Den_plny_vcelarstvi_muzete_zazit_v_Oldrichove_v_Hajich__mediumUkázky živých včel v proskleném úlu, zajímavé aktivity pro děti, Medová pohádka, možnost zakoupit včelí produkty i včelařské vybavení a řada dalšího bude na programu Krajského dne včely a mladých včelařů. Již jedenáctý ročník akce proběhne v sobotu 6. června v areálu Ekocentra v Oldřichově v Hájích. 

Cílem letošního ročníku tradiční akce je představit nejenom život včel, ale i další opylovače rostlin, o kterých často ani nevíme. Program je určen pro návštěvníky všech věkových generací,“ zve veřejnost Josef Jadrný, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

Včely jsou pro přírodu a zemědělství velmi důležité – opylují většinu rostlin. „Jsou zásadní pro zachování přírodní pestrosti i výživu člověka. Situace ve včelařství však není vůbec dobrá. Jen od podzimu se počet včelstev v našem kraji snížil o třetinu,“ uvedl Vladimír Davídek, předseda liberecké okresní organizace Českého svazu včelařů. Den včely připravuje ve spolupráci s hostitelským STŘEVLIKem, Libereckým krajem a Regionální agrární radou Libereckého kraje. „Chceme zaujmout mladou generaci pro tuto náročnou, ale velmi krásnou a důležitou zájmovou činnost. Jsem rád, že se na programu podílejí také členové včelařských kroužků z našeho kraje,“ doplnil Vladimír Davídek.

Pro návštěvníky bude v areálu oldřichovského ekocentra připraven od 9.30 do 15.00 hodin různorodý program, ve kterém si to své najde určitě každý. Letošní ročník proběhne pod názvem „Včela pod lupou.“ Se včelím tělem a nejen jím se budou moci zájemci dopodrobna seznámit v místní laboratoři. Mladí „včelaříci“ ze včelařských kroužků poradí s tím, jak začít včelařit. Maškarní rej na „včelí“ louce zakončí vyhlášení nejlepších včelích masek. Pestrá bude nabídka prodejců – od kosmetiky z včelích produktů až po medové pivo. Včelaři budou moci doplnit své vybavení a získat řadu důležitých rad.

Do místa konání je z Liberce velmi dobré vlakové spojení. Ze zastávky Mníšek u Liberce je to po značené trase 15 minut. Kolem areálu vede známá cyklostezka. Více se o místě konání můžete dozvědět na www.strevlik.cz.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
485226302 / 732765215

Pin It on Pinterest