Uzavírka komunikace z polské Sieniawky do Bogatynie, jejímž důsledkem je také nárůst kamionové dopravy na silnici I/13 na Frýdlantsku, skončí nejdříve v květnu 2017. Utlumení zvýšeného průjezdu nákladních automobilů nad 12 tun se tedy v zimním období na silnici I/13 v úseku Liberec – Frýdlant – Habartice čekat nedá. Tato pro obyvatele i řidiče, jezdící po této trase, nepříjemná zpráva je výsledkem místního šetření Policie ČR v Polské republice. Obce Frýdlantska se proto snaží připravit na možné komplikace, které může zima v kombinaci se stovkami kamionů, které po silnici denně projedou, přinést. Více proto začaly spolupracovat například s Policií ČR.

kamionProblémy s nárůstem kamionové dopravy začaly letos v květnu ve chvíli, kdy Polská republika uzavřela kvůli opravě mostu zmiňovanou silnici. Nákladní automobily nad 12 tun tak začaly využívat jako objízdnou trasu cestu po silnici I/13 v úseku Liberec – Frýdlant – Habartice. „Velmi dobře vnímáme negativa, které nárůst kamionové dopravy přinesl především v obci Mníšek a ve městě Frýdlant. Patří k nim například zvýšení hlučnosti a prašnosti nebo ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na silnici ve vztahu k četnosti a rozměrům nákladních vozidel,“ vypočítává vedoucí odboru služby dopravní policie plk. Mgr. Jaroslav Řehák. Policie proto už přijala některá opatření, která situaci na trase zmírňují. „Kvůli nedodržování povolené rychlosti nebo průjezdu na červenou na semaforech v Mníšku u Liberci jsme například posílili počet hlídek. Během září pak na Albrechtickém kopci proběhne několik akcí, mimo jiné zaměřených na kontrolu technického stavu nákladních vozidel. Chystáme také jejich vážení na kontrolním stanovišti ve Frýdlantě. A začínáme se připravovat na blesková opatření, která budou nutná v zimním období například v době sněhové kalamity,“ říká vedoucí územního odboru KŘP Libereckého kraje plk. Mgr. Kurt Malina.

Právě v součinnosti s policí se může podařit v zimním období udržet trasu z Liberce do Frýdlantu a Habartic průjezdnou. „Jsme si ale vědomi toho, že to občas nepůjde bez uzavření cesty pro kamiony. S tím nám pomůže právě policie, která v případě nutnosti dokáže kamiony zadržet ještě předtím, než se na zmiňovaný úsek vydají. To znamená, že je bude vracet zpět už na kruhovém objezdu v Krásné Studánce a z druhé strany hned u hranic v Habarticích, kde je na to prostor,“ říká starosta Frýdlantu a předseda Bezpečnostní rady Města Frýdlant Dan Ramzer. Stejné opatření by bylo nutné přijmout i v případě, že na Albrechtickém kopci uvízne kamion a bude hrozit kolaps dopravy.

Ostrá zkouška zákazu vjezdu kamionů na trasu I/13 v úseku Mníšek u Liberce – Frýdlant – Habartice je plánována od 24. do 31. října 2016. Jde o termín, ve kterém se bude rekonstruovat železniční přejezd v Žitavské ulici ve Frýdlantě, při vjezdu do města. „Neexistuje náhradní objízdná trasa, která by byla vhodná pro kamiony. Z tohoto důvodu bude nákladním automobilům nad 12 tu vjezd zakázán a na dodržování zákazu bude dohlížet policie. Věříme, že vše proběhne v klidu a nebudeme muset řešit žádnou nepříjemnou situaci, která by byla důsledkem neuposlechnutí tohoto zákazu,“ doplňuje Dan Ramzer.

I nadále pak platí, že během zimního období bude Bezpečnostní rada Města Frýdlant požadovat po správci komunikace, Ředitelství silnic a dálnic, její častější údržbu. Zejména pak v oblasti Albrechtického kopce.

TZ

Pin It on Pinterest