Augustin Lang se narodil v městě Bad Kreuznach v trevírské diecézi v německém Porýní, kde také vyrůstal a navštěvoval školy. Na kněze byl vysvěcen 1. 5. 1897 a do Litoměřické diecéze přišel sloužit roku 1903. Farností prošel více, až v r. 1927 zakotvil v Dětřichově, kde zůstal až do své smrti. Jeho pobyt na zdejším světě ukončili 30. května 1941 místní nacističtí fanatici.Obec si tedy připomene 75 let od jeho násilného sklonku.kostel

„Byl tu velmi oblíben, nejen mezi katolíky, ale také mezi evangelíky.  Poté, co jsem měla možnost nahlédnout do dokumentů, které se váží k jeho osobě, tak si troufám říci, že to byl člověk na svém místě. Farář tělem i duší. Nazýval věci pravými jmény a to se mu vymstilo. Chci lidem trochu demonstrovat to, že kolektivní vina je to nejhorší, co může být. Semele to všechny bez rozdílu. Uvědomuji si, že u mnohých lidí narazím. Druhá světová válka si vyžádala spoustu obětí, děly se hrozné věci, ať již bereme v potaz koncentrační tábory, stanné právo a tak dále. To nechci nijak omlouvat, ale měli bychom si uvědomit, že ne všichni Němci byli v době války nacisté. Důkazem je právě otec Augustin, nazýval věci pravými jmény a zaplatil za to daň nejvyšší,“ uvádí Monika Fialová, organizátorka akce.

Lidé uctí jeho památku v kostele, kde 14 let a téměř 3 měsíce svého života působil.  Nebude chybět mše svatá, přednáška o historii kostela a otci Augustinovi.  Pamětníci v Dětřichově nejsou, a tak se muselo pátrat ve spisech, knihách a archivech.

„Některé věci máme z Německa, spolupracoval se mnou i pan archivář Mgr. Barus z biskupství litoměřického, kterému se povedlo najít dva velmi zajímavé dokumenty,“ doplnila Monika Fialová.

náhrobekSamozřejmostí bude pietní akt na místním hřbitově, kde je dochovaný a dnes již zrenovovaný Langův náhrobek. Vše bude zakončeno výstavou, která nabídne zajímavé dokumenty.

„Dorazit by měli starostové z Heřmanic, Kunratic a Frýdlantu, z Německa přijede místní rodák, který si otce Langa pamatuje. Zakončení výstavy se shodou okolností bude konat v domě, kde se narodil, s sebou přiveze i pár dalších lidí. Účast přislíbili i členové spolku Patron, který dělá velmi záslužnou a obdivuhodnou práci. Renovují a udržují pomníčky v Jizerkách,“ uvedla Fialová.

Tato akce navíc odstartuje pilotní projekt revitalizaci kostelní zahrady.

„Vzhledem k tomu, že kostel nadále vlastní církev, tak spolupráce bude nezbytná. Kostel je nejstarší památkou v obci a tak by se na něj mělo také nahlížet. Mít úctu k těm, co to tu vybudovali před námi,“ pokračuje Monika Fialová.

V současné době je obcí zpracováván projekt na obnovu celé kostelní zdi. Protože je majetkem obce, lze žádat i o dotace. Do budoucna by tu měla vzniknout odpočinková zóna pro veřejnost a vysadit se nové stromy.  Pokud se podaří zajistit dotace, na své původní místo by se mohly vrátit také některé vitráže, co se našly při úklidu kostela.KMBT_C20020160511074902~1

 

Pin It on Pinterest

X
X