fbpx

Na Mezinárodním mistrovství parketářů – juniorů v Polsku, které se konalo na přelomu ledna a února, zazářil Jan Rázek. Třetím rokem se učí truhlařině v libereckých Kateřinkách a i přesto dokázal po krátkém parketářském zácviku v polské Poznani zvítězit. V soutěži profesionálních parketářů do 25 let porazil své konkurenty z Polska, Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Nominoval se tak na XII. Mistrovství Evropy parketářů juniorů, které se uskuteční letos v květnu v běloruském Minsku.

Pořadatelský Cech parketářů Polska pojal klání jako soutěž jednotlivců. Úkolem soutěžících bylo v přesně stanoveném čase podle zadaného návrhu zhotovit parketový dílec a to už od prvotního rozměření a nařezání až po povrchovou úpravu. Soutěž je dvoudenní a její průběh má jasná pravidla. První den jsou soutěžící proškoleni v práci se stroji a porota zadá téma soutěže – tedy vzorec o rozměru cca 1,5 x 1,5 m. Uspořádání jednotlivých dílků, výpočet jejich rozměru, výběr typu dřeva a správný postup může soutěžící prodiskutovat se svým mistrem. První den si vytvoří parketáři soupis materiálu a součásti nařežou a už bez pomoci mistra nalepí. Do druhého dne vše zaschne a přichází na řadu čtyřhodinový „závod“ o nejlepší dílo. Soutěžící parkety zabrousí, pokryjí lakem a vyleští. „Pravidla jsou velmi přísná. Jakákoli rada či pomoc ze strany mistra v průběhu samotné tvorby vzorce znamená stržení bodů. Taktéž vychýlení od vzorce byť jen o milimetr má za následek horší bodový výsledek. Porota výsledný výtvor důkladně vyměřuje a kontroluje, zda soutěžící neudělal drobnou chybu, která není pouhým okem znatelná,“ popisuje soutěžní prostředí mistr ze SOU Kateřinky Václav Kulhánek.

„To, že Jan Rázek je oborem truhlář, nikoli parketář a to, že i přes poměrně krátkou dobu přípravy dokázal vyhrát mezinárodní soutěž, svědčí o jeho kvalitách. Poděkování patří nejen jemu, ale i jeho učitelům z liberecké školy. Jsem rád, že účastí na mezinárodních soutěžích se umění našich studentů dostává do povědomí mnohem širšího okruhu lidí,“ dodává náměstek hejtmana Petr Tulpa, který studentovi při návštěvě školy osobně poblahopřál.

Českou republiku reprezentoval kromě vítěze Jana Rázka také Yurij Bilas z Akademie řemesel Praha. Oba studenti prošli přípravou pod vedením specialistů z Mistrovské školy řemesel a umění a dalším odborným výcvikem na jejich domovských učilištích. „Od roku 2004, kdy jsme se jako parketáři začali zúčastňovat mezinárodních soutěží, jsme poprvé získali nejvyšší ocenění. Je to pro nás všechny obrovský úspěch,“ říká místopředseda Cechu parketářů Jiří Dvořák, který organizačně účast české výpravy zajišťoval.

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
485226324 / 739541624

Více fotografií najdete zde.

Zdroj: Liberecký kraj

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 2)
[pt_view id=“b74251faj2″]
[pt_view id=“673d3cctsq“]
[pt_view id=“b6ea8f194d“]
[pt_view id=“b90a221j8l“]
[pt_view id=“f3784a8dor“]
[pt_view id=“76600d0f1w“]

Pin It on Pinterest

Share This
X
X