fbpx

Největší cyklomaraton s handicapovanými zavítá i do Libereckého krajeUnikátní sportovní podnik, Opel handy cyklo maraton 2015, odstartuje v úterý 28. července v pravé poledne v Praze. Celkem 232 zdravých a handicapovaných cyklistů ve smíšených týmech se rozjede okolo České a Slovenské republiky na trase dlouhé 2222 km, které musí urazit za 111 hodin. Závodníci přijedou i do Libereckého kraje, kde je přivítají na dvou průjezdních bodech. Navíc se mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou uskuteční dílčí závod. Záštitu nad projektem převzal za Liberecký kraj radní pro zdravotnictví Petr Tulpa. Cyklisty přijdou pozdravit na jejich cestě i radní pro školství Alena Losová a náměstkyně pro sociální věci Lenka Kadlecová. Přijďte je podpořit také!

Projekt má za cíl sjednotit handicapované spoluobčany s veřejností, ale také lidi s různými druhy postižení mezi sebou. Každý z jednatřiceti týmů je patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Letošní třetí ročník nese podtitul: Jedeme v tom všichni!

„Liberecký kraj se mým prostřednictvím přihlásil k této aktivitě, protože tyto iniciativy se podporovat prostě musí a to už jen proto, že si to všichni zúčastnění zaslouží!,“ uvedl Petr Tulpa.

Maraton je postaven jako štafeta týmů. Na trase se střídají jezdci v kategorii čtyř a osmičlenných družstev. Pět dní a čtyři noci se žádný z týmů nezastaví, jede se non-stop. Na trase je dvacet čtyři průjezdních bodů, z většiny tvořené rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami nebo speciálními centry následné pomoci. Týmy si samy plánují trasu, strategii, zásobování, logistiku. Dobrá organizace a příprava je tak půlka úspěchu. Do Liberce mají přijet závodníci odpoledne. V 15:40 hodin je mohou přijít lidé podpořit na kontrolní bod do Jedličkova ústavu, v Lužické ulici nebo v 15:45 hodin do Krajské nemocnice v Liberci. Cíl maratonu je ve středu 29. července opět v Praze, na Ladronce.

Třetí ročník evropsky unikátního projektu je povýšen o tři vložené závody. „Chceme, aby se cyklisti i fanoušci bavili, proto jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili speciální prémie,“ říká organizátor Heřman Volf. „Krátce po startu budou týmy závodit na uzavřené silnici mezi Libercem a Jabloncem, na devíti kilometrové Wüstenrot časovce jednotlivců. Horská prémie, jeden kilometr převýšení na patnácti kilometrech trasy, je připravena při výjezdu na vrchol přečerpávací elektrárny ČEZ Dlouhé Stráně v Jeseníkách. A magistrát Ostravy připravil třinácti kilometrovou časovku týmů přímo v centru města se startem a cílem před ostravskou radnicí,“ objasňuje Volf.

Časovka povede od liberecké přehrady Harcov, k přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. První závodníci se objeví na jejím startu před 16:00 hodinou, tedy poté, co projedou kontrolními body. Trasa je rozdělena na 4 úseky, kdy každý ze čtyřčlenného týmu jede jeden úsek. Časovkou musí projet úplně všichni účastníci maratonu.

Na start Opel handy cyklo maratonu 2015 se postaví také řada známých osobností a speciální týmy. Například vyjede Josef Zimovčák, známý český jezdec na vysokém kole, nejúspěšnější český horolezec současnosti Radek Jaroš, vozíčkář, triatlonista a cyklista Michal Šiška a mnozí další.

Na trasu maratonu vyrazí i čtyři unikátní týmy, z nichž dva jsou z Liberecka. První čistě ženský tým Osmikrásky, které poznáte na trase podle růžových dresů a cyklo sukýnek. Tento osmičlenný ženský tým z Liberecka bude mít ve svých řadách i Petru Hurtovou, vozíčkářku, která prodělala 48 operací, protože trpí lámavostí kostí. I přesto je několikanásobnou mistryní ČR v horské cyklistice a Mistryně ČR v silniční cyklistice.

Druhým týmem z Liberecka jsou Skládačky. Parta, která se rozhodla odjet maraton na skládačkách, čímž chtějí dát najevo, že nejde o to být nejrychlejší, ale zvítězit sám nad sebou. Jako jediní navíc jedou za 4 handicapované, kterým rozdělí částku 250 000 Kč.

Upozornění:

V souvislosti s konáním časovky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou dojde k omezení provozu na silnici přes Lukášov. Provoz bude po dobu trvání závodu omezený a bude jej řídit Policie ČR a městská policie.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
485226302 / 732765215

Zdroj: Liberecký kraj

Pin It on Pinterest

Share This
X
X