fbpx

2010831334379830Librec – Liberecká radnice, městská policie a Česká obchodní inspekce (ČOI) ještě více přitvrdí v postupu proti nepoctivým pořadatelům prodejních předváděcích akcí, tzv. šmejdům.

Kromě již běžného výstražného šíření informací o termínech chystaných předváděček, které v komunitě seniorů v krajském městě funguje od února, se totiž do akce nově přímo zapojí i strážníci.

Jejich hlídky tak například v těsném kontaktu s ČOI napomohou k dosažení klidného průběhu inspekce, ale poslouží i jako prevence a namátková kontrola v blízkosti místa pořádání akcí. Liberec tím chce šmejdům jednoznačně ukázat, že ve městě jim jejich byznys nepokvete.

„Zjednodušeně řečeno, spouštíme druhou fázi tažení proti šmejdům, která bude daleko tvrdší, efektivnější a z naší strany i aktivnější. Rozhodli jsme se ještě více zapracovat na prevenci a zapojit i větší kontrolu, abychom zvýšili ochranu seniorů i jejich majetku a co nejvíce šmejdy odradili od pořádání akcí v Liberci. Souběžně budeme také řadu poznatků a společných akcí strážníků a ČOI medializovat,“ řekl náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Strážníci tak mohou nově na požádání ČOI pomáhat v dohledu nad bezpečným a klidným průběhem kontrolní činnosti, spolupracovat i na prokazování totožnosti některých osob, které mohou být podezřelé ze spáchání trestného činu, přestupku či správního deliktu. Pokud se v Liberci předem ohlásí některá ze společností, které patří mezi skutečně problematické, inspekce a strážníci dokonce společný výjezd předem avizují.

„V rámci možností hlídkové služby také můžeme místa konání předváděcích akcí pravidelně kontrolovat. To znamená, že na místě zdůrazníme fyzickou přítomnost hlídky městské policie a namátkovou kontrolou okolí vstupu,“ vysvětlil ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. To by mělo varovně zapůsobit především na pořadatele, ale preventivně upozornit i případné návštěvníky předváděcích akcí.

Do činnosti se však zapojí i tzv. kurýři prevence kriminality městské policie, kteří se rekrutují z dobrovolnického týmu seniorů. Ti smějí na základě svého rozhodnutí navštěvovat jednotlivé akce a pasivně sledovat jejich průběh. Případným obětem šmejdů pak mohou po ukončení předváděčky poskytnout leták s cennými informacemi a radami. V případě protiprávního jednání také neprodleně oznámí vše policii.

„Trvalé doporučení ČOI je na podezřelé předváděcí akce nechodit. Pokud se ale spotřebitel stane účastníkem této akce, je třeba, aby znal svá práva. Například právo na úplné a pravdivé informace o pořadateli, výrobku, ceně, odstoupení od smlouvy, možnosti reklamace, právo volby, zda smlouvu uzavře či nikoli, právo na odstoupení od smlouvy uzavřené na předváděcí akci do 14 dnů bez udání důvodu a právo na vrácení peněz,“ uvedla Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Do spolupráce s Libercem a ČOI se při šíření osvěty zatím zapojily dvě městské příspěvkové organizace (Kontakt a Centrum zdravotní a sociální péče) a dalších 7 neziskových organizací, které pracují se seniory. Všechny subjekty dostávají každý týden aktuální informace z ČOI o nahlášených předváděcích akcích a poskytují je svým klientům, aby je před jejich návštěvou varovaly.

Organizátoři předváděcích akcí totiž často využívají bezbrannosti seniorů a jejich velmi nízké schopnosti rozpoznat protiprávní jednání a nekalé obchodní praktiky, jejichž výsledkem pak mnohdy bývají uzavřené nevýhodné kupní smlouvy na předražené spotřební zboží průměrné kvality. V loňském roce ČOI provedla v rámci Libereckého a Ústeckého kraje 109 kontrol, přičemž v bezmála třech čtvrtinách případů inspektoři prokázali porušení zákona. Právní moci nabyly pokuty ve výši 8,2 miliónu korun.

Autor / zdroj: Zuzana Minstrová

Zdroj: Regiony24.cz

Pin It on Pinterest

Share This
X
X