302 / 739541588

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest

Share This
X
X