Je mnoho možností, kam investovat své peníze. Pokud patříte, k těm šťastnějším a po každé výplatě Vám, po zaplacení nákladů nějaké peníze zbývají, je dobré je uložit, či investovat na horší časy. Důležité však je, na co v budoucnu své peníze chcete použít? V jakém horizontu? Chcete si pouze vytvářet finanční rezervu, nebo hodláte spořit, či investovat k nějakému určitému cíli? Než se rozhodnete investovat, či spořit, je dobré zvážit na co budu spořit? Budu si chtít vytvořit rezervu k důchodovému věku? Budu chtít odejít do důchodu dříve? Nebo chci našetřit dětem na studia či na bydlení? Nebo chci pouze vydělat? Chci spekulovat, podstoupit rozumné riziko, nebo jsem konzervativní? A pokud budu investovat, na jak dlouho si mohu dovolit zaparkovat své peníze?

Tyto otázka by si měl pokládat každý potenciální investor nebo člověk, který chce pouze spořit. V ČR bylo v předcházejících letech hitem Stavební spoření. Spořili snad všichni a dokonce i na děti. Postupem času, tak jak se snížila státní podpora, poté se přidalo zdanění výnosů a nyní je dosti problematické vybírání naspořené částky u stavebního spoření u dětí. Stát zřizoval stavební spoření za účelem zřizovat bydlení, či rekonstrukce bydlení. Většina klientů si však z tohoto produktu udělala spoření se státní podporou a po vázací době /nyní 6.let/ své peníze vybrala a použila je třeba na koupi nového auta. A to se dělo i stavebního spoření u dětí. Nyní tedy stát zvažuje, že by v budoucnu poskytoval státní podporu pouze účelově, tedy pro účely bydlení, rekonstrukce, úvěru na bydlení.

Mnoho klientů tedy začíná přemýšlet a hledat vhodné nástroje pro své peníze. Většinou dostává nabídky ve své domovské bance. Je otázkou, zda chce pouze nakupovat finanční produkty, či hledá radu odborníka? Ne, že by v bance nebyli odborníci, ale většinou s Vámi neřeší Vaše osobní finance a nepokládají Vám otázky, které by Vás nutili přemýšlet a posouvat v názorech někam jinam. Banka potřebuje prodat svoje produkty. A je to tak v pořádku, od toho banky jsou. Pokud budete chtít stavět dům. Půjdete si ihned kupovat stavební materiál? Nebo si nejprve sednete a řeknete si. Pro kolik lidí plánujeme postavit dům? Bude jednopatrový nebo postaven do patra? Budou okna na jih aby nám do domu svítilo sluníčko? Budeme mít dvojgaráž? Pokud si toto ujednotíte, většinou si necháte vytvořit projekt a rozpočet. Až následně řešíte stavební materiál. S financemi je to podobné. Také bych si měl nejprve udělat projekt /finanční plán/ a až následně jít nakupovat stavební materiál /finanční produkty/. A na závěr malá perlička. Nakupujete rádi ve slevě, či výprodeji? I finanční produkty se dají nakoupit ve výprodeji, neboli je tzv. nasmlouvat za nejlepší podmínky pro Vás. Otázka financí je věcí správného rozhodnutí. Někdy je dobré se zamyslet nad tím, kam parkuji své peníze…

Profi fotka

Bc. Svoboda Zdeněk – finanční konzultant

Po absolvování vysoké školy jsem pracoval v Komerční Bance v oddělení internetového a telefonního bankovnictví. Pracoval jsem nejprve jako telefonní bankéř a následně také jako osobní bankéř, vedoucí týmu a také na pozici supervizora. Mou kompetencí /pracovní náplní/ bylo řídit tým telefonních bankéřů, realizovat nové transakce a zavádět nové produkty a aktivně je nabízet klientům po telefonu a internetu.

Poté jsem nastoupil jako Unit manager do společnosti Aviva životní pojišťovna,a.s. Vedl jsem tým 10 poradců v pojišťovně, která jako první v ČR nabízela IŽP. Po dobu 4 let jsem se pohyboval mezi nejlepšími manažery v ČR. Aviva životní pojišťovna se profilovala, jako specialista na IŽP pro vyšší střední třídu.

Následně jsem rok pracoval pro společnost ING, kde jsem se potkal i s panem Rusnokem, který byl v té době předsedou PF ING. U společnosti ING jsem pracoval na pozici managera a řídil tým 14 poradců. Naší specializací bylo, kromě IŽP také Penzijní připojištění a investice a také firemní obchod. Součástí firemního obchodu bylo vyjednávání se zaměstnavateli o příspěvcích na PP a IŽP pro zaměstnance.

Poté jsem přijal nabídku od společnosti AEGON pojišťovna a pracoval na pozici regionálního ředitele. Společnost Aegon jsem přivedl do Liberce /do té doby zde neměla pobočku/. Mým úkolem bylo najít vhodné prostory, zařídit a vybavit kanceláře. Podepsat nájemní smlouvu, zaměstnat asistentku a postavit na zelené louce regionální ředitelství. Ve společnosti Aegon jsem jako ředitel vedl 3 manažery a 32 poradců po dobu 2.let. V této firmě jsem měl možnost se seznámit s panem Vladimírem Bezděkem, který v té době byl generálním ředitelem společnosti Aegon. Také byl předsedou několika důchodových komisí pro různé vlády.

Nyný pracuji již 5 let jako nezávislý finančí konzultant a mojí specializací je snižování poplatků za finanční produkty a přinášení peněz navíc klientům. Zabývám se finanční nezávislostí klientů, řeším jejich vysněné bydlení, několika milionové zajištění za peníze, které na trhu nejsou běžné, nižší splátky hypotéky v průměru o 700,-Kč měsíčně, levnější pojištění až o 50%, vyšší zhodnocení úspor a Renta již od 50 let.

Volba vhodných finančních nástrojů napříč trhem bankovních, pojišťovacích či spořících produktů může výrazně ulehčit výdajové nebo přilepšit příjmové stránce Vašeho rodinného rozpočtu.

Finance a poradenství je pro mne vášeň. Přinášet lidem peníze navíc a plnit jejich sny mě naplňuje.  

 

Pin It on Pinterest