LIBERECKO – O pořádný rozruch se včera večer postaral 40letý muž v Raspenavě, který vyhrožoval zabitím sebe i své rodiny. Následně se zabarikádoval sám v domě. 

policie

Krátce před půl sedmou hodinou večer jsme na tísňovou linku 158 přijali oznámení od ženy, která byla fyzicky napadena svým manželem. Tomu měli předcházet vážné neshody v rodinném soužití. Celý incident se odehrál v Raspenavě. Před agresivním mužem stihla žena utéci i s jejich dvěma nezletilými dětmi ven z domu. Po vyhrůžkách se muž následně zabarikádoval v domě s tím, že ublíží sobě i každému, kde se ho bude snažit zachránit. O celé situaci vyrozuměl operační důstojník neprodleně policejní hlídky. Jako první se na místo dostavila hlídka obvodního oddělení Hejnice, kterou následovaly prvosledové hlídky Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Vzhledem k okolnostem případu byli přivoláni na místo specialisté – tým policejních vyjednavačů. Do případu byli zainteresováni celkem čtyři vyjednavači – tři z Krajského ředitelsvtí policie Libereckého kraje a následně jeden ze Zásahové jednotky v Ústí nad Labem. Dva vyjednavači byli z Územního odboru Jablonec nad Nisou a jeden ze Semilska. Ti navázali s mužem jako první komunikaci, kdy nejdéle s ním jednal vyjednavač z Územního odboru Jablonec nad Nisou. Následně převzal komunikaci s mužem vyjednavač ze Zásahové jednotky.

Policejní vyjednavači se snažili, aby s mužem neustále komunikovali a udržovali jej v dosahu, aby se nesebepoškozoval. Situaci vzhledem k okolnostem na místě jsme nemohli podcenit, proto jsme povolali Zásahovou jednotku z Ústí nad Labem k případnému zákroku. Nemohli jsme podcenit ani to, zda není muž ozbrojen. Samotné vyjednávání trvalo více jak tři hodiny. Po velice dobrém a profesionálně zvládnutém vyjednávání muž za přítomnosti policistů dobrovolně opustil dům a s policisty spolupracoval. Nakonec u něj policisté žádné zbraně nenašli. Muže podrobili zároveň i orientační dechové zkoušce na alkohol, jejíž výsledek byl negativní. Muže zadrželi a převezli do zdravotnického zařízení. Po provedeném vyšetření byl následně umístěn do policejní cely, kde strávil i zbytek noci.

Policisté z Obvodního oddělení v Hejnicích ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů „Omezování osobní svobody“ a „Nebezpečné vyhrožování“, za které muži hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Nyní  probíhají ještě úkony trestího řízení, výslechy a celou věc policisté dokumentují. V tuto chvíli nebyl ještě nikdo obviněn.

Pro klidnou Raspenavu znamenal včerejší večer pořádný rozruch. Zabarikádovaný muž v domě tak zaměstnal na tři desítky policistů a všechny složky Integrovaného záchranného systému. Akce se účastníli policisté z obvodního oddělení v Hejnicích, z Frýdlantu, dále prvosledové hlídky, čtyři vyjednavači, policejní psovod a policisté ze Zásahové jednotky Ústí nad Labem.  Policisté nasazeni do akce se snažil po celou dobu zajistit bezpečnost obyvatel obce. Během zákroku nebyl nikdo zraněn.

Pin It on Pinterest

Share This
X
X