LIBERECKO – Soud poslal do vazby 27letého Poláka. 

Minulou středu zkontrolovali policisté při běžné silniční kontrole v Ludvíkovské ulici v Novém Městě pod Smrkem řidiče osobního vozidla tovární značky Audi A 4 Avant s německou poznávací značkou a přitom zjistili, že 27letý polský šofér nemá za volantem tohoto vozidla co dělat. Nepatří mu totiž a ani mu ho jeho majitel nesvěřil. Z policejních databází vyplynulo, že toto vozidlo někdo odcizil téhož dne v ranních hodinách ve Spolkové republice Německo. Policejní hlídka řidiče na místě okamžitě zadržela a pozdější vyšetřování ukázalo, že toto vozidlo neodcizil, ale jenom řídil. Na tuto službu si ho najali v Polsku lidé, kteří se zabývají krádežemi aut a fungují jako organizovaná skupina. Auta kradou kvalifikovaní specialisté a ti je pak předávají najímaným řidičům, kteří je za finanční odměnu dovezou,  kam je třeba. Pokud je ovšem nezastaví policisté.

Tohoto rizika jsou si lidé výše postavení v hierarchii skupiny vědomi a proto náborují řidiče, kteří vezmou za vděk jejich odměnou. Velmi často se jedná o dlouhodobě nezaměstnané Poláky. To mimochodem potvrzuje i 27letý zadržený, který do policejního protokolu uvedl, že mu tuto placenou “službu” zprostředkoval jeden známý v baru poté, co si mu  postěžoval na svou špatnou finanční situaci a na to, že se mu nedaří sehnat  zaměstnání.

Policisté dodávají, že tito lidé se nejenom vědomě podílejí na trestné činnosti, ale současně představují velké bezpečnostní riziko v silničním provozu. Jednak se rekrutují z řad sociálně slabých skupin a nemají žádné zkušenosti s řízením drahých silných vozidel. V případě, že začnou být pronásledováni policií, se snaží  uniknout policejním vozidlům za každou cenu.  Proto, aby splnili úkol a dostali své peníze, obrovsky riskují na silnici nejen své životy, ale přímo ohrožují všechny ostatní účastníky silničního provozu.  Policisté na Liberecku proto zesilují kontroly zaměřené na vytipovaná vozidla a podle potřeby budou tlak na pachatele této trestné činnosti ještě zvyšovat. Vycházejí ze skutečnosti, že se vozidla kradená ve SRN, vozí do Polska po konkrétních trasách Libereckého kraje a rozhodně mají v úmyslu dát jasně najevo, že průjezdy s kradenými vozidly naším regionem pro jejich šoféry vůbec nejsou bezpečné, a že mohou velmi snadno skončit za mřížemi.

Stejně tak dopadl i 27letý Polák, kterého soudce už minulý týden poslal do vazby. Důvodem byla obava, že by na svobodě ve své trestné činnosti znovu pokračoval. V souvislosti s řízením kradené audiny čelí obvinění z přečinu podílnictví, za který mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Policisté by touto cestou rádi poslali vzkaz polským  občanům ve finanční nouzi, kteří dostanou podobnou nabídku krátkodobého výdělku, aby ji nevyužili, protože se jim tato “brigáda” vzhledem k míře rizika, které podstupují, opravdu nevyplatí.

K úspěšnosti při odhalování a objasňování případů krádeží motorových vozidel napomáhá českým policistům i výborná spolupráce s jejich německými a polskými kolegy.

20. 4. 2017
por. Bc. Ivana Baláková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

Zdroj: Policie ČR

Pin It on Pinterest