Obhájit loňské prvenství v krajském kole soutěže Historické město roku se povedlo Městu Frýdlant. Navázalo tím na léta 2013 a 2015, ve kterých se také stalo vítězem krajského kola této soutěže. Stejně jako v tyto roky to i tentokrát znamená automaticky postup do celostátního finále. 

Soutěž hodnotí nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v celé republice. V lednu se hodnotila jednotlivá města a hledali se vítězové jednotlivých krajů, následuje celostátní finále, do kterého jsou zařazeni všichni krajští vítězové a hlavní město Praha. „V Libereckém kraji se letos do soutěže zapojila čtyři města. Vedle Frýdlantu ještě Zákupy, Nový Bor a Lomnice nad Popelkou,“ říká referentka Státní památkové péče městského úřadu ve Frýdlantu Věra Sobotová.

„To, že se nám podařilo po roce opět zvítězit v krajském kole, považuji za skvělé ohodnocení naší práce. Památková péče a zapracování principu této péče je u nás ve Frýdlantu nedílnou součástí samosprávy. Budu věřit tomu, že se nám letos už podaří uspět i na republikové úrovni. Loni to sice nevyšlo, ale letos by se mohlo Frýdlantu povést vyšplhat na stupně vítězů,“ říká starosta města Dan Ramzer.

O vítězství Frýdlantu v krajském kole rozhodla čtyřčlenná komise složená ze zástupců Památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Postupně zkoumala všechna přihlášená města v Libereckém kraji. Posoudit, jak si v péči o památkovou zónu aktuálně stojí Frýdlant, přijela v pondělí 23. ledna 2017.

„Město komisi představilo výsledky loňských prací v městské památkové zóně ve Frýdlantu. A sice rekonstruovaný objekt v ulici Míru č. p. 172, dokončenou opravu sanktusové věže v kostele Nalezení sv. Kříže a restaurovanou hrobku Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu také v tomto kostele. Zvláště restaurovaná hrobka se komisi velmi líbila, stejně jako další uskutečněná a velmi povedená proměna, obnova dvorku a dvorní fasády domu č. p. 447 v Zámecké ulici,“ podotýká Věra Sobotová.

Frýdlant do rozvoje městské památkové zóny investuje už řadu let. Od roku 2010 jde o částku vyšší než 72 milionů korun. Letos bude v investicích pokračovat. Město má v plánu obnovu objektu č. p. 74 na náměstí T. G. Masaryka (bývalý „klub pracujících“), ve kterém dojde k výměně okenních výplní a začne také statické zabezpečení objektu. Dokončeny pak budou práce na střešním plášti kostela Nalezení sv. Kříže a obnovy se dočká i střešní plášť domu č. p. 4028 v ulici Zámecká.

Vítězství v krajském kole soutěže znamená vždy také odměnu 100 tisíc korun od Ministerstva kultury. „Loni jsme výhru věnovali na restaurátorské práce na hrobce Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu. O tom, které památky budou díky stotisícové výhře obnoveny letos, teprve rozhodne komise památkové péče Města Frýdlant. Následně pak ještě rada a zastupitelstvo města,“ vysvětluje starosta Frýdlantu.

Na úspěch v krajském kole soutěže Historické město roku 2016 by Frýdlant rád navázal i v celostátním kole. To bude slavnostně vyhlášeno v polovině dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Martina Petrášková

tisková mluvčí

Městský úřad Frýdlant tel.: 602 632 667

Pin It on Pinterest