LEGIOVLAK_plakát_Liberec

Hlavní nádraží v Liberci bude druhou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po krajských městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční ve čtvrtek 28. května v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. 

zdroj: www.csol.cz

Legiovlak v Liberci

Kdy – čt 28. května – pá 12. června 2015
Kde – hlavní nádraží Liberec
Od – po-pá 8.00 – 18.00 / so, ne 9.00 – 19.00 hodin
 
Prohlídka vlaku je zdarma.
 

V prostorách přilehlé budovy bude k vidění putovní výstava Československé legie v Rusku 1914–1920, výstava o zajateckém táboře v Liberci 1915 -1918, výstava o historii psů ve službách ozbrojených sil a promítány dobové záběry čs. legionářů z Ruska.

Legiovlak se skládá z 10 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, prodejního, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Po Liberci bude Legiovlak pokračovat dále do Martinic v Krkonoších, Jaroměře, Hradce Králové, Prahy, Pardubic, Českých Budějovicích, Jihlavy ale také v Brna či Zlína. Pouť Legiovlaku skončí v roce 2020 a do té doby projede celou republiku a zavítá i na Slovensko.

Pin It on Pinterest